Şakirt namına gittiği İstanbul’dan patron namına döndü

Erzurum’dan bala yaşta iken ailecek göç ettikleri İstanbul’da girdiği aynı pabuç fabrikasında şakirt, kalfa ve ateş parçası yerine çalışan Cevdet Akdemir (38), kardeşleri üzere güre yaşta gelişim insanı oldu. İstanbul’dan bilahare memleketi Erzurum’a birlikte tıpkısı başmak fabrikası kuran Akdemir, 40 gencin aksiyon sahibi olmasını sağladı.

Biçim Yakutiye ilçesinde kıvrak Bahaddin- Raife çiftinin 10 çocuğu epey yaşta gittikleri İstanbul’birlikte değişik fabrikalarda çırak namına işe başladı. Girdikleri işlerde gelişmemiş sürede kalburüstü olan ve çıraklıktan kalfalığa oradan da ustalığa büyüklüğünde yükselen Akdemir kardeşler güçlerini birleştirip nesiç ve pabuç fabrikası kurdu. Ailenin 7’nci çocuğu olan evli 3 çocuk babası Cevdet Akdemir mesleğini yıllar evvel göç ettikleri ağababa ocağına taşıdı. Hat Yakutiye ilçesinin Hilalkent semtinde Büyükşehir Belediyesine ilgili Ekin Merkezi’nin madun katını kiralayan Akdemir önce etapta 40 kişiye atlatmak kapısı oldu. Hedefinin müteharrik sayısını 200’e yakalamak olduğunu belirten aksiyon insanı Cevdet Akdemir şunları söyledi:

“Babam ölünce annem bizleri çok yumruk şartlar altında büyüttü. İş imkanı yoktu. Kardeşlerim ve ben yavru yaşta iken İstanbul’a barhana ettik. Hepimiz tıpkısı işe girip çalıştık. Ama hiç yılmadık ve azimle çalıştık. Annem bizim bütün birleştiricimiz oldu. Kardeşler adına güçlerimizi birleştirip uzmanlaştığımız nesiç ve pabuç dahi birer üretimevi kurduk. Yüzlerce kişiye aksiyon imkanı aşina. Ego ve ailem cet ocağımız Erzurum’u on paralık unutmadık. Tığ tahminî 25 yıl ilk aylakçılık nedeniyle İstanbul’a gitmiştik. Bizim o sıkıntıları başkaları çekmesin diye buraya fabrika kurmaya karar verdik. Ben buna istekli oldum ve Erzurum’a döndüm. İlk etapta hars merkezinin altında 40 kişinin istihdam edildiği tıpkı saha açtık. Geçenlerde tevhit sanayide kuracağımız fabrikada bu sayıyı arz beş altı 200’e çıkaracağız. Şunu gördük kim insanlar güçlerini birleştirir ve hareketli olursa değme şeyin sahibi tamam. Gittiğimiz ve çektiğimiz o sıkıntıları tek ahit unutmayacağız. Bize hem analık hem bile atalık fail annemiz Raife Akdemir bizi aynı arada tutup bugünlere gelmemizi sağladı. Eşlerimizde ‘patron hanımıyım’ demeyip fabrikada birer iştirakçi gibi çalışıyorlar.”

Büyükşehir Belediye Reisi Mehmet Aşama’den övgüyle bahseden Akdemir, “Erzurum’a envestisman yaparken ne kadar sorunlarla karşılaşırız diye düşünüyorduk. Amma tanıştığımız Uray Başkanımız Mehmet Evre bu düşüncelerimizi aklımızdan sildi ve gücük sürede fabrikamızı kurduk. Şu dakika 40 personelimiz var. Bir Tane isteğimiz buranın sıkıntılı gelirli ailelerin atlatmak teknesi kendisine çalışması. Burada bizimle gitmek talip tecrübeli erkek ve kadın elamanları bekliyoruz. Nüsha hangi kadar olursa olsun hepsine kapımız celi” dedi. – ERZURUM

Share: