Rize Belediyesinden vatandaşlara “akarsu tasarrufu” çağrısında bulunuldu

Rize Belediyesi, yağışın beş altı olması ve havaların hamam gitmesi nedeniyle kentte içmece suyu sıkıntısı yaşanabileceğine dikkati çekerek, vatandaşları su tasarrufunda bulunmaları üstüne uyardı.

Belediyeden yapılan açıklamada, Rize’üstelik sabık sene ağustos-ilkgüz ve son teşrin-boşluk aylarının yağmur açısından kurak geçtiği belirtildi.

Kentte içmece suyu tedariki açısından yağmur suyuna tutkun adına alay malay suların arıtılmasıyla elde edilen suyun kullanıldığı vurgulanan açıklamada, “Bu nedenle teferruatlı süredir yağışların az olması ve buna ilişkin olarak ölçüsüz suların azalmasından dünya sık sık akarsu kesintisi yaşanmaktadır. İçinde bulunduğumuz bu süreçte daha az mağdurluk daim olmak yerine hep vatandaşlarımızı su üstüne tasarruflu olmaya nida ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Uzun yıllardır yaşanan su sıkıntısını görmek namına iki yıl önce belediyenin, DSİ ile Andon Vadisi üstünde yapılacak Akarsu Göleti Projesi’ni hazırladığı, ihalesinin üstelik gerçekleştirildiğine dikkati çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bodur bir sürede inşasına başlanacaktır. İvedi tıpkı şekilde tamamlanması planlanan bu proje ile şehrimizin akarsu sıkıntısını çözüp zinde ve okunabilen bire bir içmece suyuna kavuşmuş olacağız. Yaşanabilecek su kesintileri ve mağduriyetlerden yağlık hemşehrilerimizden bozukluk diler, özverili çalışmalarımızla bu mağduriyetleri yer birkaç seviyede tutmayı amaçladığımızı belirtmek isteriz.”

Share: