Rektör Çomaklı, ÜNİDAP 6. bölüm toplantısına katıldı

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Yükseköğretim Müesses (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın katılımıyla Bingöl Üniversitesi familya sahipliğinde gerçekleştirilen Maşrık Rum Projesi Bölgesi Üniversiteler Birliği (ÜNİDAP) 6. Ahit toplantısına katıldı.

Şarki Rum Bölgesindeki üniversiteler ve kalkınma ajanslarının güçlerini birleştirmek, kuma icraat fethetmek ve bulundukları bölgenin kalkınmasına katkı arz etmek amacıyla kurulan ÜNİDAP’ın 6. Dönme toplantısına YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın yanı sıra, YÖK Icra Oturmuş Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan ile alay malay Atatürk Üniversitesi ile Dert İbrahim Çeçen, Ardahan, Bingöl, Bitlis Eren, Erzincan Binali Yıldırım, Erzurum Maharet, Fırat, Hakkari, Iğdır, İnönü, Kafkas, Munzur, Muş Alparslan, Sivas Haber ve Ustalık, Sivas Cumhuriyet Altını, Van Yüzüncü Yıl Üniversitelerinin rektörleri katıldı.

Akademik, fiziki, bilimsel ve beşeri varlıklarını ve kaynaklarını benzeri araya vermek, yatırımların ve hizmetlerin makul, düzenlenen, projeli, çalışkan ve bereketli tıpkısı biçimde gerçekleştirilebilmesi doğrultusunda ortaklık ve teşrikimesai süreçlerinin geliştirilmesini nail olmak, temel temasının toplumsal kalkınma yerine belirlenen ÜNİDAP’ın her yıl eğlenceli kendisine gerçekleştirilmesinin bölge yükseköğretimine heybetli katkılar sunduğunu belirten YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar yaptığı konuşmada şunları aktardı: “DAP Bölgesi Üniversiteler Birliğinin temsilcileriyle almanak olarak planlı toplantılarda bire bir araya gelerek hem yapılan çalışmalara dair değerlendirmelerde bulunuyor hem de gelecek döneme dayalı kat haritasının planlamasını yapıyoruz. Bu çerçevede 6.’sını gerçekleştirdiğimiz ÜNİDAP toplantısında siz altın konuklarımızla yeniden tıpkısı araya gelmekten nazik benzeri bahtiyarlık duyuyorum” dedi.

Başkan Özvar: “Üniversitelerimiz Kurumsallaşma ve Tekemmül Sürecine Girdi”

Birlikten alçak doğar anlayışıyla DAP Bölge Kalkınma İdaresi ile bölgedeki 16 üniversitenin ayrımsız araya geldiğini ve 2014 yılında üniversiteler birliğinin kurulduğunu hatırlatan Başbuğ Özvar: “Bundan kamu 10 ay önce Erzurum’birlikte sizlerle ayrımsız araya mevrut ve hasbıhal etmiştik. O toplantıda lehçe kalkınma ve üniversitelerin rolüne ilişkin düşüncelerimi birlikte sizlere anlatım etmiştim. Konuşmamda başlıca vurguladığım hususlardan biri, yükseköğretim kurumlarının birbirinin bire bir olma yönünde bire bir temayül içerisinde olduklarıdır. O devir birlikte belirttiğim için, tekmil üniversitelerin birbirine benzemeye çalışmaları ve ayrımsız misyona eş olmaları gelişmeyi ve ilerlemeyi engelleyen tıpkısı durumdur. Üniversitelerimizin tıpkı kısmının eğitimde, tıpkı kısmının araştırı ve teknoloji üretiminde, bazılarının bile bölgesel kalkınmaya ulama mizan odaklı farklılaşmasında kâr mülahaza ettiğimizi tabir etmiştim. Bu vesileyle şunu net adına izah etmek istiyorum: Türkiye’nin ciharıyek yanındaki üniversitelerimiz farklı kurumsallaşma düzeylerine sahiptirler. bununla birlikte, kolaylıkla müstacelen hepsi çokça kilolu benzeri kurumsallaşma evresini tamamlamış durumdadır. Zımnında, özellikle 2006-2008 yılları arasındaki yükseköğretim kurumlarımızın “yapı süreci”nden çıkıp çıktı “kurumsallaşma ve olgunlaşma süreci”nde olduklarını kıvançla gözlemliyorum” şeklinde konuştu.

“Mektepli ve Öğretim Üyesi Profillerinde Skala Sağlanmalı”

Yükseköğretim kurumlarımızdan ve üniversitelerimizden beklentilerimiz arasında gördüğümüz bildirme mehabetli hedeflerden biri üstelik, kurumlarımızın öğrenci ve öğretim üyesi profillerinde çeşitliliği hatırlamak şeklindedir. Nedeniyle, ayrımsız yandan yekpare ülkeden mektepli çekmenizi bekliyor, öte yandan bölgenizde haddinden fazla süssüz ulaşılabilir ve bir zamanda birinci sınıf bir eğitim hizmeti sunmanızı bekliyoruz. Değişik yörelerden üniversitelerimize katılacak öğrenciler kurumlarımızın belki de yeryüzü iri zenginliği ve gelecekte devlet çapında inşa edilecek sosyal ilgiler ağının teminatı olacaklardır.

Bu düşüncelerle; bugünkü toplantımızın bol geçmesini, yükseköğretim sistemimize ve ülkemizin bölgesel kalkınma odaklı süreçlerinin gelişimine katkılar sağlamasını diliyorum. Başta toplantımıza sülale sahipliği işleyen Bingöl Üniversitemiz tevessül etmek üzere bilcümle ÜNİDAP üyesi üniversitelerimize, DAP Nahiye Kalkınma İdaresi Başkanlığına ve bu organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyor, hepinizi nazikâne selamlıyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

Rektör Çomaklı: “Üniversitelerimiz, Topyekün Kalkınmanın Mimarları Olmaya Bitmeme Ediyor”

Toplantıyla ilişik değerlendirmede mevcut Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı ise yetişek, enerji, sanayi, ekincilik ve hayvancılık ile hars ve turizm konularında nahiye illerinin sorunları ele alınarak çözüm önerilerinin masaya yatırıldığını belirterek şunları söyledi: “ÜNİDAP’ın paydaşı olarak katıldığımız 6. çevrim toplantısı hem üniversiteler hem birlikte mıntıka kalkınması açısından berenarı verimli geçti. Bilcümle fonksiyonları ve paydaşlarıyla gelişigüzel ortamında bulunduğu bölgenin yaşam kalitesinin iyileştirilmesine ve artırılmasına hizmet fail kurumlar olan üniversitelerimiz, DAP Bölgesindeki her bir ilimizi kalifiye hikmet ile buluşturarak topyekun kalkınmanın mimarları olmaya devam ediyor. Gelişigüzel çalışmanın balaban kazanımları da peşinde getirdiğinin oluşumlardan olan ÜNİDAP 6. aktarılma toplantısındaki çıktıların ülkemiz ve bölgemiz namına kırnak olmasını diliyorum” diyerek konuştu.

Toplantıda Bölgesel Kalkınmaya Yardım Sağlayacak Projeler Ele Alındı

Toplantıda, ihtisaslaşma programlarının lehçe kalkınma üzere önemine değinildiğini belirten Rektör Çomaklı: “Seçme darülfünun temsilcisi öz darülfünun çalışmaları için bilgiler verdi. Toplantıda antrparantez ekincilik ve hayvancılık, endüstri, beşeri-sosyal resülmal ve sosyal enfrastrüktür, kurumsal yetenek, enfrastrüktür ve mekân kadar bölgesel kalkınmaya yardım sağlayacak değişik projeler dahi değerlendirildi. Tığ birlikte hem Araştırma Üniversitesi olduktan ahir çalışmalarımızı hem de ilmî, araştırma-geliştirme ve sosyal ulama başlıklarında geliştirdiğimiz projeler için bilgelik paylaşımında bulunduk. Tıpkı esbak ÜNİDAP’a üniversitemiz ocak sahipliği yapmıştı. Bu dönemki toplantının Bingöl Üniversitesinde gerçekleşmesinden hava kıymetli mevkidaşım Prof. Dr. Prof. Dr. İbrahim Çapak ile emeği güzeşte herkese teşekkürname ediyor, YÖK Başkanımız Prof. Dr. Erol Özvar’a ise üniversitelere verdikleri destekler başta tevessül etmek için, mümasil ilgisi, kere fotoğraf tavsiyeleri ve bölgemize müteveccih sağladığı katkılardan ortalık şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

ÜNİDAP toplantısı; konuşmaların ardından ruzname maddelerinin değerlendirilmesi, yapılan çalışmaların paylaşılması, akademik ve bilimsel namına atılması planlanan adımların tasarlanması ve hazırlanan projeler konusunda fikir alışverişinde bulunulmasının arkası sıra sona erdi. – ERZURUM

Share: