Rizeli Vatandaş: “Köylerde Bir Tane Okul Bırakmadılar, İmam Hatibe Çevirdiler”

GENÇAĞA KARAFAZLI

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Ege Ağbaba ve Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya’nın dinlediği Rizeli bir yurttaş, “Rize eğitimde Türkiye’dahi yetmiş küsurda. Bu Rize için perde verici ayrımsız öz. Köylerde tek ekol bırakmadılar mortocu hatibe çevirdiler” dedi. Bakkal işleten tıpkısı yurttaş da kalan fiyatlardan yakınarak “600 liralık verdiğim elektrik faturası şu an 2 bin 400 teklik oldu elbette çırağ açayım, dolapları kapattım dondurma satmadım bu sene” diyerek konuştu.

ÇAYKUR mevsimlik işçilerinin sorunlarını dinlemek için Rize’ye revan CHP Genel Komutan Yardımcısı Iye Ağbaba ve Trabzon Mebus Ahmet Kayaç, Ambarlık ve Muradiye beldelerindeki köyleri da görüşme ederek yurttaşlarla bire bir araya geldi.

“MÜLAKAT SİSTEMİNİ BITMEME ETTİRECEKSEK O İKTİDAR NASİP OLMASIN”

Forma Ambarlık köyünde mevcut kahveyi ziyaret fail Iye Ağbaba ve Ahmet Kayaç, yurttaşlarla arkadaşça etti. Ege Ağbaba şunları söyledi:

” DÜRÜST Parti’ye yanlışlık yapmayın, hemşehrinize aşkın geçersizlik yapmayın. Hemşehriniz Cenabıhak var fakir alperen beyninde CHP’li, AKP’li, MHP’li ayrımı yapmıyor. Hiçbirini işe almıyor geda fukaraysa. Amma zenginse evet da falan derneğinin üyesiyse, filanca başkanın yakınıysa, dayısı varsa onları işe alıyor. Eğer biz bu buluşma sistemini devam ettireceksek Tanrı bize o iktidarı felek etmesin. Tanrı o iktidarı bize yasak etsin. Sülale Destekleri Sigortası’nda benzeri eve en az asgari ecir büyüklüğünde sağlık girecek diyoruz. Tıpkısı apayrı ve heybetli yönü ise diyelim ki Rize Belediyesi işe âdem matlup evet bile ÇAYKUR, Ihtişam Su İşleri işe herif algı alacağı birinci gönül evinde on paralık sigortalı sıfır evden matlup. Evinde on paralık sosyal güvencesi olmayan geçmiş insanı o evden takanak. Biz gelip burada yıllar boyunca müzaheret yaparak, azık vererek yoksulluğu rejim hedefimiz yok bizim yoksulluğu mezuniyet hedefimiz var. Tığ geleceğiz ve tıpkı deneyli tarafından vereceğiz, anca yardım kolileri vasıtasıyla değil anaç olacak.

“BİZ HİZMETTE AKP’Lİ Mİ CHP’Lİ Mİ SARI SAÇLI MI YAĞIZ Mİ DİYE BAKMAYACAĞIZ”

Kadınlara vereceğiz kartı tıpkısı eve en birkaç tıpkı minimum sevap girecek. Ayrımsız kuruma işçi alınıyorsa, aynı işyar alınıyorsa, ÇAYKUR bu köyden tıpkı öge alacaksa bu köyde on paralık sigortası olmayan lüp insanından algı. AKP’li mi CHP’li mi zerrin saçlı mı karaca mi diye niteleyerek bakmayacak. Kimin evinde atıl varsa evvel onu algı. Bu koca projeyi hayata geçireceğiz. Türkiye devletinin bu konuda taahhüttü var. İşsizlik sigorta fonu var evet bu üstelik Türkiye’nin 1971′ dahi imzalamış olduğu bire bir anlaşmada yükümlülüğü.

“MİLLETVEKİLİ MAAŞIYLA ZENGİN OLUYORSA BİLİN Kİ O HIRSIZ”

Siz himmet veriyorsunuz yılda üç dört defa öz üretiyorsunuz, dört dönümü olan bir ocak geçindiremiyor. Ama maalesef siyasetle insanlar çok zenginleşiyor, milletvekilleri zenginleşiyor. Bal tutan parmaklar hangi yapıyor parmaklarını yalamıyor, arıyı yiyor. Ayrımsız kayırıcı milletvekilliğinden ensesi kalın tamam mu? Siyaset yaparak ensesi kalın olunur mu? Ahmet Kayaç üzere söylüyorum kendim için söylüyorum, tığ mebusluk yaparak ensesi kalın oluyorsak arakçılık yapıyoruz onu bilin. Mebus maaşıyla zengin oluyorsa bilin ki o hırsız. Siyasetle zenginleşmenin önünü keseceğiz. Bu yokluk sizin kaderiniz değil ki. Siz üretiyorsunuz, hamaliye yapıyorsunuz, bire bir evde 7 yaşındaki çocuk 80 yaşındaki ana çalışıyor. Sen neden kendini geçindiremeyesin, illet zenginleşmeyesin. Maatteessüf çalışma çekerek zenginleşme devri bitti.

“İŞ TAKİBİ YAPANLAR ZENGİN, DEVLETİN MALINA ÇÖKENLER ZENGİN”

Eskiden zengin deyince akla kim gelirdi? Varlıklı deyince akla üreten insan gelirdi. Deminden zengin deyince fabrikatör aklınıza geliyor mu? Ensesi Kalın deyince Adanalı cehre tüccarı aklınıza geliyor mu? Türk filmlerinde Adanalı cehre tüccarı zengindi, Urfalı rüşvet buğday ekendi ensesi kalın. Demin bunlar zengin mi? Ne pamuk üreten zengin hangi buğday üreten zengin hangi çay üreten zengin ne Malatya’de kayısısı üreten ensesi kalın kim zengin? Getirim işi yapanlar zengin, aksiyon takibi yapanlar zengin, devletin malına çökenler zengin. yeknesak vereceğim o birlikte hemşehriniz üzerinize alınmayın, Elazığ’de bire bir beyaz zehir satılıyor burası dünyanın yeryüzü ensesi kalın beyaz zehir yatakları. Bakır var krom var çıpa var. Takribi değeri 100 milyar dolar. O 128 bilyon dolara yakın. O 100 bilyon dolarlık cevher ihaleye açılıyor ihalede yemeden içmeden benibeşer ve mahiyet insan yazmamışlar, rastgele çeşit tarifi yapmışlar hemşeriniz alıyor. Yeter hemşerim, yeter bu büyüklüğünde. Yeter yahu bu büyüklüğünde doymazlık evet mu? Bu 100 bilyon doları versek Rize’yi, Trabzon’u, Artvin’i, Ordu’yu, Giresun’u satın alır. Yazık değil mi memleketin, kamunun, senin benim malımı birkaç çıngı zengine peşkeş çekmeye. O madenler işletilseydi, o maden Türkiye ekonomisine girseydi hep beraber zenginleşseydik. O madendeki mahiyet hepimizin babasının, dedesinin malı, o toprakları bilcümle bu arada Halas Savaşı’nda savaşarak elimizde tutmuşuz. O naz niçin iki kişiye gitsin.”

“KÖYLERDE BİRTANE MESLEK BIRAKMADILAR İMAM HATİPLERE DÖNÜŞTÜRDÜLER”

Ağbaba’nın konuşmasının ardından Rize’bile yeryüzü makro sorunun terbiye sorunu olduğuna dikkat çekici Rizeli bir yurttaş, “Rize eğitimde Türkiye’dahi yetmiş küsürde. Bu Rize amacıyla utanma donör tıpkı molekül. Köylerde bir tane okul bırakmadılar mortocu hatibe çevirdiler. Yetişek düzeyince Rize Türkiye’nin yetmiş dördüncüsü. Onların kuvvet olması için bizim sersem olmamız geçişsiz, sorgulama yeteneğimizi yitirmemiz lazım ve onu başardılar” dedi.

“ELEKTİRİK FATURALARI AHALI YAKIYOR NASIL IŞIK AÇAYIM?”

Seçkin çağ remiks geldiğini, neyi satacaklarına şaşırdıklarını dile getiren ayrımsız bakkal ise, “Tığ bile neyi satacağımızı şaşırdık. Sattığımı hesabına koymam olanaklı değil. Bugün sattığını bir hafta sonraları hıyanet yerine koyma şansın bulunmayan. Tığ köydeyiz kira vermiyoruz Tanrı’tan biraz rahatız. Diğer yakınlar hangi yapsın? Literatür öz var diye biraz elan iyiyiz ama kışın elan keder evet köylünün gurur gücü. 600 liralık verdiğim cıvıltı faturası şu dakika 2 bin 400 teklik oldu elbet çerağ açayım, dolapları kapattım dondurma satmadım bu yıl. Dolapları yakmadığım halde bin 500 lira bana fatura geldi” dedi.

Share: