Ordu’da cümbüşlü koyun yıkama banyoları hizmete girdi

Cıvıl Cıvıl İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Kucak Tutturuk Yetiştiricileri Birliği ve DOKAP Toprak Kalkınma İdaresi Başkanlığı işbirliği ile makbul ‘Kargaşa İlinde Koyunculuk Altyapısının Güçlendirilmesi Projesi’ çerçevesinde alınan 2 sayı hareketli koyun yıkama banyosunu üreticilerin hizmetine sundu.

Kentte hayvancılığın geliştirilmesi namına yapılan çalışmalar devam ediyor. Kestirmece 190 bin sayı küçükbaş hayvanın bulunduğu Kalaba’da üreticilere destekler verilirken, besiciler üzere mobil kucak yıkama banyoları hizmete sunuldu. Üreticilerin 180 küçükbaş hayvan için zat imkanları ile uyguladığı abacı ilaçlaması tahminî 4 saat sürerken, aktif banyolar ile tıpkı sürünün işlemleri 6 dakikada tamamlanıyor.

İl Ekincilik ve Orman Müdürü Eksiksizlik Yılmaz, Mesudiye ilçesinin Yeşilce Mahallesi’nde alınan aktif koyun yıkama banyoları ile küçükbaş hayvanlara yapılan dış otlakçı ilaçlamasına katılarak incelemelerde bulundu. Burada, hayvancılığın geliştirilmesi namına sunulan destekler hakkında bilgiler veren Yılmayan, “50 bin hektar mera alanlarımızın ve bahçe şeş otlarımızın değerlendirilmesi noktasında ilimiz amacıyla küçükbaş hayvancılık berenarı muhteşem olup, ilimizde tahminî 190 bin küçükbaş hayvanımız mevcuttur. Tarım ve Orman Bakanlığımızca ülkemiz genelinde küçükbaş efsanevi yetiştiriciliğinin geliştirilmesi hesabına kocaman desteklerin veriliyor. Bakanlığımız aracılığıyla üreticilerimize 2022 yılında verilecek olan hayvancılık desteklemelerinde rekor artma gerçekleşti. Sabık yıl deneyli kucak başına 30 TL olan destekleme bu yıl kurnaz kucak başına 50 TL olmuştur. Güruh ilave desteğinde hayvan başına 125 TL olan destekleme, 200 TL ye çıkarılmıştır. Efsanevi jen kaynaklarının korunması için ise ahali elinde ıslah programı çerçevesindeki kucak, tutturuk ve yavrularına seçkin derinti üzere verilen 80 TL, 150 TL ye, taban derinti amacıyla verilen 40 TL’ye çıkartılmış ve rekor artış meydana gelmiştir. Geçtiğimiz yıl 6 bin TL olan derinti yöneticisi istihdam desteği 2 ikmal artırılarak 12 bin TL’ye çıkartılmıştır” dedi.

Kestirmece 4 saat süren ekti ilaçlaması 6 dakikada yapılacak

İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin geliştirilmesi noktasında DOKAP Nahiye Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile alay malay geçerli projelerin önem taşıdığını anlatım etti. Hizmete verilen hareketli kucak yıkama banyolarının önemine değinen Yılmaz, “İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz, Koyun Tutturuk Yetiştiricileri Birliği ve DOKAP Nahiye Kalkınma İdaresi Başkanlığı işbirliğinde !Kalabalık İlinde Koyunculuk Altyapısının Güçlendirilmesi Projesi’ni hayata geçirdik ve bu proje çerçevesinde alınan 2 skor cıvıl cıvıl koyun yıkama banyosunu yetiştiricilerimizin kullanımına sunduk. 180 küçükbaş hayvanı olan yetiştiricimiz elan başlangıçta sürüsünün parazit ilaçlamasını öz imkanları ile 4 saat üzere bire bir sürede yapabilirken, dağıtılan devingen kucak banyosu ile gelişigüzel yeniden tıpkısı sürüyü 6 dakika üzere haddinden fazla güdük bire bir sürede ilaçlayabilmektedir. Zamandan, ilaçtan ve sudan tasarruf sağlayıcı ve üreticilerimizde şişman sevinme uyandıran bu faal cihazların İlimize ve küçükbaş hayvan yetiştiricilerimize adamakıllı olmasını diliyorum. Projemize destek veren DOKAP Kesim Kalkınma İdaresi Başkanı Melik Gültekin ve ekibine ayrıca teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Yılmaz serencam adına vekâlet tarafından verilen destekler ile Kalabalık’da geçen yıllarda 110 bin civarında olan küçükbaş hayvan sayısının 190 bine ulaştığını, üreticilere verilen desteklerin devam edeceğini da sözlerine ekledi. – KALABALIK

Share: