Otama için Türkiye’ye getirilen Filistinli kardeşlerin annesi Manal yaşadıklarını AA’ya anlattı Açıklaması

Gazze’ye sakıt İsrail füzesinin şarapnel parçalarıyla yaralandıktan sonradan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Türkiye’ye getirilen Rahaf ve Muhammed’in annesi Manal Salman, “Çocuklarımın tedavi süreci devam ediyor. Türk hükümetinden ve doktorlardan Allah razı olsun.” dedi.

Filistinli 11 yaşındaki kız çocuğu Rahaf Salman ile 13 yaşındaki ağabeyi Muhammed Halil Salman, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Cebaliye’ye 6 Ağustos’ta düşen İsrail füzesinden çıkan şarapnel parçalarıyla yaralandı.

Reisicumhur Erdoğan’ın talimatıyla Türkiye’ye getirilen Filistinli kardeşler, Ankara Şehir Hastanesinde otama altına alındı.

Anne Manal Salman, çocuklarının yaralandığı zaman yaşadıklarını, Türkiye’ye geliş ve tedavi süreçlerini AA muhabirine anlattı.

Olay günü kemirmek yemeye hazırlandıklarını ve kızı Rahaf’ın sokaktaki abisi Muhammed’i sofraya çağırmak üzere hariç çıktığını söyleyen esas Salman, “Kızım, kardeşini yemeğe çığırmak üzere dışarı çıktığında sakıt İsrail füzesinin şarapnel parçalarıyla çok tehlikeli yaralandı. Kızımın iki bacağı diz altından kesildi, sıhhatli kolu üstelik kesildi. Kızımın gözlerine birlikte şarapnel parçaları çıkma etmiş. Bu yüzden yegâne gözünden üstelik ameliyat oldu. Şarapnel parçalarının hamiş ettiği oğlum Muhammed de yaralandı.” diye konuştu.

Anne Salman, kızının, Türk hükümetinden tedavisinin Türkiye’üstelik yapılması üzere ricada bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Türk hükümeti, kızımın ricasını akseptans etti. Elan sonradan Gazze’deki Bolluk Temel Kapısı’ndan Kahire Uluslararası Havalimanı’na geçtik. Türk kardeşlerimiz havaalanında bizi karşıladı. Buradan Türkiye Keyif Bakanlığının tıbbi cihazlarla donatılmış özel bir uçağına binerek Ankara’ya geldik. Yolculukta zorlanmadık, Türk kardeşlerimizden Tanrı razı olsun.”

Çocuklarının durumunun seçkin güzeşte zaman daha iyiye gittiğini aktaran Salman, “Çocuklarımın tedavi süreci devam ediyor. Biz üstelik sonuçları bekliyoruz. Türk hükümetinden ve doktorlardan Allah razı olsun.” ifadesini kullandı.

Salman, kızı ve oğlunun yaşadıklarından kontra etkilendiğine belen ederek “Çocuklarımın psikolojilerinin tedaviden sonradan lacerem olacağını bilmiyorum. O yüzden şu dakika tedavi bittikten sonraları ne yapacağımız için bir şey diyemiyorum.” şeklinde konuştu.

Share: