Nazır Varank, İstanbul Fashion Connection fuarının açılışında konuştu Açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, tekstil sektörünün Türkiye için haddinden fazla büyük olduğunu ve kararlılıkla bu sektöre envestisman yaptıklarını belirterek, “Bir Zamanlar sizleri toplayıp Yüksek Babacan hangi diyordu? ‘Bırakın kardeşim yapı sektöründen çıkmanız geçişsiz’. ‘Bu amal daha çok bitecek’ diye niteleyerek sizlerle toplantı yapmıyor muydu? Ama biz bunlara kulak vermedik. Tığ bunları dikkate almadık. İşte dokuma sektörü şu anda aut tecim fazlası veren sunma eke sektörlerimizin başında.” dedi.

Varank, İstanbul Amade Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) ile İstanbul Tecim Odası’nın (İTO) gelişim birliğinde düzenlenen İstanbul Fashion Connection (IFCO) Hazır Giyim ve Moda Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, fuara atılmaktan ortalık nazik memnuniyet duyduğunu tabir ederek, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yerine sektörel fuarlara katılmaya özel benzeri duyarlık gösterdiklerini söyledi.

Bu fuarların hareket dünyasının yenilikçi ürünlerini ve yeteneklerini sergiledikleri ayrımsız vitrin olduğunu dile getiren Varank, “Sadece bu yıl hem elverişsiz zarfında hem birlikte daraç dışında onlarca fuara katılıp açılışlarını gerçekleştirdik. İş dünyamızda benzeri araya geldik. Onların heyecanını onlarla alay malay yaşadık. Hepsinde dahi hususi sektörümüzün gücüne ve dinamizmine gururla tanık olduk. Zaman açılışını yaptığımız İstanbul Fashion Connection Fuarı üstelik tekstil ve amade giysi sektörümüzün ulaştığı seviyeyi göstermesi bakımdan balaban bir ehemmiyet genişlik ediyor.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin sunu nazik dış satım pazarı konumundaki Avrupa Birliği ülkelerinden, İngiltere’den, Amerika Birleşik Devletleri’nden, Rusya’dan, Orta Şark ve Haliç ülkelerinden 15 binin üstünde ziyaretçinin fuara paydaşlık sağlayacağını bildiren Varank, fuarda nitelikli alıcıların da anlaşmalar imza etmek ve satın gurur fethetmek üzere hazır bulunacağını söyledi.

Sektörün bu yıl için dış satım hedefinin 23 bilyon dolar olduğunu anımsatan Varank, mutedil vadede dış satım hedefinin ise 40 bilyon dolar olduğunu ancak cömert sektörler üstelik buraya karışma edildiğinde 37-38 bilyon dolarlık ayrımsız ihracat rakamına doğrusu ulaşıldığını bildirdi.

“Acun ekonomileri tahakküm sınavlardan geçiyor”

Nazır Varank, konuşmasında global konuşu gelişmelere dahi değindi.

Salgın ve devamında mevrut cenk şartları cihetiyle dünya ekonomilerinin zor sınavlardan geçtiğine dikkati çekici Varank, “Enerji ve emtia fiyatlarında yaşanan balaban artışlar bugün enflasyonu mecmu dünya ülkelerini etkileyen küresel ayrımsız sav haline getirdi. Türkiye’nin de toptan dalgadan etkilendiği bu sorunun giderilmesi noktasında hükümetimiz tekmil kurumlarımızla balaban aynı çabalama içerisinde. Icap uyguladığımız proaktif politikalar gerekse fırsatçılara göz açtırmayacak tedbirlerle bu sorunun üstesinden bütün birlikte karışmak için çaba gösteriyoruz. Bir Zamanlar çok yüksek enflasyonlarla devraldığımız ekonomiyi elbette bir tane haneli enflasyon rakamlarına indirip nazik atılımlar gerçekleştirdiysek inşallah yeniden aynısını başaracağız. Bizde bu yetenek var. Bizde bu deneyim var. Bizde bu himmet var. Bunu başaracağız.” dedi.

Şimdiki gençlerin bu pahalılık problemini anlamasının haddinden fazla niteliksiz olmadığını belirten Varank, şöyle devam etti:

“Zannediyorlar kim bu yüksek enflasyon hemen Türkiye’dahi var ama faydalı. Yüksek enflasyon şu anda birlik dünyanın problemi zira pandemi sonrasında balaban benzeri burgaç yaşanıyor. Büyük ayrımsız cangıl yaşanıyor. ve bir vakitler haddinden fazla daha büyük enflasyonlarla tığ uğraş ediyorduk. Yüzde 170, yüzdelik 180 enflasyonları tığ bu ülkede bundan 25 sene önce yaşadık ve onlarla kuşkusuz savaşım ettiysek, kararlılıkla savaşım ettiysek, inşallah bununla dahi savaşım edeceğiz ve halkımızın çektiği bu sıkıntıların üstesinden akmak için himmet göstereceğiz. ve sabırlı olacağız. Provokasyonlara gelmeyeceğiz, iftiralara özen edeceğiz ve çokça henüz ziyalı aynı Türkiye’yi inşallah hep bu arada mensur edeceğiz.”

“Kimse çıkıp dahi 2002 öncesinde dolgunca durumdaydık demesin, rakamlar temas şeyi söylüyor”

Varank, bu dönemde Türkiye’nin alelhusus endüstri öncülüğünde elde ettiği rekor niteliğindeki başarıların de gölgelenmemesinin ve çağ adına sergilenen muvaffakiyetli performansın korkmadan seçme ortamda dile getirilmesinin gerektiğini vurguladı.

Zaman gelinen noktada kimilerinin faziletli sesle hiç biperva balaban müzahrefat söyleyebildiğine dikkati çekici Bakan Varank, “Diyorlar ki ‘2000 yılı öncesi bu ülkede çalışanların durumu henüz iyiydi’. ‘Emeklilerin durumu henüz iyiydi’. Bu çokça büyük bire bir biber dolması. Altın kardeşlerim ben demin pekâlâ sektörlerin içerisinde dolaşıyorsam, ben bu şehrin çocuğuyum. Ben Mahmutpaşa’de büyüdüm. ve 2002 öncesinde bu ülkede çalışan rastgele 100 kişiden 53’ü pusat dışı çalışıyordu. Tek sosyal güvencesi yoktu. Demincek biz 20 senede ilave 10 milyon istihdam oluşturduk. Vasıta dışını yüzdelik 50 azalttık. 6,5 milyon olan mütekait varken şu anda 13 buçuk milyon mütekait maaşı alıyor. Bu rakamlar çokça nazik rakamlar. Kimesne çıkıp dahi 2002 öncesinde dolgunca durumdaydık demesin, rakamlar seçkin şeyi söylüyor.” ifadelerini kullandı.

“Teknolojiye, inovasyona inanıyoruz ama çalışma gösterişli sektörlere dahi mecburuz”

Dokuma sektörünün Türkiye amacıyla çok balaban olduğunu ve kararlılıkla bu sektöre envestisman yaptıklarını dile getiren Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bakıyorsunuz yeniden yöntem yapanlar var. Bizim partimizde siyasa yapanlar var. Tutum bakanlığı yapanlar var. Eskiden sizleri toplayıp Ulvi Babacan hangi diyordu? ‘Bırakın kardeşim yapı sektöründen çıkmanız lazım’. ‘Bu işlemler bundan sonra bitecek’ diye sizlerle toplantı yapmıyor muydu? Amma tığ bunlara kulak vermedik. Tığ bunları dikkate almadık. İşte dokuma sektörü şu anda dış ticaret fazlası veren arz koca sektörlerimizin başında. ve tığ 84 milyonluk bire bir ülkeyiz. Bizim nüfusumuz Yunanistan kabil 10 milyon değil. Bizim çalışma ağır sıklet sektörlere ihtiyacımız ar. Tekstili bitirirsek konfeksiyonu bitirirsek tığ bu istihdamı kuşkusuz sağlayacağız? Onun üzere bu işlere geniş çerçevede benzemek geçişsiz. Biraz iş sahibi kalkışmak geçişsiz. ve inşallah tığ birlikte elbet şimdiye kadar bu işlere böyle kararlılıkla ilgi ettiysek bu sektörleri desteklemeye bitmeme ettiysek imdi bile desteklemeye devam edeceğiz.

Tamam erdemli ek değere inanıyoruz. Tığ teknolojiye, inovasyona inanıyoruz amma faaliyet bati sektörlere de mecburuz. 84 milyon vatandaşımıza istihdam düşünmek mecburiyetindeyiz. Bakınız eksiksiz dünyada ekonomilerin küçüldüğü evet birlikte durumunda saydığı 2020 ve 2021 yıllarında Türkiye gösterdiği tahaccüm performansıyla OECD ve AKARSU ülkeleri ortada evvel sıralarda düz aldı. Toptan tedbir zincirleri sekteye uğradığında sanayimiz çokça mehabetli işlere imza atarak almaşık ayrımsız üretim üssü olabileceğini cümle dünyaya gösterdi. Bunun işte en konkre göstergesi da her ay bakir rekor kıran ihracatımız.”

“Teknoloji tabanlı girişimlere, yenilikçi projelere çok çekimli destekler sunuyoruz”

Bakanlık namına daim sanayicinin, üreticinin, STK’ların beraberinde olduklarını kaydeden Varank, teknoloji tabanlı girişimlere, yenilikçi projelere çok fosforlu destekler sunduklarını, firmaların zat bünyelerinde kurdukları tasarım merkezlerine, AR-GE merkezlerine çokça kırıcı avantajlar sağladıklarını söyledi.

Ulusal kaynakların beraberinde uluslararası finansmanı da Türkiye’ye getirebilmek için çalışmalar yaptıklarını anlatan Bakan Varank, bu kapsamda Avrupa Birliği’yle kuma finansman sağlanan, Bakanlığın yürüttüğü kompetitif sektörler programı kapsamında, sektörden şu anda üç heybetli projeyi desteklemeye devam ettiklerini bildirdi.

Sektördeki özge yatırımların desteklenmesi üzere birlikte haddinden fazla kırıcı teşvikler sağlandığını anlatım fail Varank, “2012 yılından bu yana yatırım tutarı 20 milyar lirayı aşan 3 bin 400 envestisman amacıyla teşvik belgesi düzenledik. Bize soruyorlar, diyorlar ki, ‘kardeşim bunlar özel sektörün yatırımı. Sizinle hangi ilgisi var?’ Evet, tığ o hür teşebbüs yatırımları için uygun arazileri OSB’lerde hazır ayla getiriyoruz. Bu yatırımlar üzere motivasyon belgeleri düzenliyoruz. Bir Nice desteği onların hizmetine sunuyoruz. Bu yatırımlar böyle oluyor. Amma bakıyorsunuz diyorlar ki vaktiyle fabrikaları vardı. İşte kumaşçılarımız burada. Dokumacılarımız burada. Kerem tek güpür üretir mi? Artık oran kumaş üreterek hususi sektörle savaşım edebilir mi? Oralar nereye dönüşür? Arpalığa dönüşür. İşte devletin artık güpür ürettiği konfeksiyon ürettiği edvar evveli kaldı. Ha ihtimal Şimal Kore’üstelik vardır. Oraları hedefleyenler oralara gidebilirler. Gidip oralarda devletin kumaş fabrikalarının hangi kadar koca olduğunu dile getirebilirler. Amma biz özel sektör öncülüğünde büyümenin, katma değer üretmenin akla yatkın olduğuna inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

-Bakırköy Belediyesi zabıtalarının fuara baskını

Bakırköy Belediyesi zabıtalarının geçtiğimiz aylarda fuarı basmasına müteveccih girişimine değinen Varank, “Bu ülkede 20 yılda neler başardığımızın farkında olmamız lazım. ve tığ bunları dile getirirken ayrıksı siyasilerin hangi yaptığını üstelik bizlerin kamuoyunun önüne getirmemiz geçişsiz. Biz bu fuarı düzenliyoruz. Sınırlı dışından misafirlerimiz gelsin, bu fuarları görsün, ahzüita yapsın, ülkemize döviz kazandıralım istiyoruz. Olur geçtiğimiz aylarda ne oldu? Bizim buraya nida ettiğimiz misafirlerin huzurunda aha buradaki Bakırköy Belediyesi geldi zabıtalarıyla bu fuarları bastı. Hakeza ayrımsız zihin benzer mi? Bu zihniyetle, tecim yapılabilir mi? İşte ki ekonominin önünü açıyor? Kim bu işlere kama oluyor? Bunların değerlendirilmesini, kavrayış farkını bizim ortaya koymamız geçişsiz.” diye konuştu.

Sabiha Gökçen Havalimanı’nın ve başka mehabetli projelerin önemine bile değinen Varank, şöyle devam etti:

“Ben bu toplantıya geç kaldım, bozukluk diliyorum. Çünkü Ankara’dan uçağa bindim, Sabiha Gökçen Hava Meydanı’na indim. Bizden evvel 7 uçak inmek üzere ilk kânun bekliyordu. Onun amacıyla geç kaldık. Bozukluk diliyoruz. Peki bu Sabiha Gökçen Havalimanı yapılırken Sayın Kılıçdaroğlu ne diyordu biliyor musunuz? ‘Ya tayyare inmeyen yere hava meydanı yapıyorlar’ diyordu. Benzeri nöbet zaten geçmiş havalimanını yapacağız, ondan sonra tayyare inecek. Tayyare inmeden hava meydanı yapılmaz. Amma vizyon farkını anlamanız üzere söylüyorum. Zaman Sabiha Gökçen Havalimanı 40 milyon geçici ağırlamaya başladı. Sabiha Gökçen Havalimanı’na biz o yatırımları yapmasaydık bu misafirler buraya nereden geleceklerdi. Gelemeyeceklerdi. İşte az buçuk sağgörü sahibi kalkışmak geçişsiz. Öngörü sahibi kalkmak geçişsiz. Bize ne diyorlar? ‘Siz yatırımları taşa, toprağa yaptınız, betona yaptınız’ diyorlar. Hayır. Tığ yatırımları bu ülkenin yıllardır ihmal edilen altyapıları için yaptık. Biz Marmaray’ı nesir ettik. Avrasya Tüneli’ni nesir ettik. Ağır Sultan Essah Köprüsü’nü mensur ettik.

Hadi düşünelim. Bu 3 envestisman kapansa bugün İstanbul’üstelik yaşayabilir misiniz? Yaşayamazsınız. Tecim yapabilir misiniz? Yapamazsınız. Bakın hatırlayın bundan önceki çabucak Fatih Odalık Mehmet Köprüsü’nden tırların geçişine cevaz ediliyordu. Akşam 12’ye büyüklüğünde tırlar bekliyordu. 12’da bilahare köprüden geçiyordu. Evet ego Avrupa’ya bu malı eğer Çetin Hükümdar Sahih Köprüsü’nü yapmasam şüphesiz satacaktım? Pekâlâ taşıyacaktım? İşte kızıl rüfeka basiret sahibi kalkışmak ayrıksı benzeri husus. Öngörülü tevessül etmek apayrı tıpkı öz. Ülkenin geleceği noktayı düşünüp, tasarlayıp envestisman yapmak başka benzeri şey. Bu kimde var? Tamam mütevazilik yapmayacağım, bu bizde var. Şimdiye kadar elbette yaptıysak çıktı da Allah’ın izniyle yapmaya bitmeme edeceğiz.”

KOSGEB’in yurt ve banal işletmelere acul destek programı

Nazır Varank, bu senenin başında Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın KOSGEB’in mikro ve gerçekten işletmelere çabuk bindi programını kamuoyuyla paylaştığını anımsatarak, konuya ilgili şu detayları paylaştı:

“Şu anne büyüklüğünde üç ayrı etapta uyguladığımız bu izlence kapsamında 47 bin işletmeye 4 bilyon liraya mail destek verdik. Hamdolsun bu sayede 63 bin taze kardeşimizin istihdam edilmesini sağladık. Aldığımız haddinden fazla iyicene köylü dönüşler var. Bazı iyileştirmeler birlikte yaparak programın dördüncü dönemini esasta bu hafta itibarıyla başlattık. İstihdam edilen adam başına sağladığımız bindi miktarını 100 bin liradan 125 bin liraya çıkardık. Taze ve avrat istihdamının önceliklendirildiği programa başvurular 10 Ekim’e büyüklüğünde devam edecek. Başvurusu onaylanan işletmelerimizde 28 Son Teşrin tarihine büyüklüğünde KOSGEB’den istihdam başına 125 bin liralık olan ödemelerini rica edebilecekler.

Ego burada hazır giysi ve konfeksiyon sektörünün bile yakından destek alabileceğine inanıyorum. Burada hele aşağı işletmeler, az işletmeler bu destekten faydalanabilirler. 3 yıldır işi olmayan, darülfünun mezunu, çığır lisesi mezunu gençlerimizi istihdam ettiğinizde tığ size 125 bin liralık faizsiz kredi veriyoruz. Dört senede vermek kaydıyla, iki senesi izansız ödemeli. Yani tığ size caba para vermiş oluyoruz. Ne? İstihdam oluşsun diyerek. Lütfen buradaki arkadaşlarımız de özellikle STK’larımız üstelik bu destekleri tanıtsınlar, duyursunlar. Firmalarımız bunlardan faydalansın.”

Bakan Varank, konuşmasının arkası sıra fuar alanındaki stantları gezerek yetkililerden bilgelik aldı.Share: