Samsun, Çankırı, Amasya, Sinop ve Kastamonu’dan sarsıntı bölgesine destek

Samsun, Çankırı, Amasya, Sinop ve Kastamonu’dan hareket bölgesine kurtarma ekipleri ve haddinden fazla sayıda açacak gönderildi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen iki depremin ardından bölgeye altyapı çalışmalarında kullanılmak amacıyla hareket makinesi gönderdi.

Büyükşehir Şehremini Mustafa Demir, yer sarsıntısı bölgesinde AFAD, Kızılay, Belediyeler Birliği, bakanlıklar ve ayrıksı kamu kurumlarıyla daim kontak halinde olduklarını belirtti.

Depremin ilk anından itibaren AFAD yetkilileri ile yapılan görüşmeler neticesinde ihtiyaçlar doğrultusunda ekiplerin bir anda hazırlıklarını yaptığını ve birden yardım için bölgeye hareket ettiğine işaret fail Çıpa, “Hareket bölgesine İtfaiye Ofis Başkanlığı yoluyla 3 anahtar, 15 kontrol kurtarma personeli, jeneratör, ayırıcı, kesici, beton kesme spirali, albeni yastıkları, nöbet yapımı üzere paletli ekskavatör, 2 lastikli ekskavatör, 2 sunum lowbed ile 4 personel ve 4 taşıtçı, Su ve Şebeke İdaresi Genel Müdürlüğü aracılığıyla ise zarfında pvc borazan, şiber valf, kaplin ek bileziği, adaptör, elektrofüzyon makinesi, ayrışık çaplarda demir nipel, çıpa makas, ellik testere, törpü, şarjlı spiral bulunan 3 çevirgeç ile 6 personel yer sarsıntısı bölgesine gönderildi. 5 kamyon, 1 loder ve 1 lowbedin ise sevke hazır halde bekletilmektedir.” dedi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesinin (OMÜ) 9 nefis Arama Kurtarma Takımı da Osmaniye’deki depremzedeler amacıyla yola imdi.

Canik Belediyesi Kontrol Kurtarma (CAK) ekipleri de yaşanan depremin peşi sıra arama kurtarma ve müzaheret çalışmalarına karışmak amacıyla deprem bölgesine gitti.

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği Samsun Idarehane Başkanı Ahmet Kahraman Akilane birlikte yaptığı yazılmış açıklamada, depremden etkilenen Malatya’ya 1 skor kazmaç ve JCB kepçe gönderdiklerini belirtti.

Isıtıcı, su ısıtıcısı, avrat ve erkek termal içlik, kar kürekleri, termal çoraptan oluşan 2 tırı dahi hareket bölgesine gönderme etmeye hazırlandıklarını bildiren Makul, 7 aksiyon makinesinin daha bölgeye gönderilmesi amacıyla emek yürüttüklerini aktardı.

Çankırı

Çankırı Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, depremden etkilenen bölgelere şehirden 119 personel ve 16 aracın fehim ettiği belirtildi.

Açıklamada, Çankırı Belediye Başkanlığı, AFAD İl Müdürlüğü, İl Keyif Müdürlüğü, Çevre ve Kentçilik İl Müdürlüğü, İl Milli Yetişek Müdürlüğü, Çankırı Defterdarlığı, Aile ve Toplumsal Politikalar İl Müdürlüğü, İl Hususi İdaresi, Türk Telekom İl Müdürlüğü, Türk Kızılay Çankırı Şubesi ve Çankırı Elektrik Tevzi Şirketi eliyle,11 kontrol istirdat teknisyeni, 3 planlama ve zarar tenkis personeli, 1 lokanta, 8 kıyamet göçük tahammül personeli, 8 UMKE personeli, 2 ambulans ile 6 ambulans personeli, 7 afiyet personeli, 1 kıran danışma personeli ile enformasyon ara bulucu, 4 kıyamet kurtarma teknisyeni, muhtelif kurumlardan 34 yerli bindi ekibi personeli, 6 itfaiye kontrol istirdat personeli, 22 afet enerji grubu personeli ile 8 facia psikososyal grubu personelinin bölgeye tefehhüm ettiği kaydedildi.

Amasya

Amasya İl Hususi İdaresi koordinasyonuyla 60 vasıta depremden etkilenen Gaziantep’in Nurdağı ilçesine gönderildi.

Bir greyder, 7 geçek kazıcı ve yükleyici, 4 kazmaç, 1 mini kazmaç, 8 şişman damperli kamyon, 6 bayağı damperli kamyon, 3 yükleyici, 4 dört çarpı dört kamyon, 1 kasalı kamyon, 11 tır nakil aracı, 1 otobüs, 1 minibüs, 1 akaryakıt tankeri, 2 transit kamyonet (1 tonluk mahrukat tankı), 6 kamp treyler ve 3 elektrik üreteci toplamda 60 aracın sarsıntı bölgesinde kriz kaldırma üzere çalışmalara katılacağı belirtildi.

Sinop

Sinop’tan deprem bölgesine 29 AFAD ve UMKE personeli ile iki beyaban hastanesi, 23 açkı, 53 personelden oluşan komando timi, 9 personelden oluşan 3 hasar belirleme ekibi, 5 İl Göç İdaresi personeli, 12 Sinop Belediyesi personeli, 4 İl Özel İdaresi personeli, 3 Sinop Orman Toprak Müdürlüğü personeli ile özel sektörden iki aksiyon makinesi operatörü atıf edildi.

Kastamonu

Kastamonu İl Esenlik Müdürlüğü, biri dört yataklı tevessül etmek için 10 ambulans, müstacel müdahale aracı, 2 lojistik aracı, 6 UMKE uzlaştırıcı, kamyon ve minibüs tevessül etmek üzere 21 çevirgeç ile 81 personelin yer sarsıntısı bölgesine akım ettiğini açıkladı.

İl Özel İdaresi vasıtasıyla üstelik hareket bölgesine 3 iş makinesi, 250 battaniye, 76 metrekarelik 3 otağ, 37,5 metrekarelik 5 oba, 18 metrekare 15 oba, 2 elektrik üreteci gönderildi.

Share: