Ordulu üreticiler TMO’nun fındık alımından kıvançlı

Ordulu üreticiler TMO’nun fındık alımından kıvançlı

ORDU Ordu’da, azade piyasada 43-44 teklik seviyesinde olan fındık fiyatları, üreticilerin Arazi Mahsulleri Ofisi’ni tercih etmelerini sağladı.

TMO, Altınordu ilçesinde bakir mevsim fındık alımına 22 Ağustos tarihinde başladı. Bütün üzerinden randevu oluşturan üreticiler, fındıklarını TMO çekicilik noktasına getirmeye bitmeme ediyor. Ordu’da başıboş piyasada 43-44 teklik seviyesinde olan 50 randıman fındık fiyatları, üreticilerin TMO’ya olan ilgisini arttırırken, randevularını düz üreticiler 50 verim fındıklarını 52 lira ve üzerinde fiyattan satabiliyor, fiyatlardan memnun olduklarını belirtiyor.

Kabadüz ilçesinden fındığını TMO alım noktasına getiren Tayfun Doğruyol, “TMO’yu yeğleme ettik, erkin piyasada fındık buraya bakarak sıradan çap, arada çok fark var. Bin 600 kilogram büyüklüğünde fındığım var, randıman 51’in üstünde geldi, memnunuz” dedi.

“Başıboş piyasada 43 liraya alıyorlardı, TMO’ya 54 liranın üzerinde sattım”

Mehmet Ay Balta simli müstahsil üstelik mahsulünü Perşembe ilçesinden getirdiğini rapor ederek, “Fındığımız devletimize yüklemek istedik. Manavlarda buraya bakarak çokça ucuz ve az daha 3’te 2’si gidiyor. Bildirme azından fındığımız mesabesinde gitsin istedik. Fiyatlardan memnunum, önceki fındığım 52,1 verim geldi ve 54 lira 80 kuruştan karşılığını almıştım. Serbest piyasada o ahit benim fındığımı 43 liradan satın alıyorlardı, arada 10 liralık ayırt var. Üreticiler fındığını güzel kurutup, seçip, bakımını yaptıktan sonraları mahsullerimizin sunu azından az buçuk daha fazla mal etmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Share: