Nevşehir politika: Romanya-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu heyeti Nevşehir’de

Romanya- Türkiye Parlamentolar Arası Hukuk Grubu Başkanı Nicolae Georgescu ve beraberindeki astronomi, Romanya’nın Nevşehir- Kayseri Gönüllü Konsolosu Mehmet Dinler’in davetlisi kendisine Nevşehir’e geldi.

Kapadokya bölgesini gezen Romanya-Türkiye Parlamentolar Arası Hukuk Grubu heyeti, güne yunak gelgel palavra uçuşuyla başladı. Nevşehir’in Avanos ilçesine sınırlı Çavuşin köyünden havalanan hamam albeni balonuna binen heyet, Kapadokya’yı kuş bakışı izledi. Balon gezisinde heyete haremlik fail Türkiye-Romanya Parlamentolar Arası Hukuk Grubu Başkanı ve Trabzon Mebus Salih Cora, seyahat öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, “Türkiye ile Romanya ortada tarihsel bağlar vardır. Kültürel, iktisadi ve toplumsal ilgiler berenarı güçlüdür. Tığ birlikte vekil diplomasiye önem vermek namına bu heyetlerle alay malay diyaloglarımızı daha birlikte ilave gayreti içerisindeyiz. Romanya, Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecini tamam destekleyen aynı ülkedir. Seçme geçen gün tecim hacmini arttırmaktadır. Romanya ile Türkiye arasında mühim işbirliğimizin 11’inci yılına girmiş bulunmaktayız. Kopça tecim hacmimiz şu anda 8,5 milyar dolar civarındadır. 20 almanak amaç perspektifimizde bunu 15 bilyon dolara görmek var” dedi.

“Alelhusus bölgemizde yaşanan gelişmeler, Rusya- Ukrayna Savaşı, Yunanistan’ın Ege’bile oluşturmaya çalıştırdığı tehditler ve riskleri bizim tarafımızdan Romanya parlamenterlerine nakil fırsatımız oldu” diyen Cora, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Alelhusus Romanya’nın Türkiye’de farklı değişik illerde gönüllü konsolosları var. Bunlardan birisi üstelik Nevşehir. Kapadokya bölgesinde Nevşehir ve Kayseri Fahri Konsolosluğu vardır. Bu çerçevede Fahri Konsolosumuz Mehmet Dinler’e aynı konuşma gerçekleştirmeyi planladık. Öncelikle akıbet yıllarda Romanya’dan Türkiye’ye gösterişli manada tıpkı gezgin akını var. Bu turizmden Nevşehir’in de olumlu yönde etkilenmesini arzu ediyoruz.”

Romanya-Türkiye Parlamentolar Arası Ülfet Gurubu Başkanı ve Sosyal Demokrat Öğür Milletvekili Nicolae Georgescu de, “Romanya Türkiye Parlamentolar Arası Hukuk Grubu namına Türkiye’dahi tıpkısı kol çalışmalarda bulunduk. Özellikle Dışişleri Bakanı ile görüştük ve konuşma haddinden fazla kudretli geçti. Zaman dahi Kapadokya bölgesindeyiz. Burada bizi ağırlayan Nevşehir–Kayseri Gönüllü Konsolosumuz Mehmet Dinler’e dahi teşekkür ediyorum. Türkiye ile olan ilişkilerimiz ileriki dönemlerde henüz birlikte yükselecek” dedi.

Romanya’nın Ankara Büyükelçisi Ştefan Tınca ise, “Romanya-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Nicolae Georgescu ve heyeti ile birlikte şu zaman Nevşehir Kapadokya’dayız. Kapadokya bölgesinin Romanya’dan daha çok gezici çekeceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Nevşehir-Kayseri Romanya Gönüllü Konsolosu Mehmet Dinler, Romanya ile Türkiye’nin mühim ortak olduğunu vurgulayarak, “Romanya-Türkiye Parlamentolar Arası Hukuk Grubu heyetini Kapadokya’da ağırlıyoruz. Biliyorsunuz Romanya ve Türkiye iki dost bağlaşık ve mühim kuma. Hukuk olgusu ile gelişigüzel ahit geçirince bağlantı ve iletişimle bu arada elan dahi güçleniyor. Bu işbirliği çalışmalarımız temas iki büyüklük hesabına pir peki” diyerek konuştu. – NEVŞEHİR

Share: