Niğde Elması Sıkıntılı Dışına İhraç Ediliyor

ENES DUYGUSAL ÖZMEN

Elma üretiminde sunu iri paya topluluk kentlerden Niğde’da, hasadı yapılan elmalar daraç dışına ihraç ediliyor. Niğde Elma Üreticileri Kontak Başkanı Atilla Kaplan, “İlimizde üretilen elma çeşitlerimiz Arap ülkelerinin yanı sıra Ortadoğu ve Uzakdoğu ülkelerine ve Rusya’ya ihraç ediliyor. Elma üretiminde rekolte, kalite ve hoş koku anlamında iddialı aynı iliz Türkiye genelinde” dedi.

Elma üretiminin mehabetli merkezlerinden Niğde’dahi elma hasadı başladı. Niğde Elma Üreticileri Bağlantı Başkanı Atilla Kaplan, ağustos kocaoğlan içerisinde başlayan elma hasadının teşrinievvel ayının sonuna büyüklüğünde bitmeme edeceğini belirterek, şu bilgileri verdi:

“Niğde bölgesinde çıktı Ön Gösterim, Golden, Skarlet kadar elma çeşitlerimiz bulunmakta. Türkiye, dünyada elma üretiminde 4 milyon 500 bin titrem üretimle 3’üncü tam yer alıyor. Niğde ise elma fidanı itibarıyla Türkiye’de bir numara, üretimde Türkiye’de ikinci tam” dedi.

“TÜRKİYE ELMA ÜRETİMDE 3’ÜNCÜ SIRADA”

Mutluluk yerine kısaca 4 milyon 500 bin titrem elma üretimi yapıyoruz. Çin, ABD, Türkiye, Polonya, İtalya ve Hindistan gibi ülkeler bir üretimine ehil. Büyüklük kendisine ürettiğimiz 4 milyon 500 bin titrem elma üretiminin içerisinde ihracatımız haddinden fazla çok değil. Niğde’birlikte elma üretimimiz kullanılmamış bahçelerin kurulmasıyla artıyor, güzeşte sene 552 bin ton TÜİK verilerine göre. Ama bu sene rekolte beklentimiz 600 bin ton civarında. Devletimizin bostan kurulumu tesislerine verdiği destekler var amma üretimimiz bile arttı ve bunu ihraç etmemiz geçişsiz ve bunun süresince ihracatın desteklenmesini bekliyoruz. Ülkemizde elma üretiminde Niğde ongun sayısına baktığımız bile önceki tam yer alırken, üretimde ise Isparta ilinden sonra ikinci tam yer alıyor.  Dış pazarın istediği elmaları tığ Niğde’dahi kaliteli bire bir şekilde üretmeye devam ediyoruz. Bunun tanıtımını bol yapıp bunun desteğini bereketli yapılırsa hem devletimizin kazanması açısından hem de tığ üreticilerin kazanması açısından serencam mertebe yetişkin bizim üzere.

“NİĞDE ELMASI MAHDUT DIŞINA İHRAÇ EDİLİYOR”

İlimizde üretilen elma çeşitlerimiz Arap ülkelerinin birlikte Ortadoğu ülkelerine, Uzakdoğu ülkelerine ve Rusya’ya ihraç ediliyor. Elma üretiminde rekolte, nitelik ve hoş koku anlamında iddialı tıpkısı iliz Türkiye genelinde. İlimizde üretilen elmalar ev dışına gönderiliyor. Faziletli birinci sınıf elma üretimi yapmamızdan çevre ilimizde üretilen elmaların çoğunluğu ev dışına değişik noktalara ilimizdeki elmaları pazarlıyoruz.”

Niğde’nin Borak ilçesine bağlı Çukurkuyu kasabasında 2 bin 200 dekarlık alanda elma üretimi işleyen SAS Tarım İşletme Müdürü Muhammet Kodo de “Elma bahçemizde 4 çeşit elma bulunmakta. Şu anda kırmızı Skarlet ve Golden elma çeşitlerimizin hasadını yapıyoruz. Bu yıl 2 bin 200 dekar elma bahçemizde kısaca 8 bin ile 10 bin titrem beyninde rekolte bekliyoruz. Ürettiğimiz elmalar Hindistan, Irak, Suriye ve Arap ülkelerine ihraç ediyoruz. Elma bahçemizde kestirmece 500 iştirakçi çalışmakta olup elma hasadımız ilk teşrin ayının sonuna kadar bitmeme ediyor” dedi.Share: