Reisicumhur Erdoğan Hükûmet Toplantısı’nın arkası sıra millete seslendi: (1)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mardin ve Gaziantep’teki gidiş geliş kazalarına ilişik “Yapılan soruşturmalar neticesinde failler karşı müstelzim işlemler yapılacaktır.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın peşi sıra millete seslendi.

Sözlerine, Gaziantep ve Mardin’üstelik meydana gelen gidiş geliş kazalarında hayatlarını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileyerek başlayan Erdoğan, bu engebe ile Rize’deki kazada yaralanan vatandaşlara Allah’tan iflah diledi.

Gaziantep ve Mardin’deki kazaların tamlık boyutlarıyla soruşturulduğunu tamlayan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Tığ, ülkemizin ciharıyek birlikte vatandaşlarımız güvenle, konforla, derhâl istedikleri yerlere gidebilsinler, lojistik hizmetler kesintisiz sürdürülebilsin diyerek Cumhuriyet Altını tarihinin sunu şişman eriştirme yatırımlarını yaptık. Buna karşın böyle kanı almaz facialarla karşılaşmaktan ekolojik ortam üzüntülüyüz. Yapılan soruşturmalar neticesinde failler için müstelzim işler yapılacaktır. Bunanla kalmayacak, analog kazaların benzeri henüz yaşanmaması için trafik ve anahtar güvenliği ilkin atılmak amacıyla seçme alanda gerekseme duyulan tedbirleri belirleyerek serian uygulamaya geçireceğiz. Attığı temas adımı ‘İnsanı yaşat ki mehabet yaşasın’ ilkesine bakarak belirleyen benzeri hükümet kendisine ‘Önce insan’ anlayışıyla bu meselenin de üstesinden gelmekte kararlıyız. Araçla yahut sâri namına trafiğe çıkan vatandaşlarımızı bir nöbet henüz kurallara kelimesi kelimesine riayet etmeye, birey ve servet güvenliklerini tehlikeye atacak değme kalem davranıştan ırak durmaya davet ediyoruz.”

Kazalarda yoğun mağduriyetlerin meze laf su olduğunu rapor eden Erdoğan, “Bunun amacıyla dahi ister izzet olarak 250 (bin liralık) fazlalık 50 (bin teklik) Familya ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığımız, bunun yanı sıra firma, 250 (bin lira) birlikte onların desteğiyle bu olayda hayatını kaybeden kardeşlerimizin ailelerine bu desteği sağlamış oluyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Allah’tan Türkiye’yi ve milleti değme soy kazadan, afetten, musibetten dulda etmesini diledi.

“Vatandaşlarla özlenti giderdik”

Son kabine toplantısından bu yana Türkiye ve milleti ilgili stabil haddinden fazla emek yaptıklarını belirten Erdoğan, Faziletkâr Askeri Şura Toplantısı’nda Kara, Deniz ve Gelgel Kuvvetlerindeki terfileri görüşüp karara bağladıklarını, peşi sıra bile görevlendirmeleri yaptıklarını hatırlattı.

Şanla, şerefle yürüttükleri görevlerini başarıyla tamamlayarak emekliye ayrılan umum komutanlara Türkiye’ye olan hizmetleri dolayısıyla teşekkürname fail Erdoğan, kullanılmamış rütbeleri ve görevleriyle Türkiye’ye çokça majör hizmetlerde bulunacaklarına samimi inandıkları subaylara başarılar diledi.

Salgın döneminde kent ziyaretlerini seyrekleştirdiği üzere metanetli çokça ile 2-3 yıldır gitmediğini dile getiren Erdoğan, benzeri süredir hafta sonlarını gibi olduğu kadar site ziyaretleriyle değerlendirmeye hız gösterdiğini söyledi.

Bu çerçevede 6 Ağustos’ta Kocaeli’ni görüşme ettiklerini, burada hisse senedi dünyasıyla bir araya geldiklerini, şişko küşat töreninde vatandaşlarla buluşup özlenti giderdiklerini hatırlatan Erdoğan, “Bizleri bağrına basan vatandaşlarımızla hasbihal etmenin birlikte, envestisman tutarı 8,5 bilyon lirayı güzeşte yüzlerce eserin üstelik toplu küşat törenini gerçekleştirdik.” dedi.

“Eş değerlerimize odaklı icraat yürüteceğiz”

Dünyanın yer oylumlu 6’ncı diplomatik misyonuna ehil ülkesi kendisine, temas sene büyükelçileri Türkiye’dahi ayrımsız araya getirerek kapsamlı istişareler yaptıklarını, beraber yıpranmamış hedefler belirlediklerini kaydeden Erdoğan bu sene, “2023 ve Ötesinde Aptal ve Müşfik Türk Diplomasisi” temasıyla düzenlenen toplantı nedeniyle 8 Ağustos’ta büyükelçilerle geçmişten bugüne uzanan ve geleceği kucaklayan ihata turu yaptıklarını aktardı.

Cumhur Reisi Erdoğan, “Acun 5’ten büyüktür” diye niteleyerek ifade ettikleri toptan dümen sistemindeki değişimde Türkiye’yi doğruluk ettiği yere tarh mücadelelerini diplomatlarla başarıya ulaştıracaklarını vurguladı.

Hüseyin Gazi Vakfı Dergahı’nda Alevi Bektaşi vatandaşlarla Muharrem orucunu açıp, yârenlik ettiklerini hatırlatan Erdoğan, “Türkiye’nin ve Türk milletinin ayrılmaz benzeri parçası olarak gördüğümüz canlarımızla önümüzdeki dönemde daha yakın, hasbi ve eş değerlerimize odaklı icraat yürüteceğiz.” dedi.

Türkiye’nin dünyanın önde gelen bahir muayene filosu sahibi aynı büyüklük haline geldiğinin somut örneklerinden olan Abdülhamid Konak Gemisini Mersin Ağacı Taşucu’ndan Antalya Gazipaşa açıklarındaki fariza namına uğurladıklarını anımsatan Erdoğan, şunları anlatım etti:

” Karadeniz’da keşfettiğimiz 540 bilyon metreküplük gaz sevincimizi eskimemiş müjdelerle taçlandıracağımıza inandığımız bu taharri gemimiz tıpkı zamanda Akdeniz’deki haklarımızı ve çıkarlarımızı defans idealimizin da aynı sembolüdür. Bu iyice gönderi töreninin ardından Akkuyu’daki nükleer santralci inşaatımıza her an incelemelerde bulunduk. İnşallah bu santralin geçmiş ünitesini önümüzdeki sene devreye alarak ülkemizi enerjide dışa bağımlılıktan kurtarma uğrunda yıpranmamış bire bir kadem henüz atacağız.”

“Makro altyapı kurduk”

Konya’birlikte düzenlenen, 56 farklı ülkeden sporcuların katıldığı 5’inci İslami El Birliği Oyunlarının açılışını yaptıklarını belirten Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ilkin oluşmak için çokça sayıda izzet ve hükümet başkanının açılışına katıldığı İslami Dayanışma Oyunlarının, sporun, dostluğu ve kardeşliği birleştirici, bütünleştirici, tahkim edici vasfına katkıda bulunmasını diledi.

Balkanlardaki bacanak ve ahi ülkelerle mail ilişkileri sürdürmeye, bölgede kırılganlığın arttığı bu dönemde özel ehemmiyet verdiklerinin altını çizen Erdoğan, bu kapsamda 10 Ağustos’ta Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile ayrımsız araya geldiklerini kaydetti.

Cumhur Reisi Erdoğan, eylülün evvel haftasında üç ülkeyi kapsayan Balkan turuna çıkacaklarını dile getirerek, Slovenya Cumhur Reisi Borut Pahor’u Türkiye’ye resmi ziyareti dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde mihman ettiklerini anımsattı.

Türkiye’nin tutkun akarsu kaynaklarını aktif ve bereketli şekilde eksiltmek için baraj inşasına özel ehemmiyet verdiklerini vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Sonuç 20 yılda ülkemize kazandırdığımız 605 kullanılmamış hidroelektrik santrali ile baraj sayımızı 703’e çıkararak bu doğrultuda heybetli mesafeler ikmal ettik. Sulama ve içme suyu amaçlı barajlarla bu sayının 930’u bulduğunu dahi ifşa etmek isterim. Yaptığımız yatırımlar yardımıyla ülkemizi hidroelektrik kilolu bakımından dünyada 9’uncu sıraya yükselttik. Su depolama kapasitemizi 180 milyar metreküpün üstüne çıkartarak hem kuraklığa hem üstelik baskın baskınlarına cebin mehabetli bire bir altyapı kurduk. Büyüklük Akarsu İşlerimizin düzenlediği törenle 11 Ağustos’ta 34 hidroelektrik barajını daha hizmete alarak, bu alandaki gücümüzü henüz birlikte artırdık. Resmen hizmete aldığımız barajlarımızın ayrımsız kere elan ülkemize görklü olmasını diliyorum.”

(Sürecek)

Share: