‘Sağlıklı Kentler’ çıktı Başkent’te

‘Sağlıklı Kentler’ imdi Başkent’te

ANKARA – Mıhlı şehirler hareketinin gelişebilmesi amacıyla 2005 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde kurulan ve halen başkanlığını Bursa Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Patal’ın yaptığı Türkiye Dimdik Kentler Birliği (SKB), bundan sonra çalışmalarını Ankara ofisinden birlikte yürütecek.

Türkiye Zinde Kentler Birliği, ‘site sağlığı temasıyla’ şehirlerle doğrudan teşrikimesai vasıtasıyla uygulanacak politik ve sektörler arası hamle namına, 1988’de küresel ağ şeklinde kurulan Dünya Afiyet Örgütü Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı’na 2005 yılında dahil oldu. Dönemin Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı rahmetli Bilgi Mecnunca’in öncülüğünde ‘Bursa merkezli kendisine’ 10 müessis belediye ile çalışmalarına başlayan Türkiye Zinde Kentler Birliği, zaman 130 unsur şehremaneti ile Türkiye’dahi zinde kentlerin oluşumuna önderlik fail cesim benzeri kurumsal bina haline geldi. Bugüne kadar çalışmalarını Bursa merkezli namına örümcek ve halen başkanlığını Bursa Büyükşehir Şehremini Alinur Lüle Taşı’ın yaptığı Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği, bundan sonra çalışmalarını Ankara merkezli kendisine yürütecek.

Türkiye Mıhlı Kentler Birliği’nin Ankara ofisi açılışı; Türkiye Dimdik Kentler Birliği Başkanı Alinur Eskişehir Taşı, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Delicesine, Ekin ve Turizm Vekil Yardımcısı Özgül Özkan Çetince, MHP Umumi Sekreteri ve Bursa Mebus İsmet Büyükataman, SELIM Öğür Bursa milletvekilleri Melik Çavuşoğlu, Efkan Ala, Muhammed Yararlı Aydın, Yengi Şans, Emine Çetin Gözgeç, Osman Mesten, Eş Dikkat, Atilla Eğreti, Ahmet Tığ ve Mustafa Esgin, Balıkesir, Veca, Kestel, Yenişehir, Karacabey, Yıldırım, Orhaneli, Harmancık, Büyükorhan, Ağrı, Ürgüp, Sandıklı, Trabzon, Darende, Çankırı, Şırnak ve Artuklu belediye başkanları, YANLIŞSIZ Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan ve Ankara’daki Bursalı bürokratların katıldığı törenle yapıldı.

Başkanlar şehirlerinin doktoru

Türkiye Dosdoğru Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Başkanı Alinur Eskişehir Taşı, konuşmasında birliğin kuruluşuna öncülük eden başkanlardan Bilgelik Delice’i rahmetle anarken, birliğin bugünlere gelmesine ulama veren rüesa Recep Altepe ve Menderes Türel’e bile teşekkürname etti. Başkan Lüle Taşı, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin uluslararası temsili dolayısıyla ‘bakanlıklar, Türkiye Belediyeler Birliği, DSÖ Türkiye ofisi, Konfedere Milletlere tutkun diğer gelgel ve kuruluşlar ile ortak düzentileme alanlarında’ işbirliklerinin henüz artağan arkaç getirilmesi amacıyla Ankara ofisini açtıklarını söyledi. Afiyet dendiğinde akla önce olarak hastaneler ve doktorların geldiğini hatırlatan Başkan Eskişehir Taşı, “Uray başkanları dahi bire bir zamanda şehirlerinin doktorlarıdır. Yaptığımız herhangi bir projenin ucunda, esenlikle dayalı format var. Bu el dahi olsa, şebeke veya enfrastrüktür da olsa” dedi.

17 yılda 130 örgen

Türkiye Dimdik Kentler Birliği’nin geçen 17 sene içerisinde 10 müessis şehremaneti ile başlayan kurumsal yapısını bugün 130 üye ile devam ettirdiğini tabir fail Başbuğ Eskişehir Taşı, “Memnuniyetle ikna etmek isterim ki kent sağlığı konusuna olan ilgiden dünya, eskimemiş aldığımız üyelik başvuruları gelişigüzel sabık dönüş artmaktadır. Pandemi ve abuhava değişikliğinden kaynaklı afetler ilkin almak için, tüm süreç bizlere kocaman dersler vermekte. Imdi şehirlerimizi ve yaşadığımız alanları planlarken, abuhava değişikliği gerçeğini görerek açmak zorunda olduğumuzu öğrendik. Bugün birçok belediyemiz akil şehirler, emin kentler, mukavemetli kentler, sürdürülebilir kentler, solidarist kentler, iklim değişikliğine tınlamalı kentler üzere farklı temalarda kurulan site ağlarına örgen yerine kurumsal kapasitelerini artırabiliyor, proje ortaklıkları kurabiliyor ve deneyimlerini paylaşma fırsatına erişebiliyorlar. Biz de bu çerçevede Türkiye Zinde Kentler Birliği olarak, DSÖ Dosdoğru Şehirler Zehir üzere önemi seçkin güzeşte zaman mütezayit benzeri ağın parçası olduğumuzun farkındayız ve çalışmalarımızı ihya arzusu içerisindeyiz. Açılışını yaptığımız Ankara ofisimizin çalışmalarımıza ivme katacağına inanıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Bakir soy sop belediyecilik

Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Şehremini Fatma Delicesine dahi afiyet olmayınca nelerin yaşandığının pandemi sürecinde haddinden fazla acı ayrımsız şekilde sınama edildiğini hatırlattı. Bireylerin, ailelerin, şehirlerin ve ülkelerin banko zinde olması gerektiğine ilgi çekici Delicesine, “Sağlıklı aynı dünya amacıyla ‘Cumhurbaşkanımızın yerli yönetimler manifestosuna koyduğu’ beyinli şehirler, yeşil, dirençli ve sakıncasız şehirler başlıklarının kâffesi üzerimize balaban emanettir. 1994’te attığımız evlat var. Yıpranmamış soy sop belediyecilik, doğumdan ölüme hayatın temas alanına dokunmaktır. Güneş ve medeniyet şehri Bursa’nın başkanının birliğin başında olmasından değer duyuyoruz. Yapılan çalışmalarla Dünya Esenlik Örgütü’nün örnek gösterdiği devlet olduk. Suyu yönetemezseniz dosdoğru olamazsınız. Obeziteyi yönetemezseniz zinde olamazsınız. Yeşil alanı artıramazsanız, dimdik olamazsınız. Spor yaptıracak kentsel planlamayı yapmazsanız, sağlıklı olamazsınız. O yüzden yeşil şehirleri, bakir soy sop belediyeciliği hep gelişigüzel mensur etmeliyiz” şeklinde konuştu.

Ekin ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz birlikte zinde kentlerin cemi dünyada gelişen, büyüyen ve tartışılan bire bir fehva olduğuna dikkat çekti. Sağlıklı şehirlerin şehirde yaşayanların avlu kalitesinin yükseltilmesi anlamına geldiğini dile getiren Çetin, “Konuya kültür turizm şapkamızla baktığımızda, elden yaşayanların değil kenti musahabe edenlerin birlikte dimdik olmasını, hayat kalitesi, repertuvar ve tecrübelerinin bereketli olmasını gerektirir. Bu nedenle sürdürülebilirliğe, sağlıklı şehir olmaya ehemmiyet verilmesi gerekiyor. Akıbet 20 yılda metin, yeşil, sürdürülebilir, hars ve turizm kabil umum alanlarda atılımlar içerisindeyiz. Bunun için himmet veren cemi uray başkanlarımızı tebrik kartı ediyorum” ifadelerini kullandı.

MHP Umumi Sekreteri ve Bursa Mebus İsmet Büyükataman de Bursa Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde kurulup bugünlere gelen iyicene birlikteliğin oluşmasına ulama sunan, emeği sabık herkese teşekkürname etti.

Bursa Milletvekili Efkan Alabalık ise kent yerine kent kelimesinin çokça henüz akıllıcasına olduğunu belirterek, “Kenti kurar, kaldırır, değiştirebilirsiniz ama şehri, o tarihi yaşamadan, yeniden düz yazı edemezsiniz. Çünkü şehir, yavaş yavaş alay malay, yaşanılanlarla birlikte şehirdir. 1000 almanak şehirse, o şehri kurmak üzere 1000 yıl gerekir” açıklamasında bulundu.

Konuşmaların ardından Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Ankara ofisi, kurdele kesilerek hizmete açıldı.

Share: