Nebati eser sigortalarında 2022 üretim sezonu açıldı

TARSİM’den yapılan açıklamada, küresel abuhava değişikliklerinin etkileriyle birlikte tarımsal faaliyetlerin sonuç yıllarda yüksek düzeyde risk altında olduğu belirtilerek, meşbu, külot, sıkıntı, yeğin-taşma, coşkunluk ve kuraklık gibi meteorolojik afetlerle henüz sık karşılaşıldığı ve kayıpların arttığı anımsatıldı.

Sigortanın boşlama edilmemesi ve tarımsal üretimin özgür benzeri parçası haline gelmesi gerektiği dökme açıklamada, üreticilere yeni periyot ekilişleri ile ilgilendiren bitkisel ürünlerini sigortalatmaları üzerine çağrıda bulunuldu.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Üreticilerimiz, Tarım ve Orman Bakanlığı nezdindeki Çiftçi Vasıta Sistemi’ne (ÇKS) kategorik anahtar yaptırmalı evet bile kayıtlarını güncellemelidir. Sonrasında, poliçe süresini kaçırmamak amacıyla nebati ürünlerde uymazlık gösteren akıbet poliçe akseptans tarihlerini tarsim.gov.tr üzerinden izlem ederek izinli sigorta şirketlerinin acenteleri yoluyla ekincilik sigortası başvurusunda bulunabilir. Bitkisel Im Sigortası’nda üreticinin priminin yüzde 50’si, Köy Bazlı Kuraklık Ürün Sigortası’nda 2022 yılına hususi başlamak için yüzde 70’i ve meyvelerde ise don teminatı priminin yüzdelik 67’ye vasıl kadar kısmı ululuk marifetiyle karşılanıyor. Antrparantez, üreticilere türlü tenzilat ve ödeme kolaylıkları de sunuluyor. 2022 yılı istihsal sezonunun ülkemize, üreticilerimize ve paydaşlarımıza ömre bedel olmasını dileriz.”

 

Zirai desteklerde hayvancılık 2022’de sunu yüksek paya ehil

 

Tarımsal desteklerde hayvancılık 2022’de genişlik efdal paya cemaat

 

Tarım Cesaret, mağazalarında kendi cilt ürünlerini satacak

 

 

Share: