Nazik Zafer’in 100. yılı kutlanıyor

Bursa, Eskişehir, Balıkesir, Kütahya, Çanakkale, Bilecik ve Yalova’da 30 Ağustos Galibiyet Bayramı nedeniyle kutlamalar yapıldı.

Bursa’da, Heykel semtindeki Atatürk Anıtı uğrunda gerçekleştirilen törende, çelenklerin bırakılmasının arkası sıra imtina etmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Vali Yakup Canbolat ve Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Aktaş, Bursalıların 30 Ağustos Utku Bayramı’nı kutladı.

Bazı milletvekilleri, askeri ve mülki erkan, siyasi parti iklim başkanları ile vatandaşların katıldığı tören, Bursa Valiliği’nde devam etti.

Eskişehir

Vilayet Meydanı’ndaki törende Vali Erol Ayyıldız, Garnizon Komutanı Hava Orgeneral Berrak Cemal Kadıoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmayan Büyükerşen, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Törende, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın peşi sıra kutlama programı Atatürk Bulvarı’nda sürdü.

Bulvardaki etkinlikte, Vali Ayyıldız, Garnizon Komutanı Çekicilik Orgeneral Kadıoğlu ve Büyükşehir Şehremini Büyükerşen, merasim aracıyla askeri birliklerin ve vatandaşların bayramını kutladı. Protokolün şeref tribünündeki yerlerini almasının arkası sıra askeri takım eşliğinde İstiklal Marşı okundu.

Kutlamalar, resmigeçit töreniyle sona erdi.

Törene, SELIM Parti Eskişehir Milletvekilleri Harun Karacan ve Emine Nur Günay, CHP Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer ve Çiğ Nur Süllü, MHP Eskişehir Saylav Mukavemetli Nurullah Çökek, İYİ Fırka Eskişehir Mebus Aslan Kabukcuoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, İl Uyanık Komutanı Albay Ercan Atasoy, İl Itimat Müdürü Yaman Ağırlar, YANLIŞSIZ Tümen İl Başkanı Zihni Aktif, ayrıksı ilgililer ile vatandaşlar katıldı.

Balıkesir

Balıkesir’deki kutlamalar, Atatürk Anıtı’na Il, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı çelenklerinin bırakılması, korku duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Kuva-yi Milliye Meydanı’ndaki törende ise Vali Hasan Şıldak, Garnizon Komutanı Hava Uçman Sancak Cihangir Eksiksizlik Yüzçelik ve Büyükşehir Şehremini Yücel Yılmaz, halkın bayramını kutladı.

Albeni Yaya Albay Rasim Süt’ün konuşmasının peşi sıra öğrenciler, 30 Ağustos Galebe Bayramı ile ilişik şiirler okudu.

Askeri topluluk ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesi umum oyunları ekibin gösterileri sonrasında resmigeçitle kutlamalar tamamlandı.

Kütahya

Kütahya Galebe Meydanı’nda Valilik uğrunda planlı törende, Vali Ulvi Polat, Hava Er Eğitim Bilimi Tuğgeneral ve Garnizon Komutanı Albeni Yaya Tugay Necati Gündüz ile Belediye Başkanı Alim Işık, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Kaçınmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Çelik, Güneş ve Işık, valilik makamında tebrikleri akseptans etti.

Çanakkale

Çanakkale Cumhuriyet Altını Meydanı’nda Ilbay İlhami Eskişehir Taşı, Geçit ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit ve Şehremini Ülgür Gökhan eliyle Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı, tırsmak duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu. Vali Eskişehir Taşı, vilayet binasında tebrikleri akseptans etti.

Törenlerin ikinci bölümü Kordon Boyu’nda yapıldı. Günün mazmun ve önemini belirten meşveret sonrasında Çanakkale Umum Eğitim Merkezi ahali oyunları ekibinin gösterisi sunuldu. Resmigeçidin peşi sıra tören sona erdi.

Ayrıca, Yaka Emniyeti Umumi Müdürlüğü ve Deniz Boyu Asayiş ekipleri denizde eylem sundu.

Bilecik

Bilecik Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören, Ilbay Kemal Kızılkaya ve Uray Başkan Vekili Ferişte Cıda Subaşı eliyle Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılması, tevakki etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Bitirmiş Yüzbaşı Erkan Yavaş’ın konuşmasının arkası sıra öğrenciler eliyle günün meal ve önemini tamlayan şiirler seslendirildi.

Tören, Il’te tebriklerin kabulünün arkası sıra şehitlikte devam etti. Tören Düzeni üyeleri vasıtasıyla şehit mezarlarına çiçek bırakıldı, Kur’an-ı Cömert tilavetine meydan verildi. Ocumak atışıyla süren programda Ilbay Kızılkaya, şehitlik defterini imzaladı.

Yalova

Yalova’da, 15 Temmuz Demokratlık ve Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki programda Il, Garnizon Komutanlığı ve Uray Başkanlığı çelenkleri bırakıldı, çekinmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Ilbay Muammer Erol, Garnizon Başbuğ Vekili Bahir Piyon Albay Amaç Çelikten ile Uray Başkan Vekili Mustafa Güre, halkın ve törene katılanların bayramını kutladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunduğu programda, günün deme ve önemine ilgilendiren istişare yapıldı.

Ahali oyunları gösterisi ve resmigeçit töreninin peşi sıra kutlamalar, Vali Erol’un makamında tebriklerin kabulü ile sonuç buldu.

Share: