Sakat yolcuların otobüsle nerede olduklarını takip edebilecekler… ‘Engelsiz Trabzon uygulaması’ engelleri kaldırıyor

Engelli yolcuların otobüsle nerede olduklarını strateji edebilecekler… ‘Kemiksiz Trabzon uygulaması’ engelleri kaldırıyor

Trabzon Ulaşım EKMEK Umumi Müdürü Samet Ali Kader:

Sakat bireyle refakatçiye gerekseme duymadan muvasala araçlarımızı kullanabilecekler”

“Sakat vatandaşın otobüse bineceğini 3 durak ilkin olgun veriyor”

Trabzon Site Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Savaş Kez:

“Özgürcesine gezi yapabiliyoruz”

TRABZON – Trabzon’da özel gereksinimi bireylerin şişko taşıma araçlarını kullanırken sav yaşamamaları amacıyla hazırlanan “Degaje Trabzon” hareketli uygulaması hayata geçirildi. Trabzon Site Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Cenk Öğün, uygulamayla alay malay özgürcesine gezi yapabildiklerini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde lansmanı yapılan Trabzon’üstelik özel gereksinimle bireylerin şişman nakil araçlarını kullanırken ülkü yaşamamaları üzere hazırlanan “Örtüsüz Trabzon” atak uygulaması hayata geçirildi.

Yapılan aplikasyon ile ilgilendiren bilgiler veren Trabzon Erişim A.Ş Genel Müdürü Samet Mehabetli Felek, tahminî ayrımsız yıldır üzerine çalıştıkları ayrımsız aplikasyon olduğunu belirterek “Trabzon Kent Konseyi Engelliler Meclisinin, başkanımız Uğur Zorluoğlu’nu ziyaretleri sırasında ulaşımda yaşadıkları problemleri, hal önerilerini ve isteklerini bize iletmesinden sonraları başkanımızın talimatıyla biz bu projeye başladık. Proje sırasında gurur duyduğumuz 10’dan çok sakat dernekleriyle, ilişik muhataplarıyla görüşmeler yaptık. Anketler yaptık. Trabzon’da şuanda 7 Bin 500 civarında engelli deneyli kullanıcısı var. Bunlardan 2 Bin 500’ü çalışkan olarak otobüslerimizi kullanmakta. Bizim bu uygulamayla ulaşmaya çalıştığımız misyon ve şirketimizin esas gayelerinden biri, sakat bireylerin tıpkısı alelacele, tıpkısı şartlarda dolgun nakil araçlarından faydalanmasını çıkarmak. Uygulamamız bu ayın başında hayata geçti” dedi.

“Haddinden Fazla olumlu kalın kafalı dönüşler alıyoruz”

Proje aşamasının gelişigüzel simultane özürlü bireylerle birlikte olduklarını tamlayan Baht, “Projenin gerekliliklerini ortaya koyarken onların sorunlarını dinledik. Sorunları ortaya koyduktan sonra ülkü noktalarını genişlik güdük ve sunu bol bir şekilde aynı araya vermek amacıyla tığ bu projeyi hayata geçirdik. Mânialı vatandaşlarımızdan bile çokça olumlu gabi dönüşler alıyoruz. Onların rastgele bireye gerekseme duymadan toplu transfer faaliyetlerini tamamıyla gerçekleştirmesini sağlamayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

“Güdücü arkadaşlarımız filhakika engellilere cebin hassasiyetleri var”

Şoför arkadaşların filhakika engelli vatandaşlarımıza karşı hassasiyetleri bulunduğunu belirten Kader, “Bu projeyle beraber onları birlikte bilgilendirdik ve eğittik. Uygulamanın amaçlarından benzeri tanesi engellinin bineceği durağı 3 duruk öncesinden vukuf veriyoruz. Şoförümüz sakat vatandaşımızı durağa geldiğinde ismiyle beraber bekliyor. Onu otobüsü alıyor. Daha sonraları seyahat esnasından özürlü vatandaşımız uygulama üzerinden ineceği durağı beyan ediyor. İneceği durağa 3 durak kala şoförümüze tekrar hatırlatma mesajı gönderiyoruz. Bu konudaki hassasiyetini ve farkındalığı da arttırıyoruz” dedi.

“Refakatçi uygulaması Türkiye’bile ilk”

Uygulamanın Türkiye’bile evvel olan kısmının refakatçi uygulaması olduğunu tamlayan Umum Müdür Samet Mualla Baht, “Çabucak engellilere dönük benzeri uygulama değil. Aynı zamanda onların refakatçilerine dönükte tıpkısı aplikasyon. Refakatçilerimizin usa vurma mevhum ortamdan konumlarını ve gittikleri yerleri izlem edebiliyorlar. Ulaşım süreçlerini çalışkan kendisine izleme edebiliyorlar. Tıpkı zamanda sakat bireyin dilek etmesi doğrultusunda bizlere uygulama üzerinden engellinin iniş yapacağı durağın, nereden bineceğini bile bildirme ediyorlar” diyerek konuştu.

“Özgürcesine gezi edebiliyoruz”

Trabzon Site Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Savaş Posta ise Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve TULAŞ’la beraber tıpkı yıldır proje üstünde çalıştıklarını belirterek ” Herhangi Bir şeyden itibaren ego tıpkısı görme engelliyim. Uygulamayı bizzat kendim kullanıyorum. Başka özürlü arkadaşlarımda kullanıyor. Sunturlu dümbelek dönüşler alıyoruz. Aplikasyon bize Belediye’ye ilgilendiren erişim araçlarına binişlerimizde ve inişlerimizde çokça yardımcı oluyor. Kalın Kafalı dönüşlerle beraber daha gani bire bir arkaç geleceğine inanıyorum. Daha geçmiş ego durakta otobüs beklerken evet etrafımdakine otobüsü soracaktım yahut otobüse bindiğimiz zaman şoföre nereye gittiğini soracaktım. İneceğim durak bura mı diyecektim ama demin onlara lüzumlu duymuyorum kendimiz özgürcesine gezi yapabiliyoruz. Zira aplikasyon bize mevrut otobüsü, bineceğimiz durağı, ineceğimiz yeri hepsini ihbariye şeklinde veriyor. Refakatçı desteğini bile uygulamadan alıyoruz. Bize çokça iri kolaylık sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Share: