Neandertallerin sonunu çaba mi getirdi, cinslik mi?

Yıpranmamış ayrımsız araştırı Neandertallerin, Homo Sapienlerle “savaşarak değil sevişerek” bulunmayan reşit olabileceği tezini destekliyor.

Palaeo Anthropology dergisinde yayımlanan araştırmaya bakarak Neandertaller Homo Sapienlerle çiftleştikçe melezleşti ve böylecene arasında türü devam ettirebilecek sayıda Neandertal kalmadı.

BBC’ye konuşan araştırı ekibinden Dr. Lucile Crete “Mufassal devir boyunca akseptans gören teori, iki türün kaynaklar amacıyla rakiplik ettiğiydi” diyor.

Fakat Crete’in Londra’daki Saf Devir Müzesi’nin saksı araştırmacılarından Prof. Chris Stringer ile gelişigüzel yaptığı araştırma, Neandertallerin gen havuzunu zayıflatan şeyin çeşitler arası çekişme değil türler arası çiftleşme olduğunu gösteriyor.

Prof. Stringer “Neandertallerin bulunmayan olana kadar Homo Sapienlerle çiftleştiğini düşünüyoruz” diyor.

Neandertal DNA’ları bugün hayatta olan gelişigüzel insanda bulunabiliyor.

Buna, ataları Neandertallerle karşılaşmadığı düşünülen Afrikalı insanlar dahi dahil.

Neandertaller ve Homo Sapienlerin 600 bin sene önce farklılaşmaya başladığı ve ayrımlı coğrafyalarda bulundukları düşünülüyor.

O tarihlerde Homo Sapienler Afrika’birlikte, Neandertaller ise Avrupa ve Asya’daydı.

Dr. Crete “Yeni bulgular Homo Sapienlerin Avrupa’ya eski tahminlerden 50-60 bin yıl ilk vardığını gösteriyor. Bu da eylemek oluyor kim, Neandertallerle çok ince tıpkısı süre tıpkısı arada yaşadılar” diyor.

Çiftleştiklerini şüphesiz biliyoruz?

Bugüne kadar Homo Sapien genlerinde Neandertal genlerinin izi bulunurken incelenen Neandertal genlerinde Homo Sapien kalıntılarına rastlanmadı.

Dr. Crete “Enva birbirine karışmış ancak bu tek yanlı reşit kabilinden” diyor.

İki türün çiftleştiğini, zaman Afrika dışında aktif insanların genlerinin yaklaşık yüzde 2’sinin Neandertal genlerinden gelmesinden biliyoruz.

Dr. Crete ve Prof. Stringer’ın çalışması, bugüne büyüklüğünde DNA’sı birlik yerine çözülebilen 32 Neandertal örneğine dayanıyor.

Bu örneklerin hiçbirinde Homo Sapien geni bulunmadığını aktaran araştırmacılar “Bunun hastalık olduğunu tekmil kendisine bilemiyoruz” diyor ve ekliyor:

“Türler arası melezleşmenin tek taraflı işlemesinden da kaynaklanabilir, elimizdeki verilerin kısıtlanmış olmasından birlikte kaynaklanıyor tür.

“Bazen çeşitler arası çiftleşmelerde, yalnızca ayrımsız türün iki canlı kalabildiğini, diğer türün kalamadığını görüyoruz. Neandertal ve Homo Sapienler ortada da benzer ayrımsız buut yaşanmış gibi.”

Dr. Crete, yıpranmamış Neandertal DNA’larının bulunmasıyla bu teorilerin gelecekte sınav edilmesini umuyor.

Rıza dışı ilişkiler

Dr. Crete ve Prof. Stringer’ın ayrımsız gayrı teorisi dahi, gâh cinsî birlikteliklerin emir olmadan gerçekleştiğine dair.

Dr. Crete “Ihtimal bile bu iki türden birindeki erkekler, gayrı gruptan dişi kadınların peşine düşüp onlarla cebren alay malay oluyorlardı” diyor ve bu cins davranışların aynı örneğinin şempanzelerde görüldüğünü söylüyor:

“Şempanze gruplarında yeterince verimli çekici bulunmadığında, o grubun erkekleri diğer grubun doğurgan şempanzelerini ele geçirmeye çalışıyor.”

Ancak on binlerce sene geçmiş yaşanmış olabilecek bu nev vaziyetler için bulgulara ardılmak serencam rütbe güç.

Bilim insanları, iki türün iletişim kurmakta zorlanmış olması gerektiğini düşünüyor.

Dr. Crete “Galiba tıpkısı türün çıkardığı sesi gayrı nev çıkaramıyordu. Artikülasyonları farklıydı. Beyinleri de farklı şekillerde gelişmişti” diyor ve ekliyor:

“Üzeri yapıları bile farklıydı. Neandertaller elan güçlülerdi fakat kolları ve bacakları elan kısaydı. Kaşları bile daha çıkıktı.

“Öte yandan erkek ve avrat Neandertallerin ne büyüklüğünde farklı gözüktüğünden şimdi tehlikesiz değiliz.

“İskeletler alelumum münkesir oluyor. İki cinsin kalçalarını karşılaştırmamıza yetecek büyüklüğünde Neandertal kalçası bulamadık.

“Fakat kullanılmamış yöntemler elan önceki tayf edemediğimiz şeylere imkân sağlıyor.

“Bu dev bire bir yapboz kabil. Bazen eskimemiş bulgular hatır biçimimizi değiştirirken eskimemiş sorular doğuruyor.”

Share: