NATO, insanca yardımlarına devam ediyor

NATO müttefikleri namına geri itibariyle Türkiye’ye 500 çadır ve 10 ölçümlü ton tıbbı yardım gönderildiği belirtildi. NATO’nun henüz geçmiş göndereceğini duyurduğu 1000 barınma tesisinin (konteynır) geçmiş bölümünün ise bu hafta içre Türkiye’deki depremzedelere ulaşması bekleniyor.

NATO marifetiyle evvel yapılan açıklamada Pakistan’dan yola sâdır 500 çadırın Adana’nın İncirlik üssüne vardığı belirtildi. Çadırların birlikte 10 ölçümlü ton tıbbı yardımın de bir sevkiyatla gönderildiği ve beher çadırın 23 metrekare olduğu kaydedildi. NATO, Türkiye’ye 7 Gücük Ay’tan bu yana toplamda 279 titrem insancasına yardım gönderdiğinin altını çizdi. NATO daha önceki göndereceğini duyurduğu tahaffuz tesisleri ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Ayrımsız zamanda NATO, biraz bin kişiye geçici tahaffuz sağlamak üzere Türkiye’ye tahminî 1.000 taşımalık gönderiyor. Yüzlerce taşımalık taşıyan önceki ticaret gemisi 19 Gücük Ay 2023 Iş günü İtalya’nın Taranto limanından Türkiye’ye hareket etti ve bu hafta varması bekleniyor.”NATO’NUN BARINMA TESİSLERİ  NATO’dan 10 Küçük Ay’ta yapılan kayıtlı açıklamada, müttefiklerin 6 Gücük Ay’ta meydana gelen yıkmacı depremler zımnında yerlerinden edilen insanların barınmasına dayanaklık etmek için tüm kuvvetli yarı mihman barınak tesisleri (konteynır) konuşlandırma üstüne anlaşmaya vardığı belirtilmişti. Konteynır şeklindeki barınak tesislerinin, alışılagelen şartlarda NATO aracılığıyla tatbikatlar ve operasyonlar üzere konuşlandırılabilir benzeri karargah kompleksi kendisine kullanıldığı ve sıtma, ciddi jeneratörleri, tıbbi otama alanları dahil benzeri sekans olanakla donatılabildiği ifade edilmişti.

Share: