Samsun ve 6 ilde Gaziler Günü kutlandı

Samsun, Tokat, Sinop, Çankırı, Çorum, Kastamonu ve Amasya’da 19 Eylül Gaziler Haset zımnında tören gerçekleştirildi.

Samsun’daki Atatürk Anıtı’nda planlı törende Vali Zülkif Dağlı, Belediye Başkanı Mustafa Çıpa ve gazi dernekleri temsilcileri anıta çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra mütekellim Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Samsun Şubesi Başkanı Ahmet Diril, milletin martir ve gazilere minnet verecekli olduğunu söyledi.

Törende, Samsun Büyükşehir Belediyesi El Dansları Topluluğu gösteri sundu.

Tokat

Tokat Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki törende, Ilbay Numan Hatipoğlu, Tokat Uray Başbuğ Yardımcısı Mustafa Bandırmalı ile gazi derneklerinin temsilcileri Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra konuşan Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Tokat Şubesi Başkanı Bilal Özmen, gaziliğin, Türk vatanseverliğinin, Türk kahramanlığının aktif destanı olduğunu söyledi.

Özmen, “Gaziler Haset’nün parçalanmamış yurtta kutlanması, devletin ve milletin gazilere verdiği önemin, onlara duyulan şükran, şükran duygusunun göstergesi.” dedi.

Programa, DOĞRU Öğür Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, CHP Tokat Mebus Bayrı Durmaz, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Fatih Çoban, gaziler ve tören düzeni üyeleri katıldı.

Sinop

Sinop’ta, 19 Ilkgüz Gaziler Günü dolasıyla merasim düzenlendi.

Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki törende Ilbay Erol Karaömeroğlu, Belediye Başkanı Barış Ayhan ve gazi dernekleri vasıtasıyla Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Peşi Sıra saygı duruşunda bulunuldu. ve İstiklal Marşı okundu.

Günün medlul ve önemini belirten konuşmaların yapıldığı tören, şiirlerin okunmasıyla sona erdi. ???????

Çorum

Çorum Valisi Mustafa Fellah, Gaziler Haset tebrik etkinlikleri çerçevesinde kentteki gazilerle bire bir otelde kahvaltıda buluştu.

Peşi Sıra Çorum Şehitliği’nde tören düzenlendi.

Törende Vali Mustafa Fellah, Şehremini Halil İbrahim Aşgın, Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Çorum Şubesi, Çorum Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği ile Türkiye Harp Malulü Gaziler, Martir Dul ve Yetimleri Derneği Çorum Şubesi yöneticileri, Şehitler Anıtı’na çelenk sundu.

Aile ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürü Yahya Sürücü, törende yaptığı konuşmada, tıpkısı cidal meydanındaki genişlik faziletli mertebenin şehitlik olduğunu, yiğitlik mertebesinin dahi sunu faziletli ikinci erinç olduğunu vurguladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam fail törende Vali Ekinci ve beraberindekiler, martir kabirlerine karanfil bıraktı.

Törende Müftü Aşure Ayı Biçer tarafından şehitlerin ruhu üzere dua edildi.

Çankırı

Çankırı Anıt Alanı’nda planlı törende Ilbay Abdullah Ayaz, Garnizon Komutanı Tugay Salih Balaban, Belediye Reisi İsmail Hakkı Sıhhatli ile şehit ve gazi dernekleri temsilcileri tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından çekinmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Günün deme ve önemini tamlayan konuşmanın arkası sıra Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Büro Başkanı Ahmet Çelik,19 Ilkgüz Gaziler Günü’nün bedeli canla ve kanla ödenmiş bu toprakların vatan olmasını sağlayan ve devletin bekası için canlarını adayanların çekicilik ve şerefle hatırlandığı benzeri dolaşma olduğunu söyledi.

Konuşmanın ardından Kore Gazisi Mustafa Aldanmaz ve benzeri mektepli marifetiyle koşma okundu.

Abide Alanı’ndaki törenin peşi sıra 100. Yıl Hars Merkezi’nde “Gazilerimize Vefa” adlı fotoğraf sergisi açıldı.

Kastamonu

Kastamonu Cumhuriyet Altını Meydanı’nda gerçekleştirilen törende Ilbay Avni Şarap, Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Idarehane Başkanı Hüseyin Mahmutoğlu, Atatürk ve Şerife Abla Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından program Umum Eğitim Merkezi’nde devam etti.

Hüseyin Mahmutoğlu’nun günün fehva ve önemini belirten konuşmasının arkası sıra şiirler okundu.

Henüz sonradan Doğa Firez Köyü’ndeki programda mütekellim Vali Avni Çakırdoğan, Türk milletinin tarihinin tekellüf ve şerefle yoğun olduğunu söyledi.

Amasya

Amasya’da, 19 Ilkgüz Gaziler Günü dolayısıyla tören düzenlendi.

Yavuz Sağlıklı Meydanı’nda Atatürk Anıtı uğrunda planlı tören, çelenklerin sunulmasıyla başladı. Henüz bilahare korku duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, gazilerle kardeşçe etti ve 19 Ilkgüz Gaziler Haset’nü kutladı.

Törene, Ilbay Masatlı ile Garnizon Komutanı Tugay Mehmet Fatih Harabelik, Belediye Başkan Vekili Cemal Umut Tığ, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Amasya Şube Başkanı Ahmet Ünverdi, çekicilik müdürleri ve gaziler katıldı.Share: