Rusya’nın Herson’dan çekilmesine Cumhur Reisi Erdoğan’dan ilk değerlendirme: Olumlu bire bir karardır

24 Gücük Ay tarihinde başlayan Rusya’nın Ukrayna’yı işgali 9. ayda de devam ediyor. Cephe hattında keskin çatışmalar sürerken, dün Rusya Defans Bakanlığı’ndan gündeme bomba kabilinden sakıt bir izah geldi. Açıklamada, Rus ordusunun Herson’dan çekileceği ve Dnipro nehri’nin sol yakasına çekileceği aktarıldı.

“KIYTIRIK BİR KARAR DEĞİL”

Rusya’nın Ukrayna’daki birliklerinin komutanı Sergey Surovkin, Zalim ordusunun Ukrayna’daki faaliyetlerine dayalı Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’ya anlatım sundu. Hele Herson bölgesine, Ukrayna ordusu marifetiyle gerçekleştirilen saldırılarda mesail yaşadıklarını kabul eden Surovkin, “Dnipyer Nehri’nin sol yakasında savunma hattı oluşturulmasını öneriyoruz. Bu basit benzeri karar değil ama hem askerlerimizin hayatlarını hem bile birliklerin çekişme kabiliyetlerini kurtaracağız. Birliklerimizin manevraları üstelik bildirme güdük sürede gerçekleşecek” dedi.

“ÖNEMLİ VE MÜSPET BİR KARAR”

Zaman Özbekistan’a gezmek için havalimanına giden ve burada gazetecilere değerlendirmelerde kâin Cumhur Reisi Erdoğan’a, Rusya’nın son hamlesi soruldu. Erdoğan, bu konu hakkındaki konuşmasında ise “Bizim arabuluculuk noktasındaki çalışmalarımız muttasıl bitmeme ediyor. Gün yüklemek ise karın ev değil. Ancak Herson ile ilişkin yerine Rusya’nın aldığı değişmeyen oylumlu tıpkı karardır. Müspet tıpkı karardır. Rusya’dan bire bir katılım olacak mı bilmiyorum. Olursa orada ülfet imkanımız olacak. aksi takdirde Rusya ile telefon diplomasimizi sürdüreceğiz. Temennimiz o ki arabuluculukta kalburüstü olalım.” ifadelerini kullandı.

UKRAYNA TEMKİNLİ: ANTAGONIST İYİ NİYET JESTLERİ YAPMAZ

Ukrayna Ululuk Başkanı Volodimir Zelenski dahi Rusya’nın “Herson’daki savunma hattının Dnipro Nehri’nin sol yakasına çekileceği” yönündeki açıklamasına ilgili; “Düşman bize hediyeler vermez, sağistem jestleri yapmaz. Gelişigüzel şey için savaşıyoruz.” ifadesini kullandı.

Share: