Rusya lideri Putin’in sunma mümasil müttefiki Lukaşenko, Avrupa ile dalavere geçti: Yeter ki ısınabilsinler

Ülkelerin uyguladığı ambargolara karşılık Rusya’nın doğalgaz vanalarını kapatmasının ardından Avrupa’de kışın kuşkusuz geçeceği üstüne endişeler hakim.

AVRUPA İÇİN ODUN KESTİ

Belarus lideri Lukaşenko da bu durumu tiye düzlük aynı videoteyp ile kameralar karşına geçti. Lukaşenko odun keserkenki görüntülerinin paylaşıldığı videoda “Avrupa’nın şu anda çam ağacı ile huş ağacı ortada seçme etme lüksü yok. Yeter ki ısınabilsinler” ifadelerini kullandı.

PUTİN AVRUPA’YA MEYDAN OKUMUŞTU: BU KIŞ CAMIT OLACAKLAR

Rusya Büyüklük Başkanı Vladimir Putin geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmada, Rusya’nın Uzakdoğu bölgesindeki Vladivostok şehrinde düzenlenen Gün Doğusu Ekonomik Forumu’nun genel asamble toplantısında konuşarak Günindi’ya aynı öğün elan düz okudu. Açıklamalarında Putin, “Doğal Gaz, petrol, kömür, kalorifer yakıtı sağlamayacağız. Hiçbir özdek sağlamayacağız. Gün Batısı camit olacak” ifadelerini kullandı.

FRANSA KATAR SEFERLERİNİ AZALTTI

Avrupa’nın, enerji tedariki konusunda kış mevsiminde yaşayabileceği sıkıntılarla ilişkin telaşı arttı. Fransa’dahi hükümet, erke tasarrufu üzere ilk kendisine katar seferlerini azaltmayı hedefliyor. Le Parisien gazetesinin abonelerine sunduğu özel haberine göre, hükümet yetkilileri ülkenin resmi demir hat şirketi SNCF’den nazik elektrik kesintisi durumunda şimendifer sayısını kısıntı olasılıklarını dikçe ele almaları talimatını gönderdi.

ALMANYA’DA ISITMA VE AYDINLATMADA TASARRUFA GİDİLDİ

Almanya genelinde ise Rusya’dan ithal edilen gaza bağımlılığı hafifletmek ve erke tasarrufu bulmak için kamu binaları, heykeller, anıtlar ve tabelaların ışıkları yerel saatle 22.00’den itibaren kapatıldı. Antrparantez hastaneler dışındaki amme binaları, 19 derecenin üzerinde ısıtılmayacak. Kısık fiziki işlerin yapıldığı alanlar 19 dereceden henüz antipatik olabilecek. Fuar ve iri salonlar kabilinden insanların cıvıl cıvıl kendisine kullandığı alanlar ise hiç ısıtılmayabilecek.

İTALYA’DAKİ RESTORANLARDA KANDIL IŞIĞINDA OTURMAYA BAŞLADILAR

İtalya’da bazı restoranlar, cümbüş faturalarındaki artış dolayısıyla ışıkları söndürüp çerağ yakmaya başladı. Müşterilerin kandil ışığında restoranda ara geçirdiği anlar toplumsal medyada paylaşılırken, “Avrupa ve ötesinde haddinden fazla sıcak tıpkısı güz yaşanacak” yorumu yapıldı.

İSVİÇRE’DE TEDBİRLERE UYMAYANLARA HAPİS CEZASI GÜNDEMDE

Enerji krizi tartışmalarının gündemden düşmediği İsviçre’üstelik, şita mevsiminde erke sorununun acil nitelik seviyesine gelmesi halinde artırım tedbirlerini uygulamayanların kodes cezasına çarptırılacağı bildirildi. Blick gazetesinde vadi alan haberde, kış mevsiminde yeterli miktarda doğal gaz bulunmaması durumunda doğal gaz ile ısıtılan evlerde odaların ısı seviyesinin 19 evre, yunak akarsu seviyesinin ise 60 dereceyle sınırlandırılacağı kaydedildi. Bu durumda elektrikli sobaların üstelik kullanımının yasaklanacağı, evlerdeki sauna ve yüzme havuzlarının antipatik tutulacağı belirtildi.

BELÇİKA’DA YENİ TEDBİRLER

Belçika hükümeti, küsurat enerji faturalarına karşı, yakıt, ruh ve saf gazdaki düşük rüşvet uygulamasını uzatmaya, kamu binalarında enerji tasarrufuna, faziletkâr karlı erke firmalarını vergilendirmeye ve nükleer santrallerin hareketlilik süresini uzatmaya değişmeyen verdi. Ayrıca kamu binalarında 19.00 ile 06.00 ortada aydınlatmaların kapatılacağı, ısıtmanın genişlik faziletkâr 19 dereceye, soğutma sistemlerinin de 27 dereceye ayarlanacağı kaydedildi.Share: