Ordu’da buluşan CHP’li büyükşehir şehremaneti başkanları kuma demeç açıkladı

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Umumi Başkan Yardımcısı ve Kargaşa Milletvekili Seyit Torun, CHP’li 10 büyükşehir şehremini buluşmasının eş bildirisini açıkladı.

Altınordu ilçesindeki bir otelde gerçekleştirilen toplantının peşi sıra bildiriyi okuyan Torun, toplantının çokça bol sonuçları olduğunu söyledi.

CHP’li büyükşehir belediyelerinin vatandaşların ihmal edilen asıl sorunlarının çözümüne odaklandığını belirten Torun, bu belediyelerin sosyal belediyecilik ilkesini temel kayran, etraflıca, slayt ve adaletli tıpkısı idare anlayışıyla hizmet üretmeye devam ettiğini aktardı.

Torun, belediyelerinin vatandaşlar beyninde hiçbir ayrım yapmadan hizmetlerini sürdürdüğüne dikkati çekerek, “İktidar ayrımsız yandan belediyelerimizin mezuniyet ve gelirlerini azaltan kararlar alırken bir yandan bile hukuksuz soruşturmalarla sıkıntı kurmaya ve uray başkanlarımızı nahak ithamlarla itibarsızlaştırmaya çalışmaktadır.” dedi.

Sazak’deki polisevi önünde yaşanan yıldırı saldırısına değinen Torun, “Atatürk’ün partisini terörle beraberinde getirmeye çalışmak tek kimsenin haddi değildir. Yıldırı örgütleriyle kol kolalama gelenler, FETÖ’yü besleyip büyütenler, PKK ile masaya oturanlar bu konuda bize ibret veremez, veremeyeceklerdir. Asıl milli asayiş sorunu olanlar ‘teröristlerin ayakkabı numarasına kadar biliyoruz’ deyip saldırılara bariyer olmayı başaramayan ve şehitlerimiz üzerinden fasit siyasa yapanlardır.” değerlendirmesinde bulundu.

Torun, hükümeti eleştirerek, “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’mız karşı açılan soruşturmalar dahi aha bu anlayışın bire bir ürünüdür. İzmir’in kurtuluşunun 100. sene dönümündeki müstehzi kutlamalara ortak olamayanların hazımsızlık süresince olduğunu biliyoruz. Bu soruşturmalarla uray başkanlarımıza onur suikastları düzenlendiğini biliyoruz. Büyükşehir uray başkanlarımızla tıpkı defa daha altını çiziyoruz ve söylüyoruz ki bu öz saygı suikastlarına asla ve katiyen pabuç bırakmayacağız.” diyerek konuştu.

Toplantıda, sorunları kapsamlı şekilde değerlendirdiklerini dile getiren Torun, şu ifadeleri kullandı:

“İktidarı bire bir posta henüz uyarıyoruz, ayrımsız belediye başkanımıza yapılan geveze bütün belediye başkanlarımıza yapılmıştır. Önümüzdeki süreçte bu baskıların artacağını biliyor ve milletimize alay veriyoruz, bu baskılara karşı bilcümle demokratik ve türel haklarımızı kullanmaktan gabi asla ve asla durmayacağız. Berceste şehremaneti başkanlarımıza müteveccih baskılar aramızdaki dayanışmayı üstelik azmimizi de artırmaktadır. Bu baskılar gitmekte olan bir iktidarın sonuç çırpınışlarıdır. Milletimiz müsterih olsun, tığ yekpare engelleri halkımızla gelişigüzel aşmaya ve bakım etmeye kararlılıkla devam edeceğiz.”

Toplantıya, Torun’un yanı sıra İstanbul Büyükşehir Şehremini Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Şehremini Mansur Alçak, İzmir Büyükşehir Şehremini Bronz Soyer, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Dinamit Çerçioğlu, Muğla Büyükşehir Şehremini Osman Gürün, Hatay Büyükşehir Belediye Reisi Lütfü Çekişme, Mersin Ağacı Büyükşehir Şehremini Vahap Seçer ve Tekirdağ Büyükşehir Şehremini Kıymet Albayrak katıldı.

Share: