Öğrencilerin zehirlenme vakasında ‘makarna’ kusurlu imdi

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde 8 okulda 183 öğrencinin zehirlenmesi dolayısıyla Bolu iline gönderilen tahlillerin sonucu geldi. Tahlillerde zehirlenmenin makarnadan kaynaklandığı belirtildi.

Çaycuma ilçesinde Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü bünyesinde toplamda 5 bin 300 taşımalı adına terbiye ve talim gören öğrencilerden hemen 8 okulda 183 öğrencinin zehirlenerek hastaneye başvurmasının peşi sıra, yemeklerden İlçe Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ekipleri vasıtasıyla mostra alınıp Bolu’ya analiz amacıyla gönderildi. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne mevrut raporda iddiaya bakarak öğrencilere o çağ sunulan menüde kâin ‘patatesli tavuk, makarna ve salata’ yemeklerinden sâdır sonuçlarda zehirlenmenin makarnadan olduğunu belirten İlçe Tarım ve Orman Müdürü vekili Emrah Gül, “Patatesli tavuk yemeğinden rastgele bulguya rastlanılmadı. Makarna ve salatanın ise kusurlu olduğu anlaşıldı. Tığ gelen raporu afiyet ile paylaştık. Sonucu Milli Eğitim Bilimi ile paylaşamıyoruz. Raporu müfettişler istediler. Hoppadak ‘olumlu-aksi daha çok’ diye niteleyerek gönderdik. Onlar sanırım Başsavcılığa ifade yazdıracaklar. Tığ onlara hoppadak sonucu bildirdik. Bizlik ayrımsız kapsam kalmadı. Biz savcılığa yazdık. Tahkikatı onlar yapıyorlar. Tavukta bir madde bulunmayan, tavuk saf daha çok. Damarlı çıkanlar makarna ile salata. O kadar. Tavuktan tıpkı molekül çıkmadı.” dedi.

Ayrıca 8 okulda zehirlenme vakasının olması zımnında okulların yemekleri hıfız koşullarında etki olduğu, yemekhanede dava olmadığı iddialar arasında yer aldı. – ZONGULDAK

Share: