Reisicumhur Erdoğan: Arsıulusal üstencilik hizmetlerinde 75 milyar doları hedeflemeliyiz

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, “Uluslararası müteahhitlik hizmetlerinin büyüklüğünün 2030’larda 750 milyar dolar seviyesine çıkacağı öngörülmektedir. Ülkemizin bu balaban pastadan aldığı payı geçmiş etapta yüzde 10’a, yani 75 milyar dolara çıkarmayı birlikte hedeflemeliyiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) karı sahipliğinde kentteki aynı otelde düzenlenen ‘Yurt dışı Üstencilik Hizmetleri Ödülleri Töreni’ne katıldı. Burada mütekellim Erdoğan, Türkiye’nin, ‘Dünyanın Arz Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi Listesi’nde 48 firmasıyla övünme donör tıpkısı yerde bulunduğunu belirterek, “Bire Bir şekilde ‘Dünyanın Yeryüzü Büyük 225 Arsıulusal Teknik Müşavirler Listesi’nde de 7 firma ile kaşkariko ediliyoruz. Başbakanlığım ve cumhurbaşkanlığım döneminde bu sayıların nasıl anbean arttığını, firmalarımızın dünyanın ciharıyek yanındaki çalışmalarına şahsen şahit kendisine birlikte takip ettim. Global soylu erki krizin sunu çokça etkilediği alanların başında üstencilik sektörü gelmesine rağmen firmalarımızın ülkemizi başarıyla temaşa etmeyi sürdürmelerinden sevinme duyuyoruz. Firma sayımızın nispi yüksekliğine rağmen uluslararası üstencilik gelirlerinden aldığımız payın daha gönül ettiğimiz seviyede olmadığının da altını çizmek istiyorum. Ülkemizin potansiyeli, firmalarımızın gücü, insanımızın kabiliyetleri, toplamda yılda 420 bilyon doları sabık bu iri pastadan çok daha aşkın behre alabilmemize uygundur” dedi.

‘TÜRKİYE, ŞEHİRLERİNİN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRMİŞTİR’Global krizin, malzeme fiyatlarını arttırması ve işçilik maliyetlerini yükseltmesinin zorluklara defa açtığını kaydeden Erdoğan, “Fakat müstevli döneminde kaslı ülkelerin altyapılarının kuşkusuz ancak ve sakat olduğunun ortaya çıkmasını önümüzdeki dönemde yapılacak devasa yatırımların habercisi olarak görüyorum. Arsıulusal altyapı yatırımlarında eriştirme, ev ve enerji başlıklarının ilk sıralarda saha alması ülkemizin bu alanlardaki tecrübesi dikkate alındığında bizim amacıyla yetişkin tıpkı avantajdır. Türkiye son 20 yılda yağız yolu, gelgel yolu ve demir yolu altyapısını büyük ölçüde yenilemiş, TOKİ projeleri ve kentsel dönüşüm çalışmalarıyla şehirlerinin çehresini değiştirmiştir. Site hastaneleri kadar modellerle keyif sistemini temel sınıfından üniversiteye; herhangi bir seviyedeki atılımlarıyla eğitim talim sistemini güçlendirmiştir. Barajlar ve ayrıksı yatırımlarla kalkınmasına bindi olacak erke ihtiyacını karşılamıştır. Hasılıkelam gelişigüzel alanda çokça nazik yatırımlar gerçekleştirmiş ayrımsız ülkeyiz. Eş olduğumuz bu sınama arsıulusal üstencilik projelerine elan azimli ayrımsız şekilde arzulu olmamızı sağlamaktadır” diye niteleyerek konuştu.’75 MİLYAR DOLARI HEDEFLEMELİYİZ’Yine bu yatırımların yarısından fazlasının Türkiye’nin merkezinde bulunduğu Avrupa, Asya ve Orta Şark coğrafyasında gerçekleştiriliyor olmasının birlikte yarar sağlayan tıpkı tablo olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Arsıulusal üstencilik hizmetlerinin büyüklüğünün 2030’larda 750 bilyon dolar seviyesine çıkacağı öngörülmektedir. Ülkemizin bu balaban pastadan aldığı payı önceki etapta yüzde 10’a, yani 75 bilyon dolara çıkarmayı baş başa hedeflemeliyiz. Bu hedefi 2053 vizyonumuzda bile yer bir iki yüzde 15 olarak belirlememiz gerektiğine inanıyorum. Sonuç kem asırda dünyanın 131 farklı ülkesinde 460 milyar dolarlık proje tay tay arabası müteahhitlerimiz üzere ülkemizin geldiği kırat dikkate alındığında bu hedefin gayet realist olduğundan tereddüt duymuyorum. Bu projelerin yüzde 90’ının sonuç 20 yılda gerçekleştiğine üstelik özellikle dikkatinizi kaplamak istiyorum. Dövizden istihdama, uygulayım bilimi transferinden araba parkının geliştirilmesine büyüklüğünde kip haddinden fazla alanda sayısız faydası olan uluslararası üstencilik hizmetlerini yekpare imkanlarımızla desteklemeyi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.’TÜRKİYE’Yİ 2053 VİZYONUNA HAZIRLAYACAĞIZ’Yurt dışı seyahatlerinde muhataplarla yahut Türkiye’ye gelen konuklarla yaptıkları görüşmelerin gündemine müteahhitlerin meselelerine dahi katiyetle aldıklarını ve sorunun çözümü amacında gereken iradeyi ortaya koyduklarını dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

“Sizlerden dahi artık henüz nazik ölçekli, daha büyük melfuf zer projelerde gerekiyorsa aşama ortaklıkları kurarak meydan almanızı bekliyoruz. Az ilk dahi ifade edildi, hele bile işçilerin ev dışındaki sorunlarıyla dayalı kendisine gâh avukatlık firmalarının alavere dalavere boşaltmak aracılığıyla onların sanki haklarını alıp iadeli edecekmiş kabilinden oradan kendilerine imkan vazıhamil etme gayretleri noktasında ilkin şu anda Cumhurbaşkanı Yardımcım Fuat Satma gelmek amacıyla sair vekil arkadaşlarıma bile söylüyorum, hiç gecikmeden Meclis’in yıpranmamış döneminde kanuncu düzenlemeyse kanuni düzenleme bunu düzenlemek kanalıyla bu adımı atacağız. Diğer tıpkısı konu de rüşvet noktası. Kaynak ve Maliye Bakanımız burada, bu konuyla ilişik adına bile Kaynak ve Maliye Bakanımız tek tehirsiz onun üzere de Meclis’in açılmasını bekleme diye tıpkısı nitelik bahis konusu değil, bunu nezaret nezdinde bir lahzada adımını atıp bunun çıkışını dahi bakanlığımızın sağlaması gerekir. Biz bu çalışmaları yürütürken kimsenin kimliğiyle, meşrebiyle, görüşüyle ilgilenmiyoruz. Bizim baktığımız yegâne bap; ülkemize yaptığınız katkılardır. Türkiye’yi bilcümle alay malay büyütecek, güçlendirecek, hedeflerine ulaştıracak 2053 vizyonuna hazırlayacağız. Kendimizin ve evlatlarımızın geleceği üzere ülkemizin kazanımlara sımsıkı sahip çıkmamız, hedeflerimizi kararlılıkla hayata geçirmemiz müstelzim bire bir dönemde geçiyoruz. Küresel, siyasal ve hesaplı dümen sisteminin yeni baştan dizayn edildiği benzeri dönemde ülkemizin önündeki fırsatları kaçırmaması üzere değme makule gayreti yayımlamak boynumuzun borcudur.”Share: