Pakistan’a müzaheret malzemesi haiz “İyilik Trenleri” yarın Ankara’dan yola çıkacak

Kıran ve Evgin Buut Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil cemiyet kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri”, yarın Ankara Tarihi Katar Garı’ndan Pakistan’a uğurlanacak.

AFAD’dan yapılan açıklamaya bakarak, Türkiye, sel afetlerinin 33 milyondan çok kişiyi etkilediği Pakistan için kurduğu insani yardım köprüsünden bindi göndermeyi sürdürüyor. Arkalama çalışmaları, 50 bin çadır ve 500 bin hijyen malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda, AFAD koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil topluluk kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri”, yarın saat 10.00’da Ankara Tarihi Şimendifer Garı’ndan Pakistan’a uğurlanacak. Trenler, toplanmış 1040 titrem ağırlığındaki 57 bin 266 kolide, azık ve hıfzıssıhha malzemesi götürecek.

Yardımlara birçok ilden bindi veriliyor

Trenler, bütün 47 vagon ile Pakistanlı afetzedelerin insancasına ihtiyaçlarını karşılayacak. Vagonlardaki 997,2 ton ağırlığındaki 50 bin 126 gıda kolisi, 42,7 titrem ağırlığındaki 7 bin 140 hijyen kolisi, 203,8 ton un ve 10 titrem makarna bölgeye ulaştırılacak.

İyilik trenlerinin hareket ettiği bölgelere bakarak illerdeki valilikler, kaymakamlıklar, belediyeler ve STK’ler, yardımların hazırlanmasına iri ulama veriyor.

Ankara faal trenler üzere yardım hazırlayan valilik, kaymakamlık ve belediyelerden oluşan iller beyninde, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Cıvıl Cıvıl, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Münevver, Çeltek, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa saha alıyor.

Share: