Nazır Soylu: “(Saldırış günü) Erzurum’a kayağa gitmedim, yemeğe gitmedim, hastaydım, serumla İdlib’e gittim”

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Taksim’de saldırının yaşandığı dönme İdlib’üstelik olduğunu, Cumhurbaşkanı’nın selen vermesinin ardından İstanbul’a geldiğini belirterek, ” Erzurum’a kayağa gitmedim. Birileri ile yemeğe gitmedim. Hastaydım. Serumla İdlib’e gittim” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, bakanlığının 2023 bütçesinin görüşüldüğü TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonunda milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Icra Vekili Aristokrat yaptığı konuşmada, “Siz burayı maden kaçakçısı terör örgütlerine sefer açan hatta yıldırı eylemi gerçekleştiren kendisine değerlendiriyorsunuz. Ne ahit Türkiye’nin var olan meselelerine girmeye başladık terörün dışında maden, kombinasyon cürüm gibi. Yıllardan beridir Türkiye’yi istedikleri üzere koordine edenler dört koldan saldırdılar. Hangi haysiyetimiz kaldı, ne onurumuz kaldı, hangi şerefimiz kaldı. Türkiye’birlikte bu organize taksirat, maden ve mali suçlarla ilgili atığımız adımların bedelini zaman ödüyoruz. Türkiye ödüyor” dedi.

Terör örgütü PKK’nın KUL istihbaratının benzeri örgütü olduğunu HDP’nin ise PKK yıldırı örgütünün siyasal uzantısı olduğunu dile getiren Nazır Soylu, “MEMLUK Büyükelçisi İstiklal Caddesi’nin süratle ardından açıklama yaptı. HPG’ye açıklama yaptırdılar. ‘Bu işin içerisinde tığ yokuz dediler’. Çabucak birileri bunun etrafına bir şekilde sarılı verdiler. Bu oyunun büyük olduğunu, bu baziçe Türkiye’nin şu anda istikametinde giden yoldan koymak olduğunu hepimiz bilmeliyiz. Bu ülkede akşamın saat 4’ünde 5’inden bilahare şark ve güneydoğuda esnaflar kepenklerini kapatıyorlardı. Zaman orada otellerde yer bulabilmek benzer değil” ifadelerini kullandı.

“Bu ülkede kimesne Kürt’üm diyemiyordu”

“Kürt düşmanı ki? Çocukları 6 yaşında 9 yaşında dağa çıkarıp eline kalaşnikof veren mi, Kürt düşmanı o ayrıntılar sarıklı olsun, mühendis olsun diyerek bütün dünyanın egemenlerini karşısına alanlar mı?” diyen Bakan Soylu, “Bizim biricik bire bir kırmızı çizgimiz var. O da terördür. Bu ülkede kimesne Kürt’üm diyemiyordu. Bugün Recep Tayyip Erdoğan sayesinde bugün Halk İttifakı sebebiyle bugün cümle Kürt’üm diyor” ifadelerini kullandı.

İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırıyla ilişik Nazır Soylu, “Biz uyduruyoruz. Tıpkısı terör örgütü gerçekte ayrımlı bir terör örgütü amma biz eren milletimize dalavere söylüyoruz. Haddizatında onları PKK/PYD yıldırı örgütüne cebin hep bu arada güdülendiriyoruz. Böyle tıpkı oyun kabil mi? Böyle aynı öz ululuk ciddiyeti ile bağdaşabilir mi? Bunu kim pekâlâ söyler? Tıpkısı taraftan biz bunu yapıyoruz tıpkı taraftan de birileri diyor kim: Müfit, müfit. Bu hakeza değil. O devir beyninde farklılık var” diye niteleyerek konuştu.

“Kaçırabileceğimizi ve benzeri henüz yakalayamayacağımızı düşündüğümüz amacıyla moralimiz bozuldu”

Bombalı saldırının olduğu dolaşma İdlib’bile olduğunu belirten Icra Vekili Aristokrat, “Erzurum’a kayağa gitmedim. Birileri ile yemeğe gitmedim. Hastaydım ego. Tahminî 7-8 gündür hastayım. Serumla İdlib’e gittim ego. Hem ayrımsız şehidimizin yerine yapılan Çobanbey’deki asıl okulunu açılması amacıyla abisine ve babasına alay verdiğim amacıyla. Bir zamanda oradan üstelik İdlib’e gittik. Oradan Cumhurbaşkanımız aradı. Ben arabada tıpkısı an boyunca kendimden geçmişim. ‘Tıpkısı patlama oldu’ dedi. Ego üstelik arabanın uğrunda tıpkı patlama oldu zannettim zira her an beklediğimiz benzeri husus bizim orada. Atladım gittim Hatay’a. Hatay’dan birlikte uçakla İstanbul’a indim. Arkadaşlarımızla bilcümle alay malay tıpkı istimara yaptık. Sonradan olayları eş güdümlü ettik. Ne yapacağımızı, nasıl yapacağımızı. Ardından ego Esenler’dahi Emniyet Umumi Müdürü’müzün bulunduğu yere geçtim. Yaklaşık 2-3 saat çalıştık. Genişlik az 14 çıngı familya pestil. Tıpkı bastık yersiz bundan sonra, iki bastık abes çıktı, üç pestil boş daha çok, dört bastık yersiz çıktı. 13. eve girdik. O sülale, yoğun bulacağımızı düşündüğümüz evdi ama o de olmadı. Olayın arkasındaki biri olacağını değerlendirince moralimiz bozuldu. Zira kaçırabileceğimizi ve aynı henüz yakalayamayacağımızı düşündük. Neticede teknik takiplerimizle öbür evde bulduk” dedi.

“Türkiye’ye kim bu oyunu oynuyor”

Icra Vekili Aristokrat, şöyle bitmeme etti:

“Bulduğumuz andan itibaren hem oradaki çevirmen hem ait arkadaşlarla telefon açılarak ilişkin kişinin olup olmadığını, nereli olduğunu sorduk. Biz da iptila ediyoruz bu bombayı kim patlattı? Türkiye’ye ki bu oyunu oynuyor. Terör büro, duyu şube bilcümle bu arada az daha 15-20 dakika mülakatını aldık. Beni Yunanistan’a kaçıracaklar orada söylendi. Tıpkı sözü bire bir şekilde hem ifadesinde hem savcılıkta hem da hakimlikte verdi. Kobanili aynı tekstilci Kobani’den namına, ‘İki can gönderiyorum. Bunları burada muhafaza cilt, bunları oturttur’ dediği gönül yani Kobani. Bizi laf kalabalığı ile bastırabilmeyi yeltenmek makul ayrımsız yaklaşım değildir. Halil kod adlı yıldırıcı Kamışlı’dan lojistiği sağlayan. Münbiç’te bu konuda bilcümle istihbaratın başında olan, hep istihbaratı değerlendiren, bu teröristi ayarlayan, bu teröriste Bilal’in arasındaki ilişkiyi kuran ve teröristi elde edip istediği kabilinden davrandıran ve sonrasında bombayı patlattıran kişi. Bütün bu koordinasyonu kurduk. Bu koordinasyonların zarfında ayrıksı koordinasyonlar üstelik var. Azez’e gittik, teröristi yakaladık. Özge tarafta gittik bunları Bulgaristan’a evet birlikte Yunanistan’a kaçırabilecek Edirne’deki adamı o şeb bulup yakaladık. Benzeri eylemle yüz yüze kaldık. 6 yıldır Türkiye’nin şehirlerinde hangi gösteri oluyor? Hangi gösteri oldu? Mersin’deki polis evine yapılan saldırının dışında Türkiye’de içtimai olaylara müteveccih ne eylem oldu? Terörün yüzü soğuktur. Bu kadar çıplak ve nettir. Bin pare yakalarsın, bir tane masraf. Benzeri candır. Hepimiz ayrımsız araya gelsek bire bir birey oluşturamaz. Ego bunun mahcubiyetini sebep yaşamayayım? Bu görüngü bilcümle hatları ile net ve açıktır.”

“Bu cahilliktir, bu şeytanlıktır”

Türkiye’da intihabat olduğu için patlamaların olduğunu, zımnında konsolidasyonun doğacağı iddialarına karşılık veren Soylu, “Bu cahilliktir, bu şeytanlıktır. ‘Seçim startı verildi’ diyor. Bu caniliktir, bu şeytanlıktır. Hakeza aynı özdek gibi mi? Bütün intihabat bir Ecrin’in hayatına kıymet değildir. Bu kadar kıytırık” ifadelerini kullandı.

TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonunda, henüz sonra İçişleri Bakanlığı ile bağlı ve ait kurumlarının 2023 yılı bütçeleri akseptans edildi. – ANKARA

Share: