Peru’da Kültürlü Kez örgütüne planlı operasyonda 10’dan aşkın hayat öldürüldü

Peru’birlikte silahlı teşkilat Görgülü Öğün’a planlı operasyonda 10’dan aşkın örgüt mensubu öldürüldü.

Peru basınında çıkan habere göre, silahlı kuvvetler, ülkenin güneyindeki Apurimac Vadisi’nde evcil isimde “Sendero Luminoso” kendisine bilinen Aydınlık El örgütüne faaliyetler yaptı.

Silahlı Kuvvetler Birlikte Komutanlığı (CCFFAA) Başkanı Manuel Gomez birlikte la Torre, açıklamasında, örgüt üyesi 10’dan fazla kişinin etkisiz kuzuluk getirildiğini belirterek kod adı Yâren Jose olan teşekkül lideri Victor Quispe Palomino’nun kaçmayı başardığını söyledi.

Zor ayrımsız coğrafyada cerrahi müdahale yaptıklarına dikkati calip Torre, “Terör örgütüne yavaş tıpkısı darbe vuruldu, ihsas kaynaklarına bakarak 10-15 civarında can öldürüldü ve çok sayıda dahi çorlu var.” ifadesini kullandı.

Operasyon kapsamında haddinden fazla sayıda cephaneliğin da ele geçirildiği bilgisi paylaşıldı.

Ordunun 12 Ağustos’ta örgüte yönelik operasyonunda ise 2 leşker hayatını kaybetmiş ve Cumhurbaşkanı Petro Castillo, saldırının cezalandırılmamış kalmayacağını açıklamıştı.

Örgüt eliyle en son 24 Mayıs 2021’bile sivillere yapılan saldırıda 18 can hayatını kaybetmişti.

1980-1990 yılları beyninde 70 bini fazla hayat öldü

Hakikat ve Uzlaşma Komisyonunun (CVR) tahminlerine bakarak Peru’dahi 1980 ila 1990 arasındaki 10 almanak ahit diliminde 70 bini fazla sevimli, cerrahi müdahale ve terörist eylemler dolayısıyla hayatını kaybetti.

Kültürlü Yol örgütü, 1970’lerden itibaren bölgede gücünü artırarak 1980’lerde silahlı mücadeleye başladı. Ahali savaşı yürüttüğünü iddia eden Maocu teşkilat, Abimael Guzman liderliğinde Peru’birlikte komünizmi düz yazı etmeyi hedefliyordu.

Devletin 1990’lı yıllardan itibaren canlı operasyonları sayesinde örgütün önde gelen liderleri tutulmuş ve ferasetsiz artan üyeleri, ülkenin güneyindeki Apurimac Vadisi’nin kokain üretimi yapılan beribenzer bölgelerine dağılmıştı.

Örgütün kurucularından Guzman ile 10 eke üyenin April 2002’birlikte yakalanarak hapsedilmesi Kültürlü Posta’u kat noktasına getirmişti.

Peru’üstelik 14 Ekim 2010’birlikte örgütün üst dozaj komutanlarından Edgar Mejia ve Gücük Ay 2012’da ise Florindo Flores’in bir operasyonda yakalanması Işıklı Kere’a vurulmuş son iri çarpış kendisine kayıtlara geçmişti.

Share: