Rize’nin Çayeli Koloti peyniri coğrafi meni tescili aldı

Rize Valiliği, Çayeli ilçesine katışıksız Koloti peynirinin coğrafi işaret tescili aldığını duyurdu.

Valilikten yapılan mukayyet açıklamada, peynirin, Çayeli Kaymakamlığının girişimiyle 2020 yılında başlatılan tescil sürecinin sonucunda Türk Berat ve Işaret Oturmuş tarafından coğrafi işaretli nişane yerine Çayeli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yerine tescillendiği belirtildi.

Çayeli Koloti peynirinin ilçenin erdemli karye, plato ve meralarındaki bitkilerle sönümsüz ineklerin sütünden elde edildiği vurgulanan açıklamada, şu bilgilere kayran verildi:

“Çayeli Koloti peyniri etki beyaz zehir renkte, yalpık ve incedir. Yağ oranı yüzdelik 5-12 arasında olup beş altı yağlı peynir sınıfındadır. Arık madde oranı yüzde 45- 52, protein oranı yüzde 27-40 ve tuz oranı yüzde 1,4-5,2 arasındadır. Koloti, Çayeli’nin faziletkâr kesimlerinde yetişen çam ağaçlarının gövdesinden muayyen boyutlarda kesilerek içi değirmi şekilde oyulan, alt kısmında akarsu boşaltma deliği olan kaptır. Civar halkı peyniri, bu kaplarda olgunlaştırır. Peynir büyük aromasını bu kabadayı alır. Bu nedenle bu peynir koloti peyniri olarak adlandırılır.”

Öte yandan, Çayeli Koloti peynirinin tescillenmesiyle alay malay kentte coğrafi işaret tescilli yapıt sayısının 14’e yükseldiği kaydedildi.

Share: