Salda Cahillik Festivali’ne çevreci yaklaşım

Burdur’un Yeşilova ilçesinde il, darülfünun ve kaymakamlığın katkılarıyla düzenlenecek Salda Toyluk Festivali’birlikte çevreci yaklaşım dikkate alınarak festivalin kaza merkezinde yapılması kararlaştırıldı.

Yeşilova Kaymakamı Fazilet Yenisoy, göl kenarında gazetecilere yaptığı açıklamada, Salda Gölü’nü koruma çalışmaları kapsamında ilçede 1. Arsıulusal Yeşilova-Salda Vurdumduymaz Inkılap, Çevre ve Sanat Çalıştayı’nın sürdüğünü, çalıştayın ardından müzik festivali düzenleyeceklerini söyledi.

“Kumsalda aktivite düzenlenmeyecek”

Çalıştay ve festival etkinliklerinin tamamının ilçe merkezinde yapılacağını vurgulayan Yenisoy, “Banko göl çevresindeki kumsalda seçme aktivite düzenlenmeyecek.” dedi.

Yenisoy, yapılan etkinliklerle doğanın korunmasına farkındalık oluşturulmaya çalışıldığına belen ederek, “Çalıştaya gelen sanatçılarımız özellikle kafasız tahavvül malzemelerini göl etrafından sağlamak istediler amma biricik dahi gübür ve atılan yön bulamadılar. Bu bizim üzere muştulu aynı evolüsyon oldu.” ifadelerini kullandı.

“Curcuna kaymakamlık merkezinde düzenlenecek”

Çalıştayın ardından enstrüman dinletisi, 8 Ekim’dahi İmera ve 9 Ekim’birlikte Kıraç konseri olacağını dile getiren Yenisoy, şöyle konuştu:

“Salda’nın güzelliğini ön plana çakozlamak için festivale Salda adını verdik. Koruma çalışmalarını ifade etmek için de bire bir kol oluşturduk. Gelen yekpare misafirlerimize, öğrencilerimize, gençlerimize Salda Gölü’nü lansman gezileri düzenleyeceğiz. Basında sâdır haberlere insanların şahsen kendilerinin burada şehadet etmesi daha delici olacaktır. Festivaldeki başka tıpkı amacımız da Salda Gölü’nü Esirgeme Projesi kapsamında buralarda neler yapıldı, Salda’nın gelecek nesillere genişlik ongun şekilde aktarılması için neler yapılacağını bizzat yerinde tavzih etmek istiyoruz. Misafirlerimiz buradaki korunaklı alanlarımızı belirli kavait çerçevesinde müzakere edebilecek fakat festivalin bütünü kaymakamlık merkezinde gerçekleşecek. Salda’yı birlikte bu vesileyle görüşme etmiş olacaklar.”

Share: