Ringden indi, tribünde uyur oğlunu örttü

TRABZON’daki Acun Boks Şampiyonası’nda işyar yargıcı Nazan Uğraş (30), eşi ve 2 çocuğu ile kente geldi. Acun şampiyonluğu kemer maçını başöğretmen Kavga’ın, yarışma böylece tribünde sandalyede uyuyakalan, lösemi tedavisi gören oğlu Alp Rüzgar’ın (3) yanına koşarak üzerini örttüğü anlar, görenleri duygulandırdı. Çarpışma, “Kahraman’in 1 yıldır süren lösemiyle savaşında gong sesini duymamıza beş altı kaldı. Lösemiyle savaşımız bittiğinde oğlum değerli kemeri kazanacak ve ringlerde büyüyecek” dedi.

Universal Boxing Organization (UBO) ve Türkiye Hevesli Yumruk Oyunu Federasyonu tarafından Trabzon’üstelik planlı Dünya Yumruk Oyunu Şampiyonası’nda vazifeli yargıcı Nazan Uğraş, eşi milli boksör Muharrem Çarpışma, çocukları Kişi Poyraz ve oğlu Kahraman Rüzgar ile İstanbul’dan kente geldi. Dilara Yücel ile Grace Mwakamele’nin acun kemeri müsabakasını müdür Cidal, karşılaşma böylelikle tribünde sandalye üstünde uyuyakalan, kan kanseri tedavisi gören oğlu Kahraman Rüzgar’ın yanına koşarak üzerini örttü. Bu anlar ise görenleri duygulandırdı.

‘BOKSTAN KOPMAMAK İÇİN YARGICI OLDUM’Boksla ?11 yaşındayken ilgilenmeye başladığını belirten Nazan Savaş, “Ailemizdeki 5 kardeşten bir tane kız çocuğu benim. Babam hepimizi boksa yazdırdı. Kardeşlerim bıraktı amma ben vazgeçmedim ve geçmiş senemde Türkiye şampiyonu oldum. Boksta 2 Türkiye şampiyonluğu, 2 el birlikte ikinciliği yaşadım. Evlenip mevlit yaptıktan sonradan dövüşemeyeceğimi düşünüp boksu bıraktım. Yargıcılık yapmam üzere teklif geldiğinde bokstan kopmamak üzere eğitim alıp hakem oldum” diye konuştu.’OĞLUMLA BİRLİKTE RİNGLERE DÖNDÜM’Oğlu Kahraman Rüzgar’a 1 yıl önce lösemi teşhisi konulduğunu söyleyen Çarpışma, “Teşhis konulduğu ahit çok üzülmüştük ama bıçkın kalpgâh oğlumun savaşı bizi birlikte savaştırdı. Onun gücü bize kırıcı verdi. O büyüklüğünde güçlü şeye rağmen oğlum haddinden fazla canlı aynı çocuk. Daha Çok yoğun kemoterapi tedavimiz bitti. İdame protokolü namına hap ile tedavisi sürüyor. Oğluma lösemi teşhisi konulunca 1 yıl süresince her şeyden uzaklaşıp hoppadak oğlumla ilgilendim. Herhangi Bir şeyimde önceliğim çocuğum oldu. İşimi üstelik artırmak istemiyordum. Kimyasal Tedavi bitip otama normale dönünce oğlumla gelişigüzel ringlere döndüm” dedi. ‘LÖSEMİ SAVAŞINDA GONG SESİNİ DUYMAMIZA AZ KALDI’

Müsabakayı yönetirken oğlunun uyuyakaldığını anlatan Nazan Çekişme, “Aynı yandan karşılaşma yönetirken farklı yandan gözüm oğlumdaydı. Eşim de yanımızdaydı amma üzerinin açıldığını görünce karşılaşma biter bitmez yanına gidip üzerini örtmüştüm. O tam insanların dikkatini çekmiş. Şişman oğlum ringlerde büyüdü, Kahraman Rüzgar’ı dahi ringlerde büyüteceğim. Yiğit Rüzgar zaten yumruk oyunu maçlarını çok seviyor. Boks hakemi yerine insanlara yaşıt olabilmem çok hoşuma gitti, haddinden fazla fena hâlde iltifatlar duydum. Hakemliğin beraberinde boks ve pilates dersleri üstelik veriyorum. Hem spordan hem hakemlikten hem de ailemden kopmuyorum. Çocuklarımın ikisi bile aynı tarihte doğdu. Zaman Alp Rüzgar 3, Kişi Poyraz ise 11 yaşına girdi. Sabık yıl tevellüt haset çok buruk geçmişti. Benzeri oğlum hastanede, başka oğlum evdeydi. Bu sene tevellüt gününü elan bahtiyar geçireceğim. Alp’in 1 yıldır süren lösemiyle savaşında gong sesini duymamıza bir iki kaldı. Lösemiyle savaşımız bittiğinde oğlum altın kemeri kazanacak ve ringlerde büyüyecek” diyerek konuştu.

Share: