NATO lideri Stoltenberg: İsveç ile Türkiye müzakerelerinde çoğalma kaydedildi

NATO Umumi Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç’mağara NATO üyeliği amacıyla Türkiye’yle yapılan müzakerelerde çoğalma kaydedildiğini söyledi.

Stoltenberg hedefinin, İsveç’mağara Finlandiya’yla birlikte Temmuz’daki NATO zirvesinden geçmiş ittifaka katılması olduğunu belirtti.

Reuters’a açıklamalarda bulunan Stoltenberg, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’la konuştuğunu ve Mart ortası Brüksel’deki NATO merkezinde üç ülkenin temsilcilerinin görüşeceğini açıkladı.

Müzakereler, İsveç’teki Kuran yakma eylemleri sonrası Türkiye eliyle dondurulmuştu.

Reuters, Stoltenberg’mağara esbak açıklamalarına kıyasla bu kere daha ümitli bire bir havada olduğunu dahi ekledi.

Stoltenberg 6 Şubat’taki Kahramanmaraş depremleri sonrası Türkiye’yi mülakat etmiş ve bu ziyarette İsveç ve Finlandiya’nın üyeliği için diplomatlık yürüteceğini de açıklamıştı.

İki mutluluk, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası NATO’evet üyelik başvurusu yapmış ancak Türkiye, düzenlilik riski adına gördüğü YPG ve Gülen yapılanmasına destek verdikleri gerekçesiyle İsveç ve Finlandiya’nın katılımını onaylamamıştı.

Helsinki ve Stockholm hükümetleri imzaladığı üçgen muhtıra sonrasında NATO üyelik müzakerelerinin başlamasına yeşil çerağ yakan Ankara, daha bilahare bu iki ülkenin sözlerini adına getirmediği dolayısıyla TBMM’dahi yapması gereken oylaması erteledi.

Türkiye dışında İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğine icazet vermeyen bir tane NATO üyesi Macaristan.

Macaristan’ın birlikte Rusya ile farklı NATO üyelerine nazaran henüz mebzul ilişkileri bulunuyor.

Fakat Macar basınında sâdır haberlerde, parlamentonun Mart ayında İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğine onaylama verebileceği aktarılıyor.

Stoltenberg, üyelik süreci kapsamında iki ülkeye hem ABD hem dahi kâh ayrıksı NATO müttefikleri aracılığıyla mütenevvi güvenceler verilmeye başlandığını ve bu yüzden bu iki ülkenin Rusya’dan her tehdide maruz kalmasının türlü olmadığını üstelik söyledi.

Rusya lideri Vladimir Putin daha önce, bu iki ülkenin üyeliğinin kendileri amacıyla ayrımsız gözdağı oluşturmayacağını fakat NATO’nun bu ülkelere askeri tahaşşüt yapması durumunda cevap vereceklerini açıklamıştı.

İsveç’mağara Rusya ile seçme karaca sınırı bulunmuyor.

Rusya anakarasıyla NATO ülkeleri arasındaki kişmiri sınırı yalnızca Estonya, Letonya ve Norveç sınırlarında düzlük alıyor.

Fakat Finlandiya’nın Rusya ile 1.340 kilometrelik detaylı ayrımsız sınırı var.

Helsinki’nin ittifaka karışma olması durumunda bu eksen, sunma tafsilatlı NATO-Rusya sınırı olacak.

Share: