Pakistan’a arkalama malzemesi haiz beşinci “İyilik Treni” törenle uğurlandı

Kıran ve Evgin Nitelik Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda tıpkı araya gelen sivil topluluk kuruluşlarının desteğiyle hazırlanan insanca müzaheret malzemelerini yeğin felaketinin yaşandığı Pakistan’a ulaştıracak beşinci “İyilik Treni” Sazak’den yola çıktı.

Pakistan halkının yaralarını ahzetmek üzere gıda ve hıfzıssıhha malzemelerinden oluşan insancasına yardımla yola çıkacak beşinci “İyilik Treni” üzere Mersin’in Tarsus ilçesindeki Yenice Geri Hizmet Müdürlüğü uğrunda tören düzenlendi.

Törene, Sazak Valisi Yüce Hamza Güreşçi, İl Itimat Müdürü Mehmet Aslan, Tarsus Kaymakamı Valör Sertel Otcu, İl Cingöz Komutanı Tugay Temiz Çarıkcıoğlu, sair protokol üyeleri ve ilgililer katıldı.

Vali Güreşçi, törende, dost ve ahi mevki Pakistan’da çokça balaban hâkim afetlerinin yaşandığını anımsattı.

Bu afetlerinin hasarların büyük olduğunu dile getiren Pehlivan, bu kapsamda Türkiye’den Pakistan’a insani arkalama kampanyasının başlatıldığını aktardı.

Trende vadi düz yardımların miktarıyla ilgilendiren bilgelik veren Güreşçi, “Mersin Ağacı, Gaziantep, Adana, Osmaniye, Hatay, Kilis, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Adıyaman, Kayseri, Burdur, Isparta, Antalya, Karaman, Niğde, Aksaray, Nevşehir, Malatya’da toplanan yardımlar bu trenle Pakistan’a kez matlup. 633 ton 703 kilogramdan oluşan 40 bin 98 besin ve hıfzıssıhha kolisiyle un paketini 28 vagonla Azamet Demiryollarına ilişik trenimizle uğurluyoruz.” diye konuştu.

Pehlivan, müzaheret malzemeleriyle alay malay dualarını ve mebzul dileklerini da gönderdiklerini belirterek, şimdilerde yardımlaşma ve dayanışmanın büyük olduğunu söyledi.

“İyilik Treni”, henüz sonraları dualarla Pakistan’a uğurlandı.Share: