Ordu’nun fide istihsal merkezi

Kalaba’nun fide istihsal merkezi

Kalaba Büyükşehir Belediyesi eliyle kurulan seralar Kalabalık’nun fide istihsal merkezi oldu. OBB, ürettiği fideleri üreticiye dağıtıyor

ORDU Cıvıl Cıvıl Büyükşehir Belediyesi (OBB), çiftçilere destek olmaya bitmeme ediyor. 3 buçuk yılda kestirmece 2 buçuk milyon sayı fideyi üreticiye dağıtan Kalabalık Büyükşehir Belediyesi, sebze fidelerini kişi seralarında üretiyor.

Kalaba Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in kırsal kesimdeki üreticilerin dirimsel kaynaklarını arttırmasını icat etmek, eser çeşitliliğini yedirmek ve ünite alandan daha çok dirimsel edilmesi üzere başlattığı ekincilik hamlesi anbean büyüyor. Şimdiye kadar 52 sayı tavhane kuran, 15 bin metrekare sera naylonunu üreticiye bağış eden, 3 buçuk yılda 2 milyon 225 bin fideyi üreticiye dağıtan Kargaşa Büyükşehir Belediyesi, Altınordu ilçesi Turnasuyu Mahallesi’nde kurduğu seralarında her mevsim 350 bin fide üretiyor.

2 milyonu fazla fide üreticiye dağıtıldı

Ordu Büyükşehir Belediye Reisi Dr. Mehmet Hilmi Güler, gelişigüzel defasında 350 bin fidenin bu seralarda üretildiğini ve bu zamana kadar 2 milyondan fazla fidenin üreticiyle buluşturulduğunu söyledi. Başbuğ Güler, “Bura bizim tıpkı zamanda fide ürettiğimiz bir merkezimiz. Burada 2 milyondan çok fideyi halkımıza ücretsiz olarak dağıttık. Amacımız bunu yaygınlaştırmak ve tanıtmak. Burada edebiyat fasulye, budala, domates, biber ve patlıcan fidelerini yetiştirip dağıttık. Şimdi üstelik kışlık sebze fidelerini dağıtıyoruz. Şimdi da kıvırcık koyun, marul, Akdeniz kıvırcıkları burada üretiliyor. Bunları birlikte tıpkısı zamanda halkımıza takdim etmek istiyoruz. Burada rastgele defasında 350 bin fide üretiliyor ve bu zamana kadar 2 milyondan fazla fideyi halkımızla buluşturduk. Bunlara bitmeme edeceğiz. Elan bile yaygınlaştırmak istiyoruz. Bu çokça koskocaman ayrımsız dirimsel kaynağı, bir zamanda bile spektrum sağlıyor” dedi.

“Gıda krizine cebin şişman ayrımsız itimat sibobu oluşturuyoruz”

Fındığa ek adına üretilen bu kullanılmamış ürünlerle Kargaşa’nun tıpkısı değişim ve transformasyon içerisinde olduğuna dikkat çekici Komutan Güler, “Biz hem tropikal, subtropikal meyvelerde de dahil koyulmak için bati benzeri himmet içerisindeyiz. Bu değiş ve dönüşüm içerisinde burada fındığa eskimemiş rüfeka, anlaşma kaynakları, meyveler, sebzeler üretiliyor. Bu ayrımsız zamanda beklenen tıpkı gıda krizine alın iri bire bir itimat sibobu oluyor. Bu çalışmaları sair ürünlerle gelişigüzel yaygınlaştırıyoruz. Buna ekinezya, melisa kabil tıbbi hoş kokulu nebatat dahi karışma. Onları dahi ayrıca geliştiriyoruz” ifadelerine kayran verdi.

Share: