Pamukova’da hasadına başlanan üzümden 45 bin ton rekolte bekleniyor

Mikroklima iklimi sayesinde birçok sonuç ve sebzenin yetiştirildiği Sakarya’nın Pamukova ilçesinde hasadına başlanan üzümden 45 bin ton rekolte bekleniyor.

Meyve ve göveri üretimiyle öne sâdır ilçede 28 bin dekar alanda “Sinan Bey Karası”, “Trakya İlkeren”, “Michele Palieri”, “Alphonse Lavellee”, “Kartal”, “Yalova İncisi”, “Victoria”, “Ata Sarısı”, “Red Globe”, “Müşküle” ve “Değirmendere Karası” türlerinde üzüm yetiştiriliyor.

Bu sene ilçede 45 bin titrem rekolte beklenen üzüm, Türkiye’nin dört bir yanına gönderiliyor.

“Üzüm fiyatları bu sene üreticimizin yüzünü güldürüyor”

Pamukova Ziraat Odası Başkanı Yaşar Ulukaya, AA muhabirine, ilçede 11 zümre üzüm üretildiğini söyledi.

Ulukaya, üzümün bakımı pres olan tıpkısı meyve olduğunu belirterek, “Bu yıl siftinlik üzüm üreticimizin yılı diyebiliriz. Şu anda Karadeniz Bölgesi, alelhusus Ankara, İstanbul başlamak üzere acilen serian Türkiye’nin gelişigüzel tarafına üzüm gönderiyoruz. Pamukovamız önceden İstanbul’un vitamin deposuydu ama şu anda kamu Türkiye’mizin vitamin deposu. Üzüm fiyatları bu yıl üreticimizin yüzünü güldürüyor.” diye konuştu.

Üreticinin siyah üzümün kilogramını 7-8 lira, parafin üzümü ise 8-10 lira aralığında sattığını aktaran Ulukaya, tüccarın dahi alımda hevesli olmasıyla hem alışveriş bulma açısından hem bile kıymet itibarıyla üreticinin kıvançlı olduğunu anlattı.

“Fiyattan bile talepten üstelik memnunuz”

Üzüm üreticisi Mehmet Kavga dahi bu sene antipatik havalardan etkilense üstelik üzüm kalitesinin güzelce olduğunu dile getirdi.

Yetiştirdiği kısaca 100 titrem üzümün Karabük, Trabzon, İstanbul, Bolu, Ankara kadar Türkiye’nin her hesabına gönderildiğini belirten Savaş, “Fiyattan de talepten birlikte memnunuz ama girdi maliyetleri faziletkâr olduğu için az buçuk ondan şikayetçiyiz. Sabık seneye göre fiyatlar iyi. İstek da var, malımızı bayındır satabiliyoruz. Üzüm yerine bu sene çiftçinin yüzü güldü.” ifadelerini kullandı.

Kışın üzümün yerey altı gübrelemesini, sonraları budamasını, ilaçlamasını yaptıklarını, sene boyu bakımını sürdürdüklerini anlatan Savaş, 10-15 dönem arayla çekicilik şartlarına, çor durumuna göre ilaçlama çalışması yaptıklarını kaydetti.

Üretici Sami Arı ise 5 dönüm arazisinden 15 ton üzüm topladığını dile getirerek, “Tarlalarda mahsul ve üzüm fiyatları bu yıl güzel. Girdi fiyatları biraz faziletkâr. Yetkililerden biraz daha çiftçiye yardımcı olmalarını istiyoruz.” dedi.

Share: