NAZIR VARANK: KOSGEB’İN GAILESIZ İSTİHDAMINA YÖNELİK DESTEĞİ 125 BİN LİRAYA ÇIKTI

SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Şu ana büyüklüğünde 47 bin işletmeye 4 bilyon liraya andıran destek verdik. 63 bin genç kardeşimizin istihdam edilmesini sağladık. Aldığımız çok pir kafasız dönüşler var. İstihdam edilen kişi başına sağladığımız destek miktarını 100 bin liradan 125 bin liraya çıkardık. Gailesiz ve eş istihdamının önceliklendirildiği programa başvurular 10 Ekim’e kadar bitmeme edecek. Başvurusu onaylanan işletmelerimiz 28 Teşrinisani tarihine büyüklüğünde KOSGEB’ten istihdam başına 125 bin teklik ödemelerini talep edecekler.” dedi.

İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen İstanbul Fashion Connection (IFCO) Hazır Giyim ve Moda Fuarı Açılış Törenine Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank de katıldı. Törende Icra Vekili Varank müzakere yaptı. Konuşmanın peşi sıra fuar alanındaki stantları gezdi.

“KİMSE ÇIKIP 2002 ÖNCESİ İYİ DURUMDAYDIK DEMESİN”

Bakan Varank, Türkiye’nin birlikte acun ülkelerini etkileyen enflasyondan etkilendiğini belirterek, “Pandemi ve devamında gelen kavga şartları sebebiyle dünya ekonomileri el sınavlardan geçti. Enerji fiyatlarında yaşanan şişman artışlar bugün enflasyonu bilcümle dünya ülkelerini etkileyen global bir sorun haline getirdi. Türkiye’nin üstelik toptan dalgadan etkilendiği, bu sorunun giderilmesi noktasında hükümetimiz mecmu kurumlarımızla şişman tıpkısı çabalama içerisinde. Fırsatçılara göz açtırmayacak tedbirlerle bu sorunun üstesinden bilcümle birlikte süzülmek üzere çaba gösteriyoruz. Kimileri hiç korkmadan şişman saptırmalar söylüyor. 2002 öncesinde bu ülkede çalışanların ve emeklilerin durumunun daha ongun olduğunu söylüyorlar. Çokça büyük tıpkı domates dolması. Ben bu şehrin çocuğuyum, Mahmutpaşa’üstelik büyüdüm. 2002 yılı öncesinde etkin değme 100 kişiden 53’ü pusat dışı çalışıyordu. Tığ 20 senede arttırma 10 milyon istihdam oluşturduk. Kayıt dışını yüzde 50 azalttık. 6,5 milyon emekli şu zaman 13, 5 milyon kişi tekaüt maaşı alıyor. Kimesne çıkıp ‘2002 öncesinde ferah durumdaydık’ demesin” dedi.

“VİZYON FARKINI ORTAYA KOYMAMIZ LAZIM”Varank, ÇIKAR YOL Partisi Umumi Başkanı Mualla Babacan’ın geçmişteki sözlerine ilişkin “Bakıyoruz yine siyaset yapanlar ve iktisat bakanlığı yapanlar var. Zamanında Şanlı Babacan sizleri toplayıp hangi diyordu? ‘Bırakın kardeşim dokuma sektöründen çıkmanız lazım, bu işlemler artık bitecek’ diyerek sizlerle derinti yapmıyor muydu? Ama biz bunlara kulak vermedik. Geçtiğimiz aylarda hangi oldu? Bizim buraya davet ettiğimiz misafirlerin nezdinde Bakırköy Belediyesi zabıtalarıyla fuarı bastı. Bu zihniyetle tecim yapılabilir mi? Kim ekonominin önünü açıyor? Vizyon farkını bizim ortaya koymamız lazım” diye konuştu.

“GEÇMIŞ HAVALİMANI YAPACAKSIN SONRA TAYYARE İNECEK”CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun eskiden Sabiha Gökçen Havalimanına ilgilendiren sözlerini eleştiren Icra Vekili Varank, “Ben bu toplantıya geç kaldım, kusur diliyorum. Ankara’dan uçağa bindim, Sabiha Gökçen Hava Meydanı’na indim, bizden ilk 7 tayyare sıra bekliyordu. Sabiha Gökçen Hava Meydanı yapılırken Sayın Kılıçdaroğlu hangi diyordu biliyor musunuz? ‘Tayyare inmeyen yere hava meydanı yapıyorlar’ diyordu. Zaten önce havalimanını yapacaksın bilahare uçak inecek. Uçak inmeden havalimanı yapılmaz. Uyanıklık farkını anlamanız amacıyla söylüyorum. Zaman Sabiha Gökçen Hava Meydanı 40 milyon arızi ağırlamaya başladı. Bize ne diyorlar? ‘Siz yatırımları taşa toprağa betona yaptınız’ diyorlar. Yarayışlı. Tığ yatırımları yıllardır boşlama edilen altyapılar için yaptık. Biz Marmarayı, Avrasya Tünelini, Güç Hükümdar Hakikat Köprüsü’nü mensur ettik. Haydi Düşünelim bu üç yatırım kapansa İstanbul’da yaşayabilir misiniz? Yaşayamazsınız. Ticaret yapabilir misiniz? Yapamazsınız” dedi.

“100 BİN LİRADAN 125 BİN LİRAYA ÇIKARDIK”

Ölçülü Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile gençlerin istihdama motivasyon edilmesi gerektiğini tamlayan Bakan Varank, “Şu anne kadar 47 bin işletmeye 4 bilyon liraya mümasil destek verdik. 63 bin canlı kardeşimizin istihdam edilmesini sağladık. Aldığımız çok iyice mankafa dönüşler var. İstihdam edilen adam başına sağladığımız bindi miktarını 100 bin liradan 125 bin liraya çıkardık. Zihayat ve avrat istihdamının önceliklendirildiği programa başvurular 10 Ekim’e kadar devam edecek. Başvurusu onaylanan işletmelerimiz 28 Son Teşrin tarihine kadar KOSGEB’ten istihdam başına 125 bin lira ödemelerini temenni edecekler. Burada alelhusus süfli az işletmeler bu destekten yararlanabilirler. 3 yıldır işi olmayan, darülfünun mezunu, çığır lisesi gençlerimizi istihdam ettiğinizde biz size 125 bin liralık faizsiz itimat veriyoruz. Yani tığ size parasız para vermiş oluyoruz istihdam oluşsun diye” şeklinde konuştu.Share: