Sakarya Diplomasi Akademisi’nde Ukrayna-Rusya savaşı ve Türkiye’nin barıştaki rolü konuşulacak

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Orta Şark Enstitüsü (ORMER) eliyle 26-30 Eylül’de akademisyen ve diplomatların katılımıyla “Teoride ve Uygulamada Patırtı Çözümü: Rusya- Ukrayna Savaşı ve Türkiye’nin Barışı Sağlamadaki Rolü” programı düzenlenecek.

ORMER’in, Sakarya Diplomatlık Akademisi (SAD) kapsamında düzenleyeceği etkinliğe, alanında bilirkişi akademisyenlerin yanında Ukrayna ve Rusya’nın Türkiye Cumhuriyeti büyükelçileri ve Türk Dışişleri Bakanlığından temsilciler katılacak.

Programda arbede-çözümü teorisi, uluslararası bütün, uluslararası organizasyonlar, savaşın siyasi-ekonomisi ve jeopolitiği, Türkiye’nin savaştaki pozisyonu ve barışın inşasındaki rolü kabil konular masaya yatırılacak.

İhtilafın çözümüne yönelik beklenen yollar ve toptan çabalarla ilgilendiren istimara ve analizler sunacak uzmanlar, 5 dönme boyunca mütenevvi oturumlarda Ukrayna’da bitmeme fail savaşın global ve bölgesel kritik dönemeçleri ile dünyanın takdirini kazanan Türkiye’nin arabuluculuk faaliyetleri karşı görüşlerini paylaşacak.

Sakarya Üniversitesinden Prof. Dr. Eksiksizlik İnat’ın yöneteceği oturumlarda, SAÜ tedris üyeleri Prof. Dr. Tuncay Kardaş, Prof. Dr. Yüce Balcı ve Dr. Akademisyen Aytaç Kadıoğlu, Marmara Üniversitesinden Emel Parlar Dip, Bilkent Üniversitesinden Doç. Dr. Seçme Köstem, Eskişehir Osmangazi Üniversitesinden Prof. Dr. Ramazan Erdağ banak yapacak.

Akademisyenlerin yanı sıra Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, ülkelerinin savaşa bakışı, tutumu ve diplomatik çabasına dayalı görüşlerini aktaracak.

Ayrıca bozuk Türkiye Cumhuriyeti Rusya Büyükelçisi Hüseyin Diriöz, Türk diplomasisine dair makro tecrübelerini ve Rusya’nın Ukrayna ve mekân ülkelere müteveccih dış politikasına dair izlenimlerini paylaşacak.

Share: