Nazır Ersoy, Hacı Bektaş Veli’nin Hakk’a Yürüyüşünün 751. Sene Dönümü Anma Etkinlikleri’nde konuştu Açıklaması

Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bugün insanlığın Hacı Bektaş Ege kabil manevi rehberlere temas zamankinden henüz fazla ihtiyacı olduğunu belirterek, “Bu üstelik bizlere sıklet yüklemektedir.” dedi.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın bile katılımıyla Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde gerçekleştirilen Hacı Bektaş Ege’nin Hakk’a Yürüyüşünün 751. Yıl Dönümü Yâd Etkinlikleri’nde mütekellim Ersoy, Hacı Bektaş’ların Yunus Emre’lerin, Ahi Evran’ların yaşadığı, yetiştiği ve türe mesajlarını verdiği ayrımsız ülkenin evladı olmaktan kurum duyduğunu söyledi.

Yaşadığı dönemde karın dünyası öğretileri ve sözleriyle insanlığı barış, bağlılaşım ve hoşgörüye çağırma eden Hacı Bektaş Veli’nin yüzyıllar öncesinden verdiği cihanşümul mesajların bugün üstelik çerağ tutmaya devam ettiğini tamlayan Ersoy, “Hacı Bektaş Iye, günümüzde üstelik doğruluk önünde dümdüz ve beliğ öğütlerle bize rehberlik ediyor. Onun öğretilerinin ve öğütlerinin bibi âdemiyet için oylumlu aynı çıkış belgesi olduğunu hepimiz görüyor ve yaşıyoruz. Bugün insanlığın Hacı Bektaş Veli kabil manevi rehberlere herhangi bir zamankinden çok ihtiyacı var. Bu de bizlere rehavet yüklemektedir.” diye konuştu.

Hacı Bektaş Iye’nin dünyanın dört bir yanı sıra yaşanan savaşların, zulümlerin ve yoksulluğun çaresinin ilimde, akılda, hoşgörüde, birbirini anlamada olduğunu 750 sene önce söylediğini anlatan Ersoy, şöyle devam etti:

“Düşmanını birlikte öbür kendisine görmemeyi düstur kendisine gören Rum’nun manevi mimarı Hacı Bektaş Iye’nin ‘İncinsen üstelik incitme’ öğüdünün hepimizin gönlünün bir yerinde durması gerekir. Hoca Ahmet Yesevi’nin talebeleri yerine onun manevi iklimini Rum’birlikte ayrımsız okyanusa çeviren bu rağbet erleri bu coğrafyayı bir gönül yurduna dönüştürmüşler ve Anadolu’dahi toplumsal kimlik ve birliğin oluşturulmasına şişman katkılar sağlamışlardır. Onların bizlere emaneti olan bu coğrafyada ilişik ve hoşgörünün bilgili kılınması amacıyla bizler bile birer erkek kendisine ne gerekiyorsa yapmaya hazırız.”

Ersoy, 2021 yılının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan sirküler ile “Hacı Bektaş Iye Yılı” namına akseptans edildiğini, Hacı Bektaş Veli’nin vefatının 750. yılının UNESCO tarafından üstelik ihtifal ve kutlama yıl dönümleri arasına alındığını hatırlattı.

Bakanlık adına haddinden fazla sayıda etkinlikle Hacı Bektaş Iye’nin anıldığını anlatan Ersoy, Ankara Budun Betimi Müzesi ile Küçük Asya Medeniyetleri Müzesi’nde, “Aşık’tan Maşuk’a Vuslatın 750. Yıldönümü ‘4 Kapı 40 Makam’ Hacı Bektaş-ı Ege Sergisi” ile Galata Mevlevihanesi Müzesi’nde “Hacı Bektaş-ı Iye’nin Yolu” adlı sergiyi halkla buluşturduklarını kaydetti.

Ersoy, muharrem ayında kardeşliğin, hoşgörünün perçinlenerek, angajman ve beraberliğin daim kılınmasını diledi.

İlçe meydanında semah ve dinleti ile başlayan, Hacı Bektaş Iye Müzesi ve Dergahı’nı anlatan film gösterimi ile bitmeme fail etkinlikte, Celal Tiyatroları Genel Müdürlüğü sanatçıları “İkrar” adli oyunu sahneledi, Alevi-Bektaşi dedeleri akşam duası okudu.

Etkinliğe İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer, Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu birlikte katıldı.

Share: