Pamukkale Ovasında çiftçinin eskimemiş umudu salçalık biber oldu

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde bu sene ilk kez salçalık biber dikildi. Ağustos ayı ortasında başlayacak kapya biber hasadının Teşrinisani ayına büyüklüğünde bitmeme etmesi bekleniyor. Zaman sonunda kısaca 100-110 titrem hasat yapılması hedeflenen kapya biberi, halde kilogramı 16-17 TL’den almaç buluyor

Denizli’de ürettiği nar ve ayvasıyla adlı Pamukkale ilçesine mecbur Yeniköy Mahallesi’nde rençper Mustafa Saf, tarafında bu sene ilk defa ahali arasında salçalık biber adına bildik kapya biber dikimi yapıldı. Denizli Ekincilik Odası Başkanı Hamdi Gemici’üstelik ovada ilk kez çıplak araziye ikinci nişane olarak dikilen kapya biber tarlasını durumunda inceledi.10 Nisan üstelik 16 dönümlük 1 yaşındaki ayva bahçesi içine ikinci im namına dikilen 30 bin kapya biber fidanından ilk hasat ağustos kocaoğlan ortasında yapılacak. Ekim, teşrinisani aylarına büyüklüğünde hasat devam edecek. 16 dönümlük tarladan toplamda 100 – 110 titrem civarlarında kapya biber hasadı yapmayı hedeflediklerini anlatan ekinci Mustafa Temiz, salçalık kapya biberin halde 16-17 TL’den kamera bulduğunu söyledi.

“Şu anda beklediğimiz rekolte tarlada bulunuyor”

Bölgede ilk defa belirtik araziye ikinci yapıt adına kapya biberini kendisinin diktiğini, bunu öğrenen salça fabrikalarının üstelik yayın almak amacıyla kendisiyle görüşmeler yapmaya başladığını ifade eden Mustafa Temiz, “Bu sene 10 Nisanda 16 dönümlük yerimize biber diktik. 20 Ağustosta hasat yapacağız. Biberi ayva tarlasına ektik. 2 ürünü bire bir arada kazanmaya çalışıyoruz. Tarlaya 30 bin esas rekiz diktik. Şu anda beklediğimiz rekolte tarlada bulunuyor. Halde kırmızıbiberin kilosu 16-17 liralık bu pir ayrımsız özdek. Bu yıl mülk kazanacağımıza inanıyorum. Hasattın Eylül ayının sonu Son Teşrin ayının ise geçmiş haftasına büyüklüğünde bitmeme edeceğini söylüyorlar. Tahminimize bakarak 100- 110 titrem alacağımızı düşünüyorum” dedi.

“Bereketli ürün”

Pamukkale ovasında ağırlıklı kendisine nar ve ayva üretiminin yapıldığını, eskimemiş im adına bu sene ilk defa kapya biber dikiminin yapıldığına özen çekici Denizli Tarım Odası Başkanı Hamdi Gemici, “Burada yaklaşık 30 bin fide dikili bulunuyor. Cinsin tanımı ise salçalık kapya biberdir. Bu çoğalan bire bir yayın. Ben üreticimizin girişiminden etraf tebrik ediyorum. Çiftçimizin yer çokça nakitte ihtiyaç duyduğu dönemde ürünler sebebiyle mal kavuşmuş olacak. Antrparantez ayvanın verime yatması gereken dört dönemde gelir elde edilmiş olacak. Yani çiftçimiz hem ayvadan hem bile biberden rüşvet elde etmiş olacak. Yani tamtakır ayrımsız envestisman olamaz. İnşallah bölgede bu biber, çiftçimize ilişik değer kendisine ferasetsiz döneceğinden şüphem bulunmayan.

“Biberler hasada hazır”

April ayında dikimi yapılan kapya biberlerin hasadının yaklaştığını anlatan tarım işçisi Meryem Halis’de, “Köyümüze kapya biber diktik. İlk misil bu ürünü deniyoruz. Yetiştirdik ve haddinden fazla domuzuna oldu. Şu anda biberlerimiz hasatta hazırladık. Bu ürünü ekilmesi üstüne herkese referans ediyoruz. Bakımı el oluyor ama maraba yerine katlanacağız. Tarlamızda abes vadi kalmasın diye niteleyerek ağaçların beyninde ürünü değerlendirdik. Bakımı için iştirakçi getiriyoruz ve kendimiz uğraşıyoruz. Sıcağın altında edisyon oluyor. İnşallah bu yıl emeğimizin karşılığını alacağız” dedi. – DENİZLİ

Share: