Öz yataklarında şita hazırlığı

Öz yataklarında şita hazırlığı

BURSA – Bursa’yı henüz mıhlı geleceğe tasrif etmek amacıyla altyapı hamlelerini duruluk vermeden sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Demirtaş’ta yapımı devam eden Akçaköy Deresi Islah Projesi’yle bölgedeki beklenen başat baskınları ile taşkınların önüne önceki olacak.

BUSKİ Umumi Müdürlüğü aracılığıyla altyapı çalışmalarına süratle devam fail Büyükşehir Belediyesi, içmece suyundan kanalizasyona, akarsu depolarından tasfiye tesislerine büyüklüğünde bir nice alanda yatırımlarını sürdürüyor. Şita ayları yaklaşırken çalışmalarına derya veren BUSKİ, Demirtaş’ın Sakarya Mahallesi’nde sürdürdüğü Akçaköy Deresi Islahı Projesi’yle muhtemel hâkim baskını ile taşkınların önüne geçmeyi hedefliyor. Icraat çerçevesinde, Demirtaş-Sakarya Mahallesi Çivit ile Şifahane caddeleri ortada 1450 metre taş cidar yapılacak.

Bursa, Türkiye’ye örnek olacak

Yürütülen faaliyetleri durumunda inceleyici Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Patal, BUSKİ Genel Müdürü Güngör Gülenç ve yetkililerden bilgelik aldı. Büyükşehir Belediyesi’nin lokomotif kuruluşlarından olan BUSKİ’nin 17 ilçede 10 bin 880 kilometrekarelik alanda altyapı çalışmalarına çetin tıpkısı şekilde devam ettiğini belirten Başkan Patal, şehrin geleceğini yakından ilgilendiren yatırımlara yordam kazandırdıklarını anlatım etti. Sanayi şehri olan Bursa’nın daha temiz çevreye kavuşması yerine bu zümre yatırımların mehabetli olduğunu dile getiren Başkan Denizköpüğü, “Yaptığımız yatırımlarla Türkiye’deki emsal belediyelerden tıpkısı tanesi olduk. Bu konuda en iddialı Büyükşehir Belediyesi olduğumuzu söyleyebiliriz. Geldiğimiz aşamada, merkezdeki başarımızı ilçelerimizde dahi tekrarlayabilmenin heyecanını yaşıyoruz. Çalışmalarımız tamamlandığında; Bursa, Türkiye’nin emsal şehri yerine gösterilecektir” dedi.

Dereler adese altında

Sağlıklı bire bir şehrin ancak mıhlı enfrastrüktür konusunda inşa edilebileceği gerçeğinden hareketle bir nice çalışmayı hayata geçirdiklerini tamlayan Komutan Eskişehir Taşı, BUSKİ yoluyla şu anne büyüklüğünde 42 kilometrelik dere tashih çalışması yapıldığını anlattı. İnegöl Bedresu’dahi yaklaşık 600 metrelik alanda mücahede yapıldığını, Akçaköy, Dürdane ve Balıklı’de faaliyetlerin başladığını, Gökdere’bile ise mümasil zamanda mesaiye bidayet vereceklerini kaydeden Başbuğ Magnezit, “Demirtaş bölgesi hemencecik gelişiyor. Mıntıka halkının özellikle istediği Akçaköy Deresi’ndeki tashih çalışmaları sürüyor. Çalışmalar sonrasında yağmursuyu ve başat suları dereye inhilal edilecek. Proje tamamlandığında, mahallenin imara açılan yollarında yağmursuyu ve yeğin sularının sitelere engel vermesi önlenmiş olacak. Projeyi, önümüzdeki sene ağustos ayından ilk tamamlanmayı düşünüyoruz. Islah çalışmalarının maliyeti 31 milyon 700 bin TL” diye konuştu.

Demirtaş’ta yavaş emek

Göreve geldikleri günden bugüne büyüklüğünde geçen 5 yılda Demirtaş bölgesinde yapılan çalışmalar hakkında da vukuf veren Başbuğ Aktaş, “Yaklaşık 42,5 kilometre içmece suyu, 15 kilometre civarında lağım döşemi, 14 kilometre civarında baran suyu imalatımız var. Bu çerçevede 12 titrem asfalt çalışması yapıldı. Yeniden Demirtaş’ta park çalışmalarımız var. Demirtaş’ın çokça beklediği konulardan biri olan, tehlikeli tonajlı araçları kent içine sokmadan Yer Yolu’na tahliye etme üzerine nöbet ve munsap çalışmamız var. Kamulaştırması Bursa Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla yapıldı. İnşaatını Karayollarından bekliyoruz. Mail zamanda ihalesi yapılıp imalatına başlanacak. Konuşu problemlerin konuşulduğu aynı dönemde BUSKİ, yatırımlarına sürat kesmeden bitmeme ediyor. Alelhusus altyapısıyla Bursa’yı ihya hayalimiz var. Çalışmaların Bursa’mız ve Demirtaş üzere kandırıcı olmasını irade ediyorum” şeklinde konuştu.

Share: