Samsun ve kasaba illerde 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı kutlanıyor

Samsun, Çorum, Çankırı, Sinop, Kastamonu, Tokat ve Amasya’bile 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerle kutlandı.

Samsun’birlikte 29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı nedeniyle Mustafa Dağıstanlı Spor Salonu’nda tören düzenlendi.

Öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutlayan Ilbay Zülkif Dağlı, konuşmasında, 600 almanak bire bir cihan devletinin mirası üzerinde yükselen dinç Cumhuriyet Altını’in Gazi Mustafa Kemal’in lakonik şekilde ifade ettiği çağdaş medeniyetler seviyesinin üstüne tarh mücadelesini geçmiş günkü heyecanla, azimle ve şevkle sürdürdüklerini söyledi.

Zaman 2023, 2053 ve 2071 vizyonu hedefine odaklanarak eskimemiş ve elan iri başarılar üzere gençlerin kendisini hazırlamasını talip Dağlı, “Anadolu’daki bin almanak varlığımızdan, ülkemizi dünyanın yer iri 10 ekonomisinden biri haline getirerek ebedileştirme hedefimizden asla ödünleme vermeyeceğiz. Bu muazzez budun ülkemizi, Türkiye’nin geleceğini, kamer boş bayrağı namertlere çiğnetmeyecek. Bilcümle halkımız bilmektedir ki geri ASALA, bugün FETÖ, PKK ve DEAŞ kendisine karşımıza dikilmektedirler. Zaman birliğimizi, kardeşliğimizi istemeyen bitik güçler kötü senaryolarından, etki oyunlarından geri durmayacaklar ve isimleri mübadele etmek kanalıyla karşımıza geleceklerdir. Çünkü bunlar 100 sene önce emellerini gerçekleştiremeyenlerin uzantılarıdır.” ifadesini kullandı.

Konuşmanın ardından öğrenciler umum oyunları gösterisi sundu, askeri bando mini konser verdi.

Kutlama programı argıt töreniyle sona erdi.

Çorum

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi makamında tebrikleri akseptans etti.

Ardından Kadeş Sulh Meydanı’ndaki törende vatandaşların bayramını kutlayan Ekinci, konuşmasında, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet yaşaması temennisinde bulundu.

Rençper, henüz bilahare sene içinde yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi.

Umum oyunları, mehter ve cimnastik gösterileriyle bitmeme eden merasim, küçümseme geçişiyle serencam buldu.

Çankırı

Çankırı Milli İrade Meydanı’nda planlı tören, Ilbay Abdullah Ayaz, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Sağ ve Garnizon Komutanı Tugay Salih Büyük’ün vatandaşları selamlamasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra Ilbay Ayaz, günün medlul ve önemini tamlayan istişare yaptı.

Ayaz, Cumhuriyet Altını’in kuruluşunun 99. yılına ulaşmanın ve kutlamanın gururu içerisinde olduklarını söyledi.

Cumhuriyet Altını’in kurulduğu 99 sene esbak ruh büyüklüğünde güre ve 99 almanak tecrübeyle ati yüzyılı hep beraber mensur edecek korkulu ve kuvvete cemaat olduğunu belirten Ayaz, “Cumhuriyete revan yolda yapılan fedakarlıklar, çekilen çileler, kaybedilen canlar ve tüm fedakarlıkların gençlerimizin bilincinde olduğunu düşünüyor, onlara bağımsız milletvekili tıpkı sıkıntılı artırmak için yapılan fedakarlıklara erbap çıkacak ve ülkemizin 99 yılda geldiği seviyenin haddinden fazla elan ilerisine taşıyacak himmet ve fedakarlıkla icraat yapacaklarına inanıyorum.” diye konuştu.

Daha sonraları öğrenciler şiirler okudu, Çankırı Karatekin Üniversitesi Benzeri Yudum Anadolu Efsanesi El Oyunları Topluluğu eylem sundu.

İl Cingöz Komutanlığı Güvenlik Komando Bölük Komutanlığınca silahlı eylem yapılmasının peşi sıra dereceye giren sporculara ödülleri verildi.

Tören, saraka geçişiyle sona erdi.

Sinop

Sinop’ta 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı’nın 99. yıl dönümü coşkuyla kutlandı.

Vali Erol Karaömeroğlu, makamında tebrikleri kabul etmesinin arkası sıra İskele Meydanı’nda Belediye Başkanı Barış Ayhan ile törene katılanların bayramını kutladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra Karaömeroğlu, günün fehva ve önemini belirten aynı enformasyon yaptı.

Karaömeroğlu, Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak Milli Mücadele’yi başlatıp 29 Ilk Teşrin 1923’te ilan ettiği Cumhuriyetin bırakılan genişlik nazik miras ve vazgeçilmez bir derece olduğunu söyledi.

Törende şiirlerin okunması, spor ve el oyunları gösterisinin peşi sıra İl Açıkgöz Komutanlığı Asayiş Komando Er Hizip Komutanlığının tüfekli hareketler gösterisi, izleyenlerden alkış aldı.

Program merasim geçişi ile serencam buldu.

Kastamonu

Kastamonu’birlikte Ilbay Avni Şarap makamında alay tebriklerini kabul etti.

Daha bilahare Cumhuriyet Altını Meydanı’nda devam eden programda Çakır ve Belediye Reisi Rahmi Galip Vidinlioğlu vatandaşların bayramını kutladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra Ilbay Çakırdoğan, meşveret yaptı.

Ardından el oyunları ve spor kulüpleri gösteri sundu, öğrenciler şiir okudu. Saz dinletisinin arkası sıra Bitirmiş Kontrol Kurtarma ekipleri bir otelin çatısından iple inerken Türk bayrağı açtı.

Uyanık Komando Eğitim Bilimi Alay Komutanlığı Gösteri Birliğince verilen silahlı ve silahsız gösteriler de izleyenlerin beğenisini topladı.

Tokat

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu’nun Valilikte tören düzeni üyelerini kabulüyle başlayan tören, Cumhuriyet Meydanı’nda devam etti.

Burada tırsmak duruşunda bulunulmasının arkası sıra İstiklal Marşı ve Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu.

Vali Hatipoğlu, yaptığı konuşmada, bayramı balaban ayrımsız kasırga zarfında kutladıklarını söyledi.

Program argıt töreniyle sona erdi.

Törende İl Açıkgöz Komutanlığına merbut komandolar da gösteri sundu.

Amasya

Amasya ve ilçelerinde, Cumhuriyet’in 99. yıl dönümü törenlerle kutlandı.

Vali Mustafa Masatlı’nın Valilikte tören düzeni üyelerini kabulüyle başlayan merasim, elan sonra Çetin Yakınlarında Meydanı’nda devam etti.

Masatlı, Şehremini Mehmet Zerrin ve Garnizon Komutanı Tugay Mehmet Fatih Ören katılımcıları selamladı.

Törende sene zarfında muhtelif yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediyeler verildi.

Şiirlerin okunması, halk oyunları gösterilerinin arkası sıra program boğaz töreniyle sona erdi.

Share: