Rizeli akademisyenler dünya balık faunası amacıyla 5 bakir sazan cinsi keşfetti

Rizeli akademisyenler acun balık faunası için 5 bakir sazan cinsi keşfetti

RİZE – Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi akademisyenleri marifetiyle dünya balık faunası için 5 yeni esas sazan balığı türü keşfedildi.

Profesör Doktor Davut Turan ve beraberindeki ekibi yoluyla yapılan çalışmalar neticesinde sazan namına bilinin balık türü olan Paracapoeta cinsine ilişik Türkiye, İran, Irak ve Suriye sınırları içerisinde Paracapoeta anamisensis, Paracapoeta barroisi, Paracapoeta erhani, Paracapoeta mandica, Paracapoeta trutta almak amacıyla yıpranmamış 5 nesep keşfederek dünya balık faunasına tanımlandı.

Daha önceleri kâin tıpkı balığın değişik benzeri cinsini kısaca 18 senelik tecrübeleri sonucunda bulduklarını rapor fail Davut Turan, “Bu balık cinsi henüz ilkin Paracapoeta adına tanımlanmıştı. Bizim keşfetmiş olduğumuz balıklar ise bu türün cinsinde olan balıklar. Tığ henüz önceden Paracapoeta’nın üstünde çokça çalıştık. Çalışmalar neticesinde bile 5 farklı mahiyet keşfettik. Bulduğumuz Paracapoeta’yı incelediğimizde bize değişik gelince genetik testi yapınca ayrımlı bir hamur olduğunu keşfetmiş olduk. Balıklarımızı incelerken genetiklerine bile bakıyoruz. Ayrıksı genetik çalışmalarında göz önünde bulunduruyoruz. Bu çalışmalar henüz öncesinde de yapıldı. Bunlar yılların verdiği bir çalışmalar. 1 yahut 2 sene de yapılan bir say değil. 2006 yılından bu yana çalışıyoruz. 18 senelik bire bir deneme. balığın değişik olduğunu çalıştığımız sürede üstelik ayırt ettik. Hamur atfetmek az buçuk deneme istiyor. Olağan ayrımsız gelişim değil” ifadelerini kullandı.Share: