Sakat fertler farkındalık için müşteri karşısına geçti

Kocaeli’da ayrımlı bariyer ve çor gruplarından efrat, sosyal duyarlılık tasarlamak amacıyla azrail karşına geçti.

Kocaeli Site Konseyince 3 Aralık Acun Engelliler Günü’ne ilgilendiren proje kapsamında “Hayatı Paylaşmaya Engel Namevcut” sloganıyla otizmli, down sendromlu, görme, işitme, zihinsel ve bedensel engelli erat ile çölyak ve amansız hastalık hastalarının üstelik saha aldığı gelişmemiş film çekildi.

Dünya değişebilir ağırbaşlılık azade dalış rekortmeni ve Kocaeli Şehir Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Ihata Cömert’ın senaryosunu kaleme aldığı 3 dakikalık bodur filmin yönetmenliğini Ali Gürbey Haftacı üstlendi.

Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle çekilen gücük filmde farklı bariyer ve çor gruplarından erler, senaryo gereği ayrımsız otelin türlü birimlerinde görev alarak engel tanımadıklarını gösterdi.

“Sesimizi açıklamak istiyoruz”

Zihniyet Kerim, AA muhabirine, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nde yıkılan evinin enkazından 3 zaman sonra kurtarıldığını ancak bacaklarını kaybettiğini söyledi.

O günden beri “engel ve engellilik” üstüne farkındalık oluşturmaya çalıştığını dile getiren Ahi, “Yollar, kaldırımlar, dolgun taşıma araçları, mimarlık yapılar ve yüreğinde ilişik taşımayan insanlardır mânialı. Bu engellerin arkasında küsurat bizlere birlikte ‘engellenen’ diyoruz. ‘Engel ve engellilik konusu, sosyal sorumluluk değil, insanca zorunluluktur.’ diye yola çıktık. ‘Birbirimizin eksiğini tamamlayabiliyorsak insanız.’ dedik.” ifadesini kullandı.

Ahi, hazırladıkları bodur filme farkındalık oluşturmak istediklerini vurgulayarak şöyle devam etti:

“Hayatın temas alanında bu kardeşlerimizin var olduğunu afişe etmek amacındaydık. Bir yerde yemeden içmeden telefona icra vekili evet dahi hemen garsonluk fail değil, üretimin, hayatın gelişigüzel alanında var olduklarını yayımlamak amacıyla hakeza bire bir farkındalık videosu çektik. Içtimai medya hesapları ve medya marifetiyle sesimizi, ‘Hayatı Paylaşmaya Engel Namevcut’ sloganıyla dünyaya reklam etmek istiyoruz. 3 Açıklık Acun Engelliler Günü’nde insanların akıllarında anca benzeri husus bırakalım kim geri küsurat 365 dönüş bile devam etsin. Mesele, sürdürülebilir olmasıdır. Seçme özdek için bire bir baş geçişsiz. İnsanların, bambaşka ayrımsız hayatın de mümkün olduğunu ve ya hayatı kabullenmek üzere engel olmadığını anlayacakları tıpkısı gün evet ve ansız kalan zamanda üstelik bu farkındalık devam fehamet.”

Dolay yargıların yıkılması gerektiğini anlatan Koçak, gücük filmle okazyon verilmesi halinde özürlü bireylerin sorumluluklarını tamam namına getirilebileceğinin görüldüğünü kaydetti.

Engelli efrat yeni projelerle afetlere hazırlanacak

Verimli, yıpranmamış tıpkı proje üzerinde çalıştıklarından bahsederek “Maalesef tedenni, darp, gark gibi risklere ‘engellenen’ kardeşlerim imdi maruz kalabiliyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle ‘engellenen’ kardeşlerimizin ailelerine ‘Bilinçli sıhhi imdat sahn kurtarır.’ mottosuyla sıhhi imdat eğitimi vereceğiz.” dedi.

Türkiye’nin hareket kuşağında saha aldığını bel fail Semih, “Deprem çabucak ‘engellenen’ kardeşlerimin neler yapması gerektiği, protezleri, sandalyeleri, kullandıkları ayrıksı apotr cihazların muhafazaları ve kıyamet takkadak neler yapmalarıyla ilgili tıpkı terbiye planlıyoruz. Eğitimin üçüncü aşamasında dahi engellilere yönelik güdük ara telsiz eğitimi verip depremden sonraları bile halkın ortamında kaosun çözülebilmesi, kriz anının giderilebilmesinde deli dolu rol alabilmeleri üzere ‘amatör telsizci’ yerine yetiştirmeyi planlıyoruz.” diye konuştu.

Share: