Odalık Alparslan’ın diyarında eylem yapacak atlara özel bakım

ONGUN VAROL/YILMAZ KAZANDIOĞLU – Bitlis’in Ahlat ve Muş’un Malazgirt ilçelerinde, Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümü kutlamaları kapsamında eylem yapacak atlar, özenle bakılarak etkinliklere hazırlanıyor.

Zaferin 951. yıl kutlamaları amacıyla Ankara’dan hususi araçlarla Çakal Armudu Millet Bahçesi’ndeki alana getirilen Altay Atlı Okçuluk ve Anadan Görme Savaş Sanatları Spor Kulübüne ilgilendiren atlar, burada oluşturulan tavlalarda bekletiliyor.

Ulus bahçesindeki parkurlarda antrenman yaptırılan atlarla gerçekleştirilen gösteriler, bir nice ilden mevrut ziyaretçilere kasırga meşgul anlar yaşatıyor.

Gösteri öncesi atları meyve, buğday ve hususi gıdalarla besleyici biniciler, antrenmanların arkası sıra serinlemeleri üzere atları sevimsiz suyla yıkıyor.

“Türkler esasen atlarla ahi olmuşlar”

Altay Atlı Okçuluk ve Anadan Görme Cenk Sanatları Spor Kulübü Başkanı Davut Şarap, AA muhabirine, sıra süresince Türk medeniyetlerinin atlara büyük ehemmiyet verdiğini söyledi.

Türklerin Itidalli Asya’dan beri atları hayatlarının tıpkı parçası kendisine gördüğünü anlatan Çakır, “Türkler esasta atlarla ahi olmuşlar. Türkler atları, atlar da Türkleri korumuş. Dolayısıyla hayatları boyunca kedilerini koruyup kolladığı amacıyla de Türkler binicilikte ustalaşmışlar. Tarihte dede genişlik bol binen Türkler olmuştur. Ilımlı Asya’dan beri süregelen tıpkısı anane. Biz dahi bunu dede sporu yerine yaşatıyoruz.” diyerek konuştu.

Malazgirt Zaferi’nin kazanılmasında birlikte atların payının iri olduğunu vurgulayan Şarap, Selçuklu ordusunun atlarla Malazgirt’e geldiğini aktardı.

Malazgirt Zaferi’nin başkahramanlarından birinin üstelik atlar olduğunu tabir eden Çakırdoğan, şöyle devam etti:

“Selçuklular atlar yardımıyla kısık taktikler geliştiriyor ve bu taktiklerle düşmanlarını yeniyor. İyi binici ve dolgunca atlar olmasa bu galebe macerasız kazanılmazdı. Biz birlikte bu kapsamda buraya 6 atımızla geldik. Tığ, cıda, kalkan kabilinden savaş sanatlarıyla ilgilendiren alanlarda hazırlıklarımızı yaptık. Atlarımızı hususi eğittik. Ecdadın yaptığı kabil onları eğitimlerle kabadayı ayla getiriyoruz. Hakeza hususi gösterilerde da atla bir tane beden olup işimizi namına getiriyoruz. Onları gösteri için özel hazırlıyoruz. Yelelerinden tırnağına kadar parçalanmamış bakımlarını yapıyoruz. Atlar hayatımızın tıpkı parçası. 24 saat onlarla ilgileniyoruz. Çocuklarımız neyse atlarımız de bizim üzere anca.”

Binici Mücahit Alptekin de ecdadın izlediği yolda şişmanlamak istediklerini dile getirdi.

Atları pekâlâ yetiştirmeleri gerektiğini araştırarak tedbir yaptıklarını belirten Alptekin, “Tığ, mızrak, okçuluk, öncü alanlarında atlarımıza egzersiz yaptırılıyor. Özel tekniklerle hazırlıyoruz. Atı çekişme silahına alıştırıyoruz. Kamu bire bir çeri kabilinden eğitiyoruz. Bunun beraberinde tınlamalı adına suyu, yemi, sodyum klorür ihtiyaçları gideriliyor. Mineral ihtiyaçları karşılanıyor. Yeleleri, kuyrukları ahenktar şekilde taranıyor. Idman sonrası ayaklarını ve vücutlarını soğuk suyla yıkıyoruz.” şeklinde konuştu.Share: