Nazır Özer, KKTC Cumhur Reisi Tatar ile görüştü

Resmi temaslarda mevcut olmak için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) revan Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer, KKTC Cumhur Reisi Ersin Tatar ile görüştü.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, KKTC’deki resmi temasları kapsamında KKTC Cumhur Reisi Ersin Tatar ile tıpkısı araya geldi. Görüşmede, iki mutluluk ortada eğitim alanındaki hisse senedi birlikleri ele alındı.

Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer, KKTC Cumhurbaşkanlığında gerçekleştirilen görüşmede Türkiye ile KKTC ortada devam fail yetişek aksiyon birliğinden hezel ederek elan evvel Türkiye’ye gelen KKTC Eğitim Bakanı Yır Çavuşoğlu ile eğitim bilimi iş birliği konularının ele alındığını belirterek; alelhusus sarıklı yetiştirime, ekol öncesi eğitim, mesleksel terbiye ve hususi yetişek kabil konularda ulama verilebilecek alanlarla ilişik aynı dolay emek yapıldığını bugün birlikte bu çalışmaların tamamlanacağını kaydetti. Konuya ait Bakanlıkta haddinden fazla kapsamlı aynı istimara toplantısı yapacaklarını belirten Bakan Özer, “Türkiye, eğitiminde aşağı çok eke bire bir müktesebata sahiptir. Daha Çok 19 milyon öğrencisi 1.2 milyon öğretmeniyle toptan ölçekte 150’ye mümasil ülkenin nüfusundan çok daha aşkın bire bir ölçeğe sahip olan benzeri eğitim sistemimiz var. Sonuç yirmi yıldaki eğitimde yapılan yatırımlarla alay malay okul öncesinden ortaöğretime kadar eğitimin kamu kademelerindeki okullaşma alanları Allah’a şükür sonuç yirmi yıldaki seferberlikle yüzdelik 95’in üstüne artık. Alelhusus 2022 yılında okul öncesi eğitime çokça iri ciddilik verdik. Zira ekol öncesi eğitim bilimi, eğitimde fırsat eşitliğinin sunma cesim adımlarından tıpkı tanesi ve aynı zamanda nesillerin haddinden fazla daha kalifiye tıpkı şekilde yetişmesi, beşeri sermayenin haddinden fazla henüz mübarek bire bir şekilde kullanılması bağlamında çokça oylumlu tıpkısı özelliğe topluluk” dedi. Özer, 2022 yılında okul öncesi eğitimin güçlendirilmesi, mesleksel eğitimin güçlendirilmesi ve öğretmenlerin mesleki ve şahsi gelişimlerinin desteklenmesini konularına odaklandıklarını dile getirerek şunları söyledi:

“Patika eğitimde hasis sonuç benzeri yılda haddinden fazla muhteşem benzeri avantaj elde ettik. Alelhusus mesleksel eğitim merkezlerindeki çırak-kalfa sayısının arttırılmasıyla ilgili 25 Aralık 2021 tarihinde 3038 mahdut mesleki eğitim kanununda haddinden fazla makro değişiklikleri yürürlüğe soktuk. Ayrımsız sene üzere gücük sürede 159 bin olan şakirt-kalfa sayımız 1 bilyon 350 bine ulaştı. Siftinlik siktirici ve mutedil ölçekli işletmelerin nitelikli kayırıcı kaynağı edinmesiyle ilgilendiren çok heybetli bire bir boşluğu karşılamış oldu.”

Share: