Osmanlı’nın savaşlara hazırlandığı Kocayayla’da boğa güreşi festivali düzenlendi

Bursa’nın üzücü ilçelerinden Keles’teki, Osmanlı döneminde savaşa hazırlanılan Kocayayla’da boğa güreşi festivali düzenlendi.

Bursa şehir merkezine 50 kilometre uzaklıkta ve Uludağ’ın güney eteklerinde mevcut yaklaşık 500 dönümlük çayırlık alana topluluk 1200 metre rakımlı Kocayayla, dördüncüsü düzenlenen Bursa Keles Kocayayla Boğa Güreşleri Türkiye Hukuk Şampiyonası’na karı sahipliği yaptı.

Şampiyonada, Artvin, Erzurum, Rize, İzmir, Denizli ve Muğla ile Aydın’dan gelenler boğalarını güreştirdi. Bu sene festivale ilk kez Keles’ten da benzeri sevir katıldı.

Festival kapsamında düzenlenen müsabakalarda 650 kilogramdan 1 tona büyüklüğünde mütebeddil boğalar boynuz boynuza geldi.

Osmanlı döneminde savaşlara hazırlanılan yaylada gerçekleştirilen yarışmaların arkası sıra kazanan boğaların sahiplerine 12 bin ila 22 bin teklik arasında değişen dünyalık ödülleri verildi.

Yaklaşık 10 bin kişinin izlediği ve alanda piknik yapıp ayakyolu geçirdiği curcuna, kele güreşini sevenlerden pahal ilişki gördü.

Festivalin organizatörü Uz Gülseçkin, AA muhabirine, güreşlerin yayladaki arenada yapıldığını ve rastgele soy düzenlilik önleminin alındığını söyledi.

Gülseçkin, şöyle konuştu:

“Festivalimize bindi veren Bursa Büyükşehir, Keles, Gürsu ve Artvin belediyelerine, ayrıca sponsor olan iş insanı İsmet Enerjik, Salim Kankızıl ve Meram Kader başta atılmak amacıyla sponsorlarımıza teşekkür ediyoruz. Halkımızın vahim ilgisi bizi bahtiyar etti. Bu yıl çokça fırtınalı geçen müsabakalar oldu. Hayvan sahiplerimiz üstelik o büyüklüğünde defa geldiler güreşler üzere. Sistem amacıyla ağır ezgi ve verimli fırtınalı tıpkısı curcuna oldu.”



Share: