Nazır Çavuşoğlu’ndan Azerbaycan-Ermenistan sınırında yeniden başlayan çatışmalar karşı kaba sözler: Ermenistan çıktı tahrikleri bırakmalı

Azerbaycan Defans Bakanlığı, Ermenistan ordusunun akşam ezanı saatlerinde sınırın Daşkesen, Kelbecer ve Laçın istikametlerinde serbest şümullü provokasyonda bulunduğunu duyurdu. Açıklamada, Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin sabotaj gruplarının farklı istikametlerde Azerbaycan ordusunun mevzileri arasındaki arazilere ve yollara mayın döşediği bildirildi. Bu durumu çelmek için Azerbaycan birliklerince alınan tedbirler neticesinde çatışmalar yaşandı.

AZERBAYCAN: ÖNLEMLER DERNEKEVI NİTELİKTE

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan’ın provokasyonlarına cevap olarak hayata geçirilen karşı önlemlerin lokal nitelikte ve askeri hedeflere yönelik olduğunu, Azerbaycan ordusunun Ermenistan topraklarına müdahalesi ile ait haberlerin akla yatkın olmadığını duyurdu. Bakanlığın açıklamasında, Azerbaycan ordusunun sivil nüfusu ve altyapıyı tasavvur aldığı iddiasıyla ait Ermenistan’ın yaydığı bilgilerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Açıklamada, “Ermenistan’ın provokasyonlarına cevap kendisine, karşı önlemler lokal niteliktedir ve atış noktaları olan meşru askeri hedeflere yöneliktir. Dişe Diş önlemleri adi ölçeklidir. Azerbaycan sınırlarının güvenliğini sağlamayı ve Ermenistan’ın provokasyonlarına serencam vermeyi amaçlamaktadır.” ifadeleri kayran aldı.

TÜRKİYE’DEN İLK TEPKİ GELDİ

İki mevki arasında yaşanan son gelişmelere dayalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu konuştu. Ermenistan’ı, Azerbaycan’ın uzlaşma politikalarına çağırma fail Çavuşoğlu, “Ermenistan artık tahrikleri bırakmalı. Azerbaycan’la vardıkları uzlaşma çerçevesinde barış müzakerelerine ve işbirliğine odaklanmalı.” dedi.

PAŞİNYAN, PUTİN İLE GÖRÜŞTÜ

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Rusya Şevket Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü. Ermenistan hükümetinden yapılan açıklamada, Paşinyan’ın Putin ile yaptığı telefon görüşmesinde Azerbaycan-Ermenistan sınırındaki sonuç çatışmaları ele aldığı bildirildi.

ERMENİSTAN’DA GÜVENLİK KONSEYİ TOPLANDI

Ayrıca Ermeni basınında, Paşinyan’ın akşam saatlerinde hükümet binasında Düzenlilik Konseyi’ni topladığı belirtildi. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan ordusunun akşam saatlerinde sınırın Daşkesen, Kelbecer ve Laçın istikametlerinde açık şümullü provokasyonda bulunduğunu duyurmuştu.Share: