Reisicumhur Erdoğan, New York’taki Türkevi’nde gazetecilere konuştu: (2)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOKİ’den eş veya gelişim yeri alıp, kafasız ödemesi devam edenler üzere, yüzdelik 25 evvelden ödeme indirimi kampanyası başlattıklarını, bugün başlayan kampanyanın 19 Ekim’e büyüklüğünde süreceğini bildirdi.

Erdoğan, KUL ziyareti böylelikle, New York’taki Türkevi’nde gazetecilerle konuşma gerçekleştirdi, sorularını yanıtladı.

Tıpkı gazetecinin, “BM Umumi Kurulu’na hitabınızda, Yunanistan’ın Ege’deki tavrını fotoğraflarla gösterdiniz. Liderlerle tıpkısı araya geldiğinizde yaklaşımları ne oldu? Görüştüğünüz liderlere antrparantez İletişim Başkanlığının hazırladığı betik seti bağış ettiniz. Artık ‘Türkiye’ demeye başladılar mı?” sorusu üstüne Erdoğan, görüştüğü liderlerin hepsine bu tezkere setinden ikram ettiğini, çalışmanın çok gür hazırlandığını belirtti. “Ülkemizin adının ‘Türkiye’ olarak kullanımında da yabancılar işi amiyane kavradılar. Ayrıca anlaşılan yerlere artık Türkiye namına asıyorlar.” diyen Erdoğan, bunların hepsinin çalışınca olacağına dikkati çekti. Reisicumhur Erdoğan, şöyle devam etti:

“Rastgele toplantıya, değme görüşmeye, seçkin konuşmaya ağırbaşlı manada bereketli hazırlanıyoruz, dersimizi ferah çalışıyoruz ve bu şekilde birlikte liderlerin karşısına çıkıyoruz. Buralarda yaklaşımlarımızı destekleyen görsel ve yazılmış dokümanlar kullandık, kullanıyoruz. BM Umumi Kurulu’ndaki konuşmamızı dahi türlü fotoğraflarla terviç imkanımız oldu. Bunları sunuma dahil emreylemek, konuşmamıza antrparantez tıpkısı naz kattı. Gösterdiğim fotoğraflardan biri bile Yunan kenar düzenlilik güçlerinin botlarını batırması sonucu hayatını kaybeden 9 maaş Asım bebek ve 4 yaşındaki Abdülvahap’ın cansız bedenlerinin fotoğrafıydı. Gelenler alelhusus hep bunu sordu. Bu yavruların cansız bedenlerinin fotoğrafını afişe etmek kanalıyla dünyaya buradan ayrımsız âdemiyet dersi verelim istedik ve bu yabanlık dersini dahi verdiğimize inanıyorum. Asım bebek ve Abdülvahap’ın o keskin fotoğrafını görüp de etkilenmemek benzer değil. İşte bunları cemi dünyaya duyurmak ve eksiksiz dünyaya bunları kabullendirmek lazım.”

“Böylecene dediğimiz noktaya geldiler mi?”

KÖLE Başkanı Joe Biden’ın, BM Güvenlik Konseyiyle ilişik yaptığı açıklamaya da işaret eden Erdoğan, şunları söyledi:

“Biden’ın özellikle BM Düzenlilik Konseyiyle ilgili yaptığı açıklama haklılığımızı ortaya çıkardı mı? Sonunda dediğimiz noktaya geldiler mi? Deminden ‘Hem daimi üyeleri artıralım hem geçici üyeleri artıralım.’ diyorlar ama ben aynı noktada değilim. Ego diyorum ki daimi ve arızi olmamalı, biricik cins olmalı, ağız ağıza dönüşümlü üyelik sistemini vermek lazım. Bu dönüşümlü üyelik sistemiyle burada şu anda 193 üye mi var? Bu 193 üyeyi dönüşümlü kuzuluk getirmek lazım. 20 ise 20 ama bu dönüşümlü olmalı. İki yılda bir bunlar dönüşüme bağımlı olmalı ve bu dönüşüme adapte olmak yoluyla 10-10 şeklinde bu tahavvül bitmeme kıymetiharbiye ve tümce burada adeta birer daimi örgen namına benzeri yıl veya iki yıl kalır. Zira halk kaldır, umum indir… Bu devri çıktı kapatması lazım BM’nin. Tekmil bilakis Asayiş Konseyinin üyeleri burada hakikaten güç manada baskı sahibi olmalı.”

-“193 ülkenin tamamının buradan nasibini alması lazım”

Şu anda Japonya’nın, Almanya’nın “Ego sebep yokum?” dediğini nâkil Erdoğan, “Tıpkı şekilde biz de Türkiye kendisine ‘Ego münasebet yokum?’ diyoruz. O Hâlde bunu kolaylıkla aşmamız lazım ve burada 20 daimi üyenin 10’arlı şekilde değişimi olanaklı ve 10’arlı şekilde olan değişimle birlikte de çıktı bu 193 ülkenin tamamının buradan nasibini alması lazım. Böylece kâffesi de ‘Benim üstelik burada yetkim var ve ben bu yetkimi kullanıyorum, kullandım.’ der. Bunun önünü yazmak lazım. Ego buraya de geleceklerine inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Biden’ın açıklamasının gerçekte bunun ayrımsız yol haritası olduğunu ve bu yol haritasının öyle bayağı ortaya çıkmadığını belirterek “Deminden ‘Dünya 5’ten büyüktür.’ derken yahut ‘Daha adil tıpkı dünya türlü.’ derken, işte buralardan buraya geldik. Ben bunu bile başaracağımıza inanıyorum.” dedi.

“Yunan Dışişleri Bakanı benim muhatabım değil”

Yunanistan ile görüşmeme konusundaki tavrın bitmeme edip etmeyeceği ve Palikarya Dışişleri Bakanı’nın açıklamaları hakkındaki görüşlerinin sorulmasına eşit Erdoğan, şu yanıtı verdi:

“Yunan Dışişleri Bakanıyla ilişik çokça çok söyleyecek sözüm olamaz, benim muhatabım değil. O konuşacaksa bizim Mevlüt Bey’le görüşsün, onunla konuşsun. Ancak Sayın Başvekil ne eyvah kim Türkiye ile zat durumlarını bilmiyor. Biz Türkiye’da Küçük Asya nüfusunun azalmasından yana olan aynı iktidar olmadık. Tamam tersine, söz gelişi ben Bozcaada’de, Gökçeada’bile gezdiğim antlaşma orada zinde çok beş on Anadolu vatandaşlarımıza hep sormuşumdur, ‘Nerede senin çocukların?’ ‘Amerika’de.’ dedi. ‘Getirin, burada yaşasınlar.’ dedim. ‘Çocuğumu Amerika’dan getiremiyorum.’ dedi. Bu neyi gösteriyor? Emretmek kim onun Türkiye’dahi yaşama diye niteleyerek bire bir arzusu, derdi bulunmayan. Olsa, bizim kapımız boş. O çocuğa tığ eğer vatandaşlığı yoksa yurttaşlık dahi verirdik. Hatta aynı keresinde haddinden fazla dahi manidardı, birinin tıpkı Türk kızıyla evlenmesine ailesi izin etmemiş, ‘Benden arkalama isterseniz, ego himmet edeyim.’ dedim. Benzeri üstelik şu var, Sen Sinod Meclisi’nin muhtemelen sayıda sedir üyelerinin olması lazım. Sen Sinod Meclisi 7’ye düşmüştü. Galiba sayıya erbap olmadığı üzere Patrik Bartholomeos’a dedim kim ‘Dışardan sen papazları getir, ben bunlara yurttaşlık vereyim zira Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması geçişsiz ve böylece Sen Sinod Meclisi’ni tamamlamış ol.’ Öyle tamamladılar. Ama Yunan Dışişleri Bakanı’nın bunlardan haberi namevcut. Bunlar uzayda dolaşıyor. Bizim gelişigüzel ahit için kapımız yalınlık, yurttaşlık dahi veririz.”

Öz dönemleri içerisinde hiçbir Küçük Asya’u ülkeden sürmediklerini vurgulayan Erdoğan, “Ama onların şu anda Gün Batısı Trakya’de bizim vatandaşlarımıza, soydaşlarımıza yaptıkları zulmün haddi hesabı bulunmayan. Serencam dönemlerde bizim oradaki kült adamlarımızın atamalarını birlikte kendileri yarmak istiyorlar. Sen hangi anlarsın bizim kült adamının durumundan, yapısından? Biz böyle tıpkı gayretin içerisinde olduk mu? Biz kalkıp bile buradaki papazların atamasını vesairesini yaptık mı? Hayır.” değerlendirmesini yaptı.

“F-16’bile albeni olumlu istikamette gelişiyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “F-16 üzerine serencam ebat nedir? F-16 amacıyla yapılan görüşmeler, F-35’in bile önünü vasıta mı?” sorusu üstüne, şu anda F-16 satın almakla ilgilendiklerini söyledi. KÖLE Başkanı Joe Biden ile bu konuda müspet görüşmeler yaptıklarını tabir eden Erdoğan, bu konuya ilgilendiren Cumhuriyetçi senatörlerle birlikte bazı görüşmelerinin olduğunu anlattı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın üstelik muhatabıyla görüşmelerini yürüttüğünü dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

“Çekicilik olumlu istikamette gelişiyor. Murat ederiz kim bu olumlu çekicilik devam eder. Ayrımsız dakika evvel dahi bu işten aynı bulgu alırız diye düşünüyorum. Sayın Biden’la resepsiyonda geniş ayrımsız müzakere fırsatı bulamadık. Henüz sonraları telefon diplomasisiyle ihtimal bu konuları ziyaret imkanımız evet ama Milli Savunma Bakanı’mızın, Dışişleri Bakanı’mızın yapacakları görüşmelerle süreci strateji edeceğiz. Gelişmeler şu dakika bakımından müspet istikamette gidiyor.”

” Kafkasya’birlikte bizim bile bazı hamlelerimiz olacak”

Amerikalı Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Ermenistan’ı ziyaretinde hem Türkiye’yi hem Azerbaycan’ı suçlayan açıklamalarda bulunduğunun belirtilmesi ve “Bu musahabe, Cenup Kafkasya’üstelik Karabağ savaşından sonra sağlanan istikrara tıpkı darbe peki mu?” sorusu üstüne Erdoğan, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Pelosi’nin bu ziyaretiyle kalkıp Kafkasya’daki bu gelişmelere çarpış vuracak ne mecali ne cürmü var. Ego inanıyorum ki o, bir nice yeri da rahatsız etmiştir. Tek çok abartmaya filan da gerek bulunmayan. Şimdi biz üstelik bazen hazırlıkları yapıyoruz. Buradan döndükten sonraları gereken adımları üstelik atarız. Şimdi Prag’dahi Avrupa Siyasal Topluluğu Zirvesi var. Şu anda Prag’daki zirveye katılıp katılmama kadar bir istimara içindeyiz. Prag’daki zirveye katılmamız halinde, Paşinyan’ın oraya gelme durumu var. ‘Orada görüşebilir miyiz?’ diye dahi aynı düşüncesi olmuş galiba. Ihtimal orada kendisiyle bu konuları antrparantez aynı ziyaret durumumuz olanaklı ancak bu konularla ilişkin Kafkasya’birlikte bizim üstelik bazı hamlelerimiz olacak. Onun üstelik şimdilik yalnız planlama süreci içerisindeyiz. Sayın İlham Aliyev kardeşimizle bile bunları konuşup, ona bakarak adımlarımızı atacağız.”

Rusya ile ekonomik ilişkiler

Reisicumhur Erdoğan, Avrupa Birliği ve KUL’nin, Rusya ile bankacılık alanındaki ortak girişimleri mercek altına alındığının hatırlatılması ve “Türkiye’ye yaptırım hamleleri kabilinden bir nabız söz konusu benzer mi?” sorusu üzerine, Başlangıç Kart’ın, Rusya ile Türkiye arasında ayrımsız aşama olduğunu, bu konu üzerine atacakları adımların değerlendirmelerini ilgililerin yaptığını, ona göre adımlarını atacaklarını belirtti.

Erdoğan, “Alternatifimiz var, o ayrı. Ama hep ağrı, işte bu yaptırımların farklı versiyonları. Bunlar aşağılık dostluğa falanca yakışmıyor, ekonomik ilişkilerimizin düzenlenmesine yakışmıyor. Biz demin gerek istemez ne yapacağız? Alternatifleri hangi tür, bu alternatifler üstünde ilgili nazır arkadaşlarım görüşmelerini yapıyorlar. Bu görüşmelerden bilahare de İstanbul’da cuma namazı günü inşallah hep ilgili arkadaşlarımı toplayacağım. Onlarla tıpkı güruh yapıp, burada bile sonuncu kararımızı vereceğiz.” dedi.

Toplumsal bölük projesi

Toplumsal bölük projesine ilgili ayrımsız soruya bedel birlikte Erdoğan, Cumhuriyet Altını tarihinin sunu degaje, yeryüzü kapsamlı basamak kampanyasını başlatmış olmaktan iri bire bir sevinme duyduklarını dile getirdi. Erdoğan, teşrinievvel kocaoğlan sonuna kadar sürecek başvurulara önceki dönme 1 milyon talebin geldiğine, şu anda başvuru sayısının 5 milyona yaklaştığına işaret etti.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Alelhusus gençlerimiz projeyi çetin manada sahiplendi. Kampanyaya gösterilen haz haddizatında vatandaşımızın devletine olan güveninin ayrımsız işaretidir. Devlete güvendiği için dahi buna böyle demet gösteriyor. Burada 422 bilyon lirayı aşan tıpkısı yatırım değerinden, 200 binden çok bakir istihdamdan, 250 madun sektörü ilişik ayrımsız konuşu hareketlilikten bahsediyoruz. Böylesine dev tıpkı yatırım çarpan etkisiyle çok daha balaban ayrımsız iktisadi hareketliliğe dayanaklık etmek hazırlıyor.” diyerek konuştu.

Ayrımsız süredir istikrarsız görünüş sergileyen icar ve konut fiyatlarının de akla yatkın seviyelere düşmesini beklediklerini, bunun gerçekleşeceğini vurgulayan Erdoğan, kamu bunlara karşın tehalüf tarafının projeyi kritik etmek üzere gösterdiği gayreti üstelik anlamakta zorlandıklarına dikkati çekti.

“Gerçekte aykırılık ile bizim aramızda şöyle boş net ayrımsız ayırt var, tığ dertliyiz, inanın bunların derdi yok. Bunlar eksantrik yerlerde, işleri güçleri alavere dalavere.” ifadesini kullanan Erdoğan, kendilerinin biricik derdinin “budun”, bunların derdinin ise “sekte” olduğunu söyledi.

Erdoğan, hiçbir fark gözetmeksizin, değme insanın huzuru ve refahı amacıyla koşturduklarını, yemeden içmeden dertli değil bir zamanda millete bu imkanları sağlamakla sorumlu olduklarını da temelli anlatım ettiklerini anlattı.

-“Anca sene sonunu filan beklemeyeceğiz”

Sosyal ev projesi kabilinden kalburüstü aynı adımda de suyu bulandırmaya, bununla yetinmeyip millete taşlama etmeye çalışanların benzeri derdinin, sorumluluğunun bulunmadığını dile getiren Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Anca veya böyle tığ bunu başardığımızı göstereceğiz. bir defa 81 vilayetimizin tamamında yaşayanlara bizim bu konutları tasdik etmemiz, bunlara sunu sunturlu karşılık olacak. Demincek bu ilk etapta attığımız adım. Öyle yıl sonunu filan beklemeyeceğiz. Ben Meram Bey’e bile ifade ettim, anca sene sonunu falan bekleyecek zamanımız namevcut. Derakap Anadolu’dan koymak amacıyla bir defa temelleri atmaya başlayalım, küçükten büyüğe. Oradan dahi Ankara, İstanbul, İzmir, Konya, Kayseri vesaire buralara akla yatkın işi genişleteceğiz. Bunlar kurdukları masaya, yabancı büyükelçilerden, terör örgütleri yandaşlarına büyüklüğünde herkesi toplayıp tıpkısı tek milleti dışarda artırmak vasıtasıyla belirgi alacaklarını zannediyorlar amma bulunmayan…”

Içtimai hane projesindeki bu adımı atmakla bu arada seçimden sonra üstelik bu işin ikinci etabını başlatacaklarını bildiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunlar ikinci etabı da duyunca bittabi iyicene rahatsız oldular. Çalış, sen birlikte yap. Amma senin öyle benzeri derdin namevcut. Tığ muhalefete sadece diyoruz ki ‘Siz kadın, bizi izlemeye devam edin.’ Ama bunlar peyrev olmayı üstelik bilmiyor. Bizim durumumuz bu noktada çok haddinden fazla değişik. İnşallah tığ öncelikle 250 bin, arkası sıra bir 250 bin elan olmak için toplamda 500 bin konutluk bu projeyi dahi milletimizin hizmetine sunarak farkımızı benzeri kat henüz ortaya koyacağız. Bittabi bir taraftan birlikte arsaları yetiştireceğiz. 250 bin konut amaçlı arsayı dahi hazırlayacağız. Ayrıca 50 bin hareket yeriyle ilgilendiren adımımızı birlikte çabucak atıyoruz. İnşallah dükkan sahibi tutmak isteyenler üstelik orada olacaklar.”

TOKİ’den ev alanlara sava

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, TOKİ’den familya kayran vatandaşlara bile aynı beşaret isnat etmek istediğini söyleyerek şunları kaydetti:

“TOKİ’den ev yahut aksiyon yeri alıp, et kafalı ödemesi bitmeme fail vatandaşlarımız amacıyla yüzdelik 25 evvelden ödeme indirimi kampanyası başlatıyoruz. Borcun tamamını kapatamayacak olanlar ise bakiyesinin yüzdelik 25’inden beş altı olmamak neredeyse yapabildikleri kadar ödemeye yüzdelik 25 indirim alabilecek. Bu kampanyadan, ferasetsiz ifa taksitleri 2021 yılı haziran ayı sonuna kadar başlamış olan hane ve gelişim yeri alıcıları faydalanabilecek. Kampanya zaman başlayacak ve 19 Ekim’e büyüklüğünde sürecek. Orada dahi inşallah kolaylaştırıcı olacağız.”

(Bitti)

Share: