Reklam gelirlerinin düşmesi ricat getirdi! Youtube CEO’su Susan Wojcicki görevi bıraktı

Teknoloji devi Google’ın geçmiş çalışanlarından biri olan ve dünyaca ünlü çevrimiçi videoteyp paylaşım ve sosyal iletişim araçları platformu YouTube’ın CEO’su Susan Wojcicki, çalışanlara gönderdiği benzeri e-postada istifa ettiğini duyurdu. 54 yaşındaki Wojcicki’nin yerini yardımcısı Neal Mohan alacağı açıklandı.

“BENİM İÇİN BİR ONURDU”

Wojcicki, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Bugün, Google’da kestirmece 25 yıl geçirdikten sonraları, kullanılmamış bire bir konu ayırmak amacıyla köylü hamle atıyorum. YouTube insanları aynı araya getiren acun çapındaki yaratıcılardan seçkin gün ilham alıyorum. Bu güvenilmez topluluğun yöre sıralarında meydan ahzetmek benim üzere aynı onurdu.” ifadelerini kullandı.

REKLAM GELİRLERİNİN DÜŞMESİNİN ARDINDAN İSTİFA GELDİ

Wojcicki’nin istifası, YouTube’un reklam gelirinin TikTok ve Facebook’un reels kabilinden kısa düzgün videoteyp hizmetleri ve Netflix kabil platformların izlenme süresi üzere ağır sıklet rekabetin ortasında ikinci çeyrekte düşmesi sonrası geldi.

2014’TEN BU YANA CEO’YDU

Wojcicki e-postada, “sülale, keyif ve kişisel projelere” odaklanacağını ve Alphabet’te müşavirlik rolü üstlenmeyi planladığını söyledi. Henüz ilk Google’da reklam ürünlerinden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı olan Wojcicki, 2014’te YouTube’un CEO’su olmuştu.

YOUTUBE SHORTS VE MUSIC’E ODAKLANMIŞTI

Google’a 2008’de katılan Stanford Üniversitesi mezunu olan Mohan ise, YouTube’da Shorts ve Music’i oluşturmaya odaklanmıştı. CEO değişikliği Google hisselerinde yüzdelik 1’den daha az düşüşe neden oldu.

Share: