Sağlıklı yer için İstanbul’dan yola sâdır derrace takımı Konya’ya ulaştı

Belde Kuruluşları Tesanüt Derneği (ÇEKUD) ile İrfander Eğitim Bilimi Yardımlaşma ve Ülfet Derneğinin düzenlediği ” Eyüp Sultan’dan Mevlana’ya Dosdoğru Mekân İçin Velespit Turu”na katılan sporcular, Konya’ya geldi.

Farkındalık sağlamak amacıyla kestirmece 650 kilometrelik yolculukları sırasında belde temizliği birlikte özne 15 bisikletli, Yalova, Bilecik, Eskişehir, Kütahya ve Afyonkarahisar’ın peşi sıra sonuç durakları Konya’birlikte Sadrettin Konevi ve Şems-i Tebrizi Türbesi ile Mevlana Müzesi’ni konuşma etti.

ÇEKUD Umumi Sekreteri Süleyman Coşar, Konya’nın incisi Mevlana’nın huzurunda olmaktan bahtiyarlık duyduklarını söyledi.

Bu tür etkinliklerin eksantrik platformlarda de yaygınlaşarak, insanların çevreye duyarlılığını artırmalarını istediklerini aktaran Coşar, “Sabık hafta sonu kenar temizliği, bu hafta derrace turu üzere etkinliklerle toplumu çevre üzerine bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Bu çalışmalarımızı bitmeme ettirmeye çalışacağız.” diyerek konuştu.

Velespit sporcusu Nurullah Bulat dahi kendilerine türlü imkanlar sağlayan Konya Büyükşehir Belediyesine teşekkür etti.

Konya’nın şanlı benzeri derrace şehri olduğunu vurgulayan Bulat, ” İstanbul’bile dizge Konya’dan bahsediyor. Kaldırımın üstüne mavi tıpkısı boya sürmekle derrace yolu olmuyor. Bisiklete müstesna yolların olduğunu burada gördük. Dilek rahatlığıyla kaide çevirdik.” ifadesini kullandı.Share: