Samsun esenlik haberleri | 5. Uluslararası 15. Millî Sağlık ve Hastane İdaresi Kongresi Samsun’da başladı

5. Uluslararası 15. Ulusal Afiyet ve Şifahane İdaresi Kongresi Samsun’da başladı

SAMSUN Esenlik yönetimi alanında ilmî emek kongresi olan “5. Uluslararası 15. Millî Keyif ve Hastane İdaresi Kongresi” Ondokuz Mayıs Üniversitesi ev sahipliğinde başladı.

Rastgele sene eğlenceli olarak değişik üniversitelerin eş sahipliğinde gerçekleşen Ulusal Sağlık ve Şifahane İdaresi Kongresi’ne bu sene OMÜ eş sahipliği yapıyor. Dünyada ve Türkiye’birlikte ortaya çıkan gelişmeleri ve sorunları ilmî benzeri göz açısıyla ele kabul etmek, görmek ve hal önerileri getirebilmek amacıyla düzenlenen kongrede; sağlık hizmetleri yönetimi, sağlık bilgi teknolojileri, esenlik kurumlarında örgütsel çizi, keyif kurumlarında halkla münasebat, sağlık kurumlarında ciddi dümen, sağlık kurumlarında mali Hile, keyif kurumlarında istihsal ve işler yönetimi, teferruatlı dönemli hizmet hizmetleri, sağlık hizmetlerinde töre bilimi, sağlık sektöründe girişimcilik ve yenilikçilik, afiyet iletişimi, esenlik sosyolojisi, esenlik turizmi, akse zamanlarında afiyet yönetimi, dümen bilimleri, esenlik hukuku, usçu reçete kullanımı, sağlık yönetiminde nicel teknikler, afiyet personeli göçünün esenlik hizmetlerine yansıması, bütünleşmiş keyif hizmetleri, one health (biricik esenlik), esenlik ekosistemi, alarga sağlık hizmetleri, keyif hizmetlerinde istihdam, teknoloji ve sağlık hizmetleri, pandemi sonrası sağlık hizmetleri, döngüsel iktisat, akademik süreçlerde ilmî etik bilimi, şifahane mimarisi, esenlik hizmetlerinde sayısal pazarlama, esenlik hizmetlerinde geri hizmet ve tedarik zinciri, sağlıkta hız, şifahane enfeksiyonları, keyif ekonomisi konuları ele alınacak.

“Rağbet ettiğimiz şey Samsun’la ilişkin ayrımsız derece gidermek”

Atatürk Kongre ve Firez Merkezi’nde planlı kongrenin açılışında mütekellim OMÜ Rektörü Prof. Dr. Ağır Ünal, “Biz üniversitede ki bütün imkanları, üniversitenin öğrencisi olan hatta bu şehirde var olan hep öğrencilerin istifadesine sunacağız. Benzeri arama merkezi kuruldu, gücük bir müddet ortamında bitecek. Şu anda yaptığımız öz laboratuvarların tamamını bire bir koordinasyona tabi tutmaktır. Bu terbiye yılı içerisinde 3 değişik kongre düzenlenecek. Şu anda çalışmaları bitmeme ediyor. Iştiyak ettiğimiz özdek Samsun’la müntesip ayrımsız ayar yollamak. Bunun altında murat olarak belirlediğimiz molekül, Samsun’un TEKNOFEST kabilinden tecrübelerini kıymetlendirmek. Bu eğitim yılı içerisinde 3 ayrımlı kongre düzenlenecek. Şu anda çalışmaları bitmeme ediyor. OMÜ tayin ve yükselme kriterlerini değiştirdi. Bunun içerisinde yüzde 30’dan yüzde 200’e büyüklüğünde oluşan benzeri farklılaşma oluştu. Bunların içerisinde seçkin mezunu proje dönüştürmek zorunda olan ayrımsız döneme girdik. Şu anki oryantasyonlarda tığ bunu kategorik söylüyoruz. Yani proje çeper eğitimi, şehadetname alması gerekiyor. Bunu birlikte çalışarak bu toplumda uygulaması gerekiyor. 2023 yılı içerisinde OMÜ’yü tıpkısı araştırı üniversitesi kendisine başlamak, zat bölgesinin ekonomisine, ticaretine direkt yardım sağlayıcı bir bilime dönüşmesidir. O nedenle bu kongreye dönerek bu kongre hem zamansal yerine hem dahi ana konu olarak haddinden fazla değerlidir. Bu salon akıllı mağaza olarak geçiyor. Katılımcının salona gelmesi gerekmiyor, şayet link ulaştıysa salona doğrudan katılabiliyor” dedi.

“Bildirme heybetli ve nitelikli yönlerimizden biride keyif sektörüdür”

Akabinde konuşmasını gerçekleştiren Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı ise “Bu yaptığımız programlar etraflı tıpkısı proses ve emek gerektirmektedir. Bu emekte yardımcı olan hocalarımıza dahi müteşekkiriz. Afiyet bizim bildirme koskocaman sektörlerimizdendir. Sağlıkta teknolojilerimiz olmazsa olamaz bir şekilde ilerlemeye devam edecektir. Hastanelerimiz ve keyif sistemimiz canlı aynı organizma sayılır. Çalışanlarımızın karşısındaki sevimli amacıyla empati yapması, ruh halini anlaması, marazlı ve rahatsız yakınlarının üstelik doktorları ve çalışanları mebzul bire bir şekilde anlaması yüce ayrımsız etkenimizdir. Çapraz telakki olmadığı zaman son zamanlarda bile görüyoruz sağlıkta yol kabilinden hiç istemediğimiz olaylar görmekteyiz. Samsun tarımda ve ayrıksı sektörlerde birlikte çokça büyük bir şehrimizdir ancak sunma yetişkin ve nitelikli yönlerimizden biride sağlık sektörüdür. Değeri haddinden fazla tanınmayan, gelen misafirlerimizin sonra fark ettikleri büyüklükte benzeri sektöre sahibiz. Antrparantez elden OMÜ değil, 17 büyüklük hastanemiz, 8 ayrımlı özel hastanelerimiz, 2 değişik darülfünun hastanelerimiz ile sektöre burada taraf veriyoruz. Tığ esenlik alanında toprak ili sayılırız ve yaklaşık 6-7 ilimiz keyif alanında tamamen Samsun’a, alelhusus OMÜ’ye gelmekteler. Tokat, Sivas, Giresun, Sinop, Amasya, Trabzon ve yer illerimiz bizlere hasta nakili yapmaktalar. Çünkü sağlıkta faik olduğumuz büyük alanlar var. Takkadak belde illerimiz değil, dar dışından bile hastalanmış nakillerimiz bizlere gelmekteler. Sağlık sektöründe sizlerin de yardımıyla çok iyi bir noktadayız” diyerek konuştu.

Açılış konuşmalarının peşi sıra çalgı aleti dinletisi yapıldı.

Share: